Čak 14 vrsta povučeno sa tržišta: Opasne igračke završe u rukama djece

18.07.2022. | 11:23

Većina igračaka, naročito onih jeftinih, koje se nalaze na policama domaćih prodavnica proizvedena je u Kini, a da je među njima mnoštvo onih potencijalno opasnih po zdravlje mališana, pokazuju podaci da je sa tržišta u posljednjih mjesec i po povučeno 14 vrsta koje su sadržavale nedozvoljene hemijske supstance.

Među igračkama koje nisu bezbjedne za zdravlje, koje je Agencija za nadzor nad tržištem BiH pronašla od početka juna do sredine ovog mjeseca u domaćim radnjama, prednjače Barbike i lutke, te gumeni konjići sa vlasima.

Prema podacima dostupnim na sajtu agencije, većina igračaka koja je označena kao nesigurna sadrži ftalat, koji predstavlja hemijski rizik.

Koliko je tačno komada ovih igračaka zatečeno na tržištu, ne navodi se na sajtu agencije, ali stoji da je zbog utvrđenih nedostataka nadležna inspekcija naložila njihovo povlačenje iz radnji, povrat od potrošača, te obavještenje kupaca o rizicima.

Da na naše tržište konstantno stižu potencijalno opasne igračke, svjedoče i podaci Inspektorata RS odakle navode da je zdravstvena inspekcija u prošloj godini zabranila uvoz jedne pošiljke igračaka porijeklom iz Kine u količini od 144 komada s obzirom na to da je analizom utvrđeno da nisu bezbjedne za upotrebu jer su sadržavale kadmijum, što nije dozvoljeno.

“Za šest mjeseci ove godine rampa je spuštena za dvije pošiljke igračaka, takođe porijeklom iz Kine, jer nisu bile bezbjedne za upotrebu. Utvrđene nepravilnosti predstavljaju zdravstveni rizik za djecu pa je inspektor zabranio njihov uvoz i naložio vraćanje pošiljaocu ili uništavanje”, rekli su u Inspektoratu RS.

Dodaju da su lani u saradnji sa Agencijom za nadzor nad tržištem BiH sa polica prodavnica uzeli sedam uzoraka dječjih igračaka i četiri uzorka školskog pribora.

“Uzorci dječjih igračaka ispitivani su na prisustvo ftalata pri čemu je analizom utvrđeno da jedan uzorak nije ispunjavao uslove bezbjednog proizvoda, a kada su u pitanju uzorci školskog pribora, nijedan nije odgovarao zahtjevima propisanih standarda”, naveli su u Inspektoratu.

Apeluju na roditelje da prilikom kupovine igračaka obavezno provjere informacije navedene na deklaraciji, naziv proizvođača i zemlju porijekla, te da ne kupuju igračke ukoliko nema svih tih podataka.

Dodaju da roditelji treba da poštuju i preporuke proizvođača o starosnoj dobi djece za koju je određena igračka namijenjena.

Predsjednica dobojskog Udruženja građana “ToPeeR” Snežana Šešlija kaže da opasne igračke završavaju u rukama mališana zbog propusta pri samom uvozu u BiH.

“Takođe, propisi nisu dovoljno jasni niti usklađeni. Trebalo bi da se kontrolišu sve pošiljke igračaka pri uvozu, a ne samo sporadične. Kad proizvod dospije u prodavnicu, kasno je za kontrole i analize jer je teško kasnije doći do svih kupaca koji su pazarili neku opasnu igračku”, priča Šešlija za “Glas Srpske”.

Ona ističe da BiH nema ni sertifikovane institute koji mogu dati relevantne podatke da li je neka igračka bezbjedna za uvoz, naročito kada je u pitanju boja.

Analize

U Inspektoratu RS kažu da se igračke svrstavaju u predmete opšte upotrebe te da se kontrolišu prilikom uvoza i u unutrašnjem prometu.

“Analizama ispitujemo brojne parametre zdravstvene ispravnosti i kvaliteta koji su karakteristični za igračke, kao što su sadržaj sitnih dijelova, ftalata, otpuštanje boja, izvlačenje niti i kose, oštri dijelovi koji mogu izazvati povrede, neprijatan miris”, navode u Inspektoratu.