Broj oboljelih sve veći: U UKC RS se liječi 107 HIV pacijenata
01.12.2023. | 13:25U Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske liječi se 107 pacijenata od HIV-a i svi su stabilni zahvaljujući terapiji koja se stalno unapređuje, istakla je načelnik Klinike za infektivne bolesti u UKC-u Antonija Verhaz.
Verhazova je rekla da su u prethodnoj godini evidentirana dva smrtna slučaja – preminuli su pacijenti kod kojih je kasno postavljena dijagnoza.
Ona je rekla da se zbog toga stavlja akcenat na rano otkivanje ove bolesti jer ona nije toliko teška i opasna kao što je bila prije 20, 30 ili 40 godina.
“Trend obolijevanja iz godine u godinu je u povećanju, možda zbog toga što je veća i bolja dostupnost testiranja”, rekla je Verhazova.
Verhazova je rekla da HIV danas spada u hronične zarazne infekcije koje se drže pod kontrolom zahvaljujući efikasnoj terapiji, te napomenula da UKC ima svu dostupnu dijagnostiku, a da terapiju obezbjeđuje Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
Ona je rekla da je testiranje veoma značajno jer rana dijagnostika dovodi do ranog liječenja ove bolesti, koja se još ne smatra izlječivom, ali se smatra zalječivom, te osobe sa ovom infekcijom mogu da dožive duboku starost.
Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić rekao je da UKC, osim da liječi pacijente, ima obavezu da radi i na prevenciji nastanka i širenja oboljenja, a istovremeno na edukaciji zdravstvenih radnika, studenata i stanovništva.
“To radimo i danas – radimo besplatne preglede i ovim putem želim da pozovem sve stanovnike koji smatraju da su bili u nekom kontaktu ili pripadaju nekoj rizičnoj grupi da dođu na testiranje u UKC”, rekao je Đajić novinarima povodom obilježavanja Dana borbe protiv HIV/AIDS-a.
Ljekar sa Klinike za infektivne bolest UKC-a Borko Pavlica rekao je da je, za sada, terapija doživotna i izrazio nadu da će nekad u budućnosti to postati izlječiva bolest.
Trenutno se rade istraživanja na terapiji, odnosno na inekcijama koje se primaju na nekoliko mjeseci, tako da to daje nadu da će doći kraj ovoj epidemiji koja traje već 40 godina, rekao je Pavlica i napomenuo da stigma definitivno nije prošla i da ljudi koji žive sa HIV-om i pacijenti oboljeli od AIDS-a prolaze kroz, kako je rekao, veliku sramotu, ne smiju da kažu svoju dijagnozu.
Sestra u Savjetovalištu za HIV i hepatitis UKC-a Dijana Knežević rekla je da radi sa oboljelima i sa članovima njihove porodice i da je, nažalost, svaki dan svjedok stigme i diskriminacije, koja je još uvijek prisutna i kod zdravstvenih radnika.
“Nije sramota biti bolestan, nije sramota imati rođaka, prijatelja ili nekog ko živi sa HIV-om, nije sramota liječiti ljude sa HIV-om”, rekla je Kneževićeva i naglasila da je obaveza uniforme koju nosi da pomognu, shvate i razumiju svakog čovjeka, pa tako i onog koji živi sa HIV-om.
Povodom Dana borbe protiv HIV/AIDS-a Klinika za infektivne bolesti UKC Republike Srpske danas je organizovala besplatno, dobrovoljno i anonimno testiranje za sve zainteresovane građane na virus HIV-a.
Testiranje se vrši brzim, rapid testovima, a svi zainteresovani građani na testiranje mogu doći u Savjetovalište Klinike za infektivne bolesti – u prizemlju, ambulanta broj tri, ulaz sa parkinga do 19.00 časova.
Svjetski dan borbe protiv side – 1. decembar obilježava se od 1988. godine, a crvena traka, kao simbole borbe protiv bolesti i solidarnosti sa oboljelima, ustanovljena je 1991. godine.