Apel Ministarstva zdravlja: Traži se privremeno rješenje zbog poplavljene punionice Messer

05.11.2021. | 18:20

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske saopštilo je da zaprimilo dopis Ministarstva civilnih poslova BiH i da su upoznati sa zahtjevom Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH da se hitno iznađe privremeno rješenje za snabdijevanje zdravstvenih ustanova kiseonikom.

Ovaj zahtjev Agencije upućen je nakon obavještenja kompanije Messer da su im pogoni u Sarajevu, nažalost, poplavljeni, što kako navode dovodi u pitanje dalje isporuke medicinskog kiseonika.

“Osim što bismo direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandra Zolaka, koji sada traži od drugih privremeno rješenje, mogli upitati da li on i Agencija na čijem je čelu mogu garantovati da su sve dosadašnje isporuke kiseonika ove kompanije bile isključivo iz pogona koji je trenutno poplavljen, podsjećamo da je upravo on prethodno bilo kakva privremena rješenja apriori odbio, na posljednjoj vanrednoj Кonferenciji u oblasti zdravstva”, navode u Ministarstvu zdravlja RS.

Ističu kako su na vanrednoj Кonferenciji u oblasti zdravstva sve prisutne detaljno upoznali sa problemom snabdijevanja medicinskim kiseonikom/kiseonikom koji kao proizvod zadovoljava specifikaciju medicinskog kiseonika, odnosno kiseonikom odgovarajućeg kvaliteta i koncetracije propisane za lijek u skladu sa standardom i evropskom farmakopejom, navodeći da to nije problem samo Republike Srpske, nego cijele BiH.

“Nažalost, to je potvrđeno upravo i današnjim dopisom Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH”, tvrde u ovom resoru.

Obavijestili su Ministarstvo civilnih poslova BiH da i dalje ostaju pri prijedlozima koje su tada iznijeli, a to je da se donese privremeno rješenje za punionice medicinskim kiseonikom, odnosno kiseonikom koji kao proizvod zadovoljava specifikaciju medicinskog kiseonika, u skladu sa standardom i evropskom farmakopejom, piše Srpska info.

“Na traženje da se punionicama u FBiH koje nemaju rješenje Agencije za lijekove i medicinskih sredstava BiH za punjenje medicinskog gasa omogući dobijanje privremenog rješenja, tražimo i očekujemo da se isto omogući i poslovnim subjektima u Republici Srpskoj. Кao što smo i predlagali, a sa čim je i Agencija upoznata, ovo rješenje i treba donijeti privremeno, što bi doprinijelo sigurnosti u snabdijevanju zdravstvenih ustanova, dok se ne riješe sve administrativne procedure koje ne smiju biti prepreka zaštiti zdravlja ljudi”, objašnjavaju u Ministarstvu zdravlja RS.  Napominju da se nalazimo u vanrednoj situaciji elementarne nepogode izazvane pandemijom virusa korona i da nas očekuje period kada je intenzitet širenja akutnih respiratornih infekcija na najvišem nivou.

Podsjećaju da je Vlada Republike Srbije donijela je akt kojim je zbog vanredne situacije upravo i regulisala navedeno pitanje, a na koje je svojim zaključkom uputila i Narodna skupština Republike Srpske.

“Takođe, ukazujemo na činjenicu da direktor Agencije Aleksandar Zolak sada traži hitno rješavanje problema, dok se prethodno, kada se radilo o ustanovama i životima građana Republike Srpske, na sve zahtjeve da se konstruktivno uključi i bude dio rješenja, oglušio. Nastavio je i praksu da ne nudi nikakva rješenja u okviru svojih nadležnosti, već delegira probleme i odgovornost prebacuje drugima “, dodaju u saopštenju.