Asistenata sve manje: U Srpskoj se povećava broj djece kojima je potrebna pomoć
09.12.2024. | 10:05U Srpskoj je sve više učenika sa poteškoćama u razvoju koji se školuju u redovnim odjeljenjima, tako da postoji potreba za većim brojem asistenata, ali zbog jako lošeg statusa koji imaju, sve teže se mladi ljudi odlučuju da rade ovaj posao.
Miroslav Popržen, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije, koji je ujedno i direktor Osnovne škole “Sveti Sava”, kazao je da je primjetno da je svake godine sve više djece sa poteškoćama u razvoju kojima su potrebni asistenti.
“Evidentno je da je sve veći problem naći ko će raditi ovaj posao jer njihov status nije pravno formulisan. Oni nemaju nikakav ugovor o djelu, plate su im jako male. Sve veći problem je naći ih, ali bojim se da ćemo sa godinama imati još više problema sa manjkom kadra”, kazao je Popržen.
Ističe da već godinama postoji sve veća potreba za asistentima u nastavi.
“Uslovi su sve lošiji za ove radnike, tako da ćemo doći u problem da nećemo imati asistenata na raspolaganju”, ističe Popržen.
Da je primjetno da se povećava broj djece kojima su potrebni asistenti u nastavi, kazao je i Dario Vlajić, direktor Osnovne škole “Branko Ćopić” iz Prnjavora.
“Kod nas nastavu trenutno pohađa više učenika kojima je potrebna pomoć asistenta, tako da imamo sedam asistenata, a imamo i jednog defektologa. Vidi se kada stručna i kompetentna osoba radi sa učenicima koji imaju smetnje u razvoju”, kazao je Vlajić i istakao da uprava škole nema prava da određuje izbor asistenta, nego je roditelj taj koji donosi odluku.
Dok je studirala, kao asistentkinja je radila i Vanja P., koja kaže da je tokom rada na toj poziciji stekla dobro iskustvo kao predavač.
“Rad sa djecom koja imaju neku smetnju nije nimalo jednostavan, zahtijeva mnogo truda i odgovornosti. Odgovornost je velika, a uslovi za rad su nikakvi. Radila sam za 300 KM, a nisam bila prijavljena”, kazala je ona.
Prema podacima Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, ukupan broj učenika sa smetnjama u razvoju koji imaju nalaz i mišljenje prvostepene stručne komisije za procjenu potreba i usmjeravanje djece i omladine sa smetnjama u razvoju, a koji se školuju u redovnim odjeljenjima, je 1.668, što čini procenat od 2,04 odsto od ukupnog broja učenika koji pohađaju osnovnu školu.
“U ovoj školskoj godini broj učenika sa smetnjama u razvoju povećan je u odnosu na prethodnu školsku godinu za 111 učenika”, kazali su iz ministarstva.
Podsjetimo, Vlada Republike Srpske usvojila je nedavno informaciju o potrebi za angažovanjem i finansiranjem lica za podršku učenicima sa smetnjama u razvoju, odnosno asistentima, u kalendarskoj 2025. godini, te zadužila Ministarstvo prosvjete i kulture i Ministarstvo finansija da za ove namjene obezbijede sredstva u iznosu od 4.500.000 KM.
Na taj način biće obezbijeđena sredstva za naknade svim asistentima angažovanim u ovoj školskoj godini, kao i za asistente koji budu angažovani u prvom polugodištu školske 2025/2026. godine.
“Na osnovu ukupnog broja zahtjeva osnovnih škola za angažovanje asistenata za učenike sa smetnjama u razvoju u tekućoj školskoj godini, Ministarstvo prosvjete i kulture je do sada dalo saglasnost za angažovanje i finansiranje 515 asistenata u 142 osnovne škole u školskoj 2024/2025. godini. Saglasnost za školsku 2024/2025. godinu takođe je data i za angažovanje i finansiranje 16 asistenata u školama za djecu sa smetnjama u razvoju”, kazali su iz ministarstva, prenose Nezavisne.