Ćejić: Zalihe krvi na zadovoljavajućem nivou
08.10.2022. | 10:12U akcijama dobrovoljnog davanja krvi koje su počele na jesen u Banjaluci je do sada prikupljeno 150 doza krvi i zalihe su na zadovoljavajućem nivou, izjavila je Srni šef Službe za prikupljanje krvi u republičkom Zavodu za transfuzijsku medicinu Veselka Ćejić.
Ćejićeva je navela da su zalihe krvi tokom ljeta smanjene, jer je manji odaziv dobrovoljnih davalaca zbog godišnjih odmora i školskih raspusta, dok su učestalije saobraćajne nesreće.
“Mi smo počeli sa jesenjim akcijama, tako da su zalihe zadovoljavajuće. Apelujemo da se daruje krv, jer je rok koncentrata trombocita mali, oko pet dana, i pripremamo ih iz svježe krvi, pa imamo stalnu potrebu za novim davaocima”, istakla je Ćejićeva.
Prema njenim riječima, dobrovoljno davanje krvi je human gest, ali na taj način i davaoci provjeravaju svoje zdravstveno stanje, napominjući da je davalaštvo zdravo, kao i da podstiče proizvodnju novih mladih krvnih ćelija i poboljšava cirkulaciju.
Ćejićeva je ukazala da se prema zastupljenosti u populaciji određuje koja je krvna grupa najpotrebnija.
“Znamo da je krvna grupa u našoj populaciji A pozitivna ta koja je najzastupljenija i da su RHD negativne krvne grupe najmanje zastupljene. Od tih krvnih grupa AB negativna je najmanje zastupljena u populaciji. Tako da, shodno toj zastupljenosti, i naši zahtjevi prema pacijentima su u skladu sa tim procentima”, pojasnila je Ćejićeva.
Saradnik u banjalučkom Crvenom krstu Dalibor Đajić izjavio je Srni da ova organizacija, u saradnji sa Zavodom, evidentira sve davaoce krvi na području grada, navodeći da je do sada u akcijama pokrenutim sa srednjim školama krv dalo 150 đaka.
“Deset škola se odazvalo na ovogodišnju jesenju akciju. Dobrovoljno davalaštvo krvi treba razvijati u srednjim školama i u završnim razredima osnovnih škola kako bi se animirali najmlađi budući davaoci, jer tako direktno kontrolišu vlastito zdravlje, a indirektno pomažu onima kojima je ta krv potrebna”, naveo je Đajić.
Učenik četvrtog razreda Katoličke gimnazije u Banjaluci Karolina Batar rekla je da se uključila u akciju jer su joj i otac i brat dugi niz godina doborovoljni davaoci krvi, kao i da je stekla prijatno iskustvo, te imala priliku da pomogne nekome, što bi preporučila svojim školskim drugarima, ali i svim građanima Republike Srpske.
Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske organizovan je kroz rad transfuzioloških službi u 10 gradova Srpske, a krv se može dati u službama u Banjaluci, Doboju, Bijeljini, Gradišci, Prijedoru, Zvorniku, te Istočnom Sarajevu, Foči, Trebinju i Nevesinju.