Budimir: Srpskoj je stalo do kvalitetnog obrazovanja, nema poskupljenja školarina, smještaja i hrane

16.11.2024. | 10:17

Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir rekao je da je Srpska jedina u regionu koja ima besplatno školovanje za sve studente, te da neće poskupiti smještaj u studentskim domovima i ishrana u menzama.

“Neće biti poskupljenja školarina, neće biti poskupljenja smještaja u studentskim domova, kao ni ishrana u njima. Evo da umirimo sve koji imaju bojazan i da demantujemo sve one koji spinuju”, rekao je Budimir u podkastu SRNE.

On je ukazao da je besplatno školovanje obezbjeđeno za sve studente koji redovno upisuju prvi i drugi ciklus studija, te da s tim u vezi Vlada i resorno ministarstvo sufinansiraju boravak u studentskim domovima i ishranu, poručivši da Srpska neće mijenjati tu politiku.

“Srpskoj je stalo da studiranje ovdje bude na što kvalitetnijem nivou i da podrži sve one mlade ljude koji su odabrali da studiraju u Republici Srpskoj”, istakao je ministar Budimir.

Prema njegovim riječima, Republika Srpska je jedinstven primjer u regionu kada je riječ o podršci studentskoj populaciji, te je odbacio sve netačne navode o kašnjenju u isplati stipendija, navodeći da se za tu namjenu izdvajaju 2,2 miliona KM.

“Za prošlu akademsku godinu konkurs se raspisuje u oktobru. Rang lista je bila u februaru, tako da su od marta krenule isplate stipendija. Prima se 10 stipendija po 200 KM. Do sada je isplaćeno sedam, do kraja mjeseca i osma, a do kraja godine biće završen ciklus od deset stipendija”, pojasnio je Budimir.

On je naveo da se isplaćuju i dodatne stipendije za deficitarna zanimanja, studente sa invaliditetom i one iz socijalno ugroženih kategorija.

DESETINE MILIONA KM ZA INFRASTRUKTURNE PROJEKTE NA UNIVERZITETIMA

Ministar Budimir naveo je da su završeni i da će se graditi infrastrukturni projektni vrijedni nekoliko desetina miliona KM na oba javna Univerziteta u Republici Srpskoj.

“Završen je Studentski kulturni centar, i to je vjerovatno jedna od najsavremenijih studentskih pozornica u regionu. U taj projekat uloženo je oko dva miliona KM. Završena je i zgrada Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta, sa dodatnim sredstvima od oko 11 miliona, a planirano je i potupno uređenje Kampusa”, rekao je Budimir u podkastu SRNE.

Zbog toga su, kaže on, preduzete sve mjere obezbjeđenja Kampusa u Banjaluci, ne samo iz praktičnih, već i bezbjednosnih razloga s obzirom da je BiH zemlja sa najvećim brojem terorističkih akata u regionu.

“Mi moramo imati apsolutnu kontrolu i uraditi sve što je moguće da povećamo bezbjednost naših studenata i to radimo. Sve dok sam ministar, posebno ću o tome voditi računa”, kategoričan je Budimir.

On je podsjetio da će u oviru Kampusa biti izgrađen naučno-tehnološki park, a riječ je o projektu vrijednom 38 miliona KM.

Kada je riječ o Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, Foča će dobiti još jednu zgradu studenstkog centra vrijednu 23 miliona KM.

“Ta sredstva su obezbjeđena iz Saudijskog fonda i trenutno su `zaglavljena` zbog blokade bošnjačke strane u Savjetu ministara. Očekujem da sredstva budu odblokirana do kraja ove godine i da krenemo da završavamo te projekte”, rekao je Budimir.

On je naglasio da je u završnoj fazi zgrada Fakulteta fizičke kulture i sporta na Palama, a da je prethodno završena izgradnja zgrade Rektorata čija je vrijednost više od 11 miliona KM.

“Zajedno sa studentskim centrom u Istočnom Novom Sarajevu, ta dva projekta koštala su 20 miliona KM. Pravimo i posebnu salu za Muzičku akademiju, te posebnu scenu koja će jedinstvena”, rekao je resorni ministar.

POZICIJA I NAUČNI RAD NA UNIVERZITETIMA U SRPSKOJ

Govoreći o rangiranju i položaju Univerziteta iz Republike Srpske ministar Budimir je rekao da je zadovoljan sa rastom i njihovim položajem na svjetskim rang-listama.

“Univerzitet u Banjaluci drugi je univerzitet u BiH, i sigurno vodeća visokoškolska institucija u BiH. Oba javna univerziteta, i u Istočnom Sarajevu i u Banjaluci, imaju nastavni kadar koji obavlja naučni rad, što je izuzetno bitno. Često se misli da je univerzitet prije svega nastavna institucija, ali on je i naučna i nastavna institucija”, istakao je Budimir.

Kaže da su uspjesi Univerziteta vidljivi kroz objave naučnih radova u svjetskim časopisima, te dodaje da su naučnici iz Srpske na fakultetima nagrađeni zahvalnicima, ali i finansijski.

“S druge strane, društveno-humanističke nauke moraju da ostanu zaštićene kroz određene nacionalne projekte, zbog čega se krenulo sa dva paralelna procesa. Jedan je bio da se tehničke i prirodne nauke maksimalno internacionalizuju, dok se društvene i humanističke nauke ojačavaju bez devalvacije u kvalitetu, tako što se domaći časopisi maksimalno pomažu”, pojasnio je Budimir.

S tim u vezi, navodi da je važno da domaći časopisi dobiju na kvalitetu.

“Potrebno je da se povezuju posebno sa partnerskim institucijama i časopisima u Srbiji i da na taj način uradimo zaštitu nacionalno-identitetskih disciplina u društvenim naukama kao što je jezik, istorija, čak i sociologija”, rekao je Budimir u podkastu SRNE.

On je naveo da su veliki iskorak napravili pojdinci iz prirodnih nauka, kao i medicine, gdje se bilježe ozbiljni uspjesi.

“U medicini ne možete tek tako da vršite politizaciju nekih istraživanja. Tako je u mašinstvu ili elektrotehnici, dok recimo u mojoj oblasti – politikologiji, ideologija je dio uredničke politike”, pojasnio je Budimir.

On je ukazao i na značaj objava naučnih radova i istraživanja u visokorangiranim međunarodnim časopisima, te kao dobar primjer navodi Saobraćajni fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Elektrotehnički fakultet i katedru Hemije na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Banjaluci.

“Republika Srpska će u narednom periodu pokušati da izdvaja značajnija sredstva za nauku kako bismo mogli da profilišemo i usmjeravamo određena istraživanja koja trebaju našoj akademskoj zajednici, ali i Republici Srpskoj u cjelini”, zaključio je Budimir.

DEKLARACIJOM SE JAČAJU VEZE SA SRBIJOM, SRPSKA JE BRANA ISLAMSKO-BOŠNJAČKOJ DOMINACIJI

Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir naglasio je da Deklaracija sa Svesrpskog sabora ima za cilj da pokaže da srpski narod u 21. vijeku mora kroz istu prizmu da gleda na nacionalne projekte, te naveo da je u tom smislu od presudnog značaja saradnja u visokom obrazovanju.

“Ono što je važno jeste da smo mi prije Deklaracije napravili veoma čvrste veze sa univerzitetima u Srbiji. Ne postoji fakultet ni na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, ni u Banjaluci, koji nije povezan sa tim fakultetom u Srbiji, ili da neki univerzitet ili fakultet u Srbiji nije učestvovao u osnivanju našeg fakulteta”, rekao je Budimir u podkastu Srne.

To se, kaže ministar, posebno odnosi na period devedesetih godina kada su osnivani fakulteti u Republici Srpskoj i kada su gostujući profesori imali značajnu ulogu.

“Mogu da najavim našim kolegama, nastavnicima i saradnicima da sa Ministarstvom nauke u Srbiji dogovaramo saradnju u vezi sa zajedničkim projektima. Izdvojićemo jedan dio naših projekata za nauku koji će pripasti naučnicima u Srbiji. Više će sredstava izdvojiti Srbija, da bi naši naučnici mogli da konkurišu za naučne projekte Srbije”, rekao je Budimir.

On je naveo da je sve u skladu sa Sporazumom o specijalnim paralelnim vezama koji Republika Srpska ima sa Srbijom, dodavši da se Deklaracijom taj odnos samo produbljuje.

“Mi smo potpisali Memorandum o saradnji, odnosno Republika Srpska je završila potpisivanje u Vladi. Čekamo sada da prođe glasanje u Vladi Srbije, tako da je to jedan od prvih memoranduma koji je proizašao iz Deklaracije sa našeg Svesrpskog narodnog sabora”, istakao je Budimir.

Ministar Budimir kaže da nema smisla objašnjavati značaj Deklaracije nekome u Sarajevu, jer će oni uvijek u svemu vidjeti opasnost, “agresiju” i probleme, iako je jasno u tom dokumentu navedeno da se poštuje Dejtonski mirovni sporazum i dejtonsko uređenje BiH.

“Koristiti logiku da nešto objasnite ljudima u Sarajevu nema smisla, nema svrhe. Oni će uvijek naći svoj smisao u svemu. U svemu će vidjeti veliku Srbiju, vidjeće ‘agresiju’ na BiH, u bilo kom činu. Ono što mi moramo da radimo kao narod, što je zadatak svih nas koji smo u javnom životu, kao i vas u medijima, jeste da pokažemo da je srpski narod jedinstven kada je riječ o nacionalnim ciljevima”, ukazao je Budimir.

Osim što je Deklaracijom jasno poručeno da se poštuje Dejtonski mirovni sporazum, Budimir kaže i da je jasno rečeno da Republika Srpska i Srbija imaju pravo na povezanost, tim više jer je Srbija garant Dejtonskog mirovnog sporazuma.

“Da Srbija nije potpisala Dejtonski sporazum, rat u BiH se ne bi ni završio na način kako se završio. Naravno, političko Sarajevo to zanemaruje zato što pokušava u BiH da napravi jednu dominantno islamsko-bošnjačku nacionalnu državu tako što će derogirati i pravni i politički značaj ostala dva naroda. Sa Republikom Srpskom to će ići mnogo teže”, istakao je Budimir.

Govoreći o terminu “međunarodna zajednica” koji se koristi u javnosti, Budimir je pojasnio da je riječ o ideološkom projektu koji su u BiH donijeli Amerikanci i drže je zarobljenom decenijama.

“Mi smo prihvatili taj narativ i sada o Americi ili Britaniji govorimo kao o međunarodnoj zajednici. Zajednica podrazumijeva lojalnost zajedničkim idejama i ciljevima, a to ne postoji. Međunarodni sistem je anarhičan”, konstatovao je ministar Budimir u podkastu Srne.

VODIMO REALNU POLITIKU I NE DOPUŠTAMO PRENOS NADLEŽNOSTI

Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Željko Budimir rekao je da Republika Srpska vodi realnu politiku koja se zasniva na pravu koje proističe iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, te da bi svaki drugačiji pristup predstavljao opasnost i uvod u stvaranje građanske i unitarne BiH, koju zagovaraju bošnjački politički predstavnici.

“Mi smo konstitutivni narod, Republika Srpska je konstitutivni dio BiH i mi ne dozvoljavamo da se nastavi dalje derogiranje i prenos nadležnosti Republike Srpske. Mi nemamo drugog izbora”, istakao je Budimir u podkastu Srne.

Prema njegovim riječima, na zapadu žele da vide BiH kao liberalnu ideju koja živi u praksi, a pritom zanemaruju istorijsko iskustvo i život ljudi na ovim prostorima.

“Onda se pravi priča o multietničkoj, multikonfesionalnoj BiH, što ne odgovara stvarnosti. Naravno, jedna grupa bošnjačkih političara je vrlo interesanta, nebitno da li je građanska opcija ili nacionalna opcija. Prigrlili su to kao svoju priču i koriste je da bi na svakom sastanku sa zapadnim zvaničnicima rekli da oni u suštini hoće građansku BiH, ali im to ne dozvoljavaju zli Srbi”, kaže Budimir, koji
je i profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Banjaluci.

On navodi da se tome usprotivio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, kojeg predstavljaju kao nekog ko sprečava napredak BiH, te dodaje da takav odnos prema Srbima i izabranim liderima ne donosi ništa dobro.

“Onda dođete do ovoga da imate Ustavni sud BiH koji ne poštuje Ustav, i mi očekujemo da takva država može da funkcioniše. Ne može da funkcioniše. Da li može da opstane? Može da opstane jedino ako promijenite narativ i politiku i nastavite da uvažavate ono što je Dejtonski mirovni sporazum”, poručio je ministar Budimir.

On je istakao da su to shvatili i oni koji nisu bili naklonjeni Srbima, kao što je to bio kreator Dejtonskog mirovnog sporazuma Ričard Holbruk koji je kroz ovaj dokument prihvatio stanje na terenu.

“Čak je i Republika Srpska u tim njihovim zapažanjima kasnije trebala imati ulogu obuzdavanja islamskog faktora na Balkanu. To su oni sami priznali. Naravno, to sad kada kažete, bićete crna ovca, reći vam da ste nacionalista, šovinista, ali to je istorijski fakt”, istakao je Budimir.

ZANEMARIVANJE ISTORIJE JE UVOD U NJENU REVIZIJU, SRPSKA ŽRTVA IMA SUZU

On je rekao da se svijetu željelo pokazati da istorija nema značaj na političko uređenje, te da je zanemarivanje istorijskog iskustva zapravo uvod u njenu reviziju.

“Samo Jevreji i Srbi imaju nešto slično a to je genocid koji je nad njima počinjen. Imate koncentracione kampove za djecu, Jasenovac, masovna ubistva za vrijeme NDH. Sada svi oni koji rade na reviziji istorije učestvovalo su u tome u istorijskom smislu”, konstatovao je Budimir.

Ministar je naglasio da se ne može prihvatiti niti jedan drugi narativ, osim da su u proteklom vijeku Srbi bili najveće žrtve na ovim prostorima, istakavši da je Republika Srpska i stvorena da bi spriječila još jedan genocid.

“Vojska Republike Srpske u prvim godinama rata imala je potpunu nadmoć nad ostalim snagama. To je bilo sve do 1995. godine kada se mijenja ravnoteža snaga, naravno uz intervenciju NATO pakta, agresiju Hrvatske na BiH… Tako da BiH može ići dalje kad se pojavi generacija političara koja nije formirana na narativu da postoji samo jedna žrtva i da srpska žrtva ne treba da ima nikakvu suzu i žaljenje”, istakao je Budimir u podkastu Srne.

Upravo takav stav, rekao je on, njeguje se u Sarajevu, gdje gradonačelnik Benjamina Karić za spomenik postavlja tenk u blizini škole, a ni na spomenicima ne ispisuju imena srpskih žrtava.

“Tamo gdje su ubijali i bacali Srbe, samo zato što su Srbi, tu su onda, kako oni to kažu, stradali ‘građani’. Mi smo vidjeli taj narativ. Tako vam je bilo poslije Drugog svjetskog rata. Svi su bili žrtve fašističkog zločina. Iako su ljudi stradali zato što su bili Srbi. Nisu bili ni komunisti, ni pripadnici nekog drugog oslobodilačkog pokreta koji smo imali u Drugom svjetskom ratu”, ukazao je Budimir.

OD TRAMPA OČEKUJEMO REALAN PRISTUP, MARFI SE MIJEŠA U UNUTRAŠNJE ODNOSE

Ministar Željko Budimir izrazio je nadu da će novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp uspjeti u namjeri da reformiše administraciju koja će imati realniji pristup prema zemljama zapadnog Balkana, jer su do sada državu vodili oni koji su se otvoreno zalagali za bombardovanje Srba kao što je to bio DŽozef Bajden.

“Mislim da ćemo od januara 2025. godine vidjeti jednu Ameriku koja će imati realniji pristup svjetskoj politici. Ono što sigurno znamo, i to iz prvog mandata, da Balkan i BiH nisu fokus američke spoljne politike. Trampov globalni fokus biće na Indo-Pacifičkom regionu”, smatra Budimir.

On je ukazao da BiH nije bila u fokusu ni za vrijeme prvog Trampovog mandata, kao i njegovih prethodnika iz Republikanske stranke.

“Domaći političari su pravili dogovore, što sada nije slučaj. Vi sad imate neviđenu stvar – američkog ambasadora koji se miješa u svakodnevnu politiku. On komentariše sve, lokalnu politiku, komunalnu politiku, on određuje šta je važno”, konstatovao je Budimir.

Prema njegovim riječima, politička kultura u Sarajevu upravo je zasnovana na tome, da neko umjesto njih odlučuje i nameće rješenja, što se može vidjeti i na primjeru, kako kaže, lažnog građanina Kristijana Šmita i odnosa prema onima koji ne ispunjavaju njihove želje.

“Onda imate dječiju frustraciju, želju da ga odmah izbace iz BiH, da on ne zaslužuje da je tu. On je valjda došao u BiH da kažnjava Srbe. Prvo Milorada Dodika, a onda svakog poslije njega ko učini grešku prema političkom Sarajevu. E to vam je politička kultura BiH. Ta politička kultura ne može da stvori državu”, naglasio je Budimir.

On je istakao da toga treba biti svjestan svaki Bošnjak, te da ništa ne može biti zamjena za saradnju, konsenzus i poštovanje konstitutivnih naroda i njihovih političkih predstavnika.

“Ako hoćete da vidite kakva bi nam sudbina bila u toj unitarnoj BiH kroz tu unitarističku ideologiju, samo idite u Federaciju i gradove u centralnoj Bosni gdje se neko vratio. Vi ste Srbin sa šapatom i ulazite u proces autoasimilacije. Čak kada dajete djetetu ime, dajete mu neko neutralno ime. Takva budućnost Srba ne smije da bude u BiH zato što mi imamo Republiku Srpsku”, ukazao je Budimir.