Čeka se usvajanje novog zakona: Da li je zabrana pušenja neminovna i u Srpskoj

13.12.2024. | 14:30

U zatvorenim objektima u FBiH od danas je zabranjeno pušenje, a prema riječima struke, ali i ugostitelja isti scenario neminovan je i u Republici Srpskoj imajući u vidu da je takva praksa već odavno zaživjela u regionu i Evropi.

Pravilnik o zabrani pušenja u svim zatvorenim objektima u FBiH stupio je na snagu 13. juna ove godine, ali je ostavljeno pola godine prostora ugostiteljima da bi se prilagodili tim propisima.

Nacionalni koordinator za kontrolu duvana u RS ljekar Darko Marković rekao je za “Glas Srpske” da je ovaj potez u FBiH za svaku pohvalu, te izrazio nadu da će uskoro ovo pitanje ponovo biti na dnevnom redu i u Srpskoj.

– Dokazano je da je pušenje faktor rizika za oštećenje ljudskog zdravlja i ne postoji nijedna ćelija u ljudskom organizmu koja nije napadnuta usljed pušačke aktivnosti. Dim cigarete u sebi sadrži skoro 70 kancerogenih jedinjenja koja su štetna kako za samog pušača tako i za sve ljude u njegovom okruženju koji udišu taj dim. Zabrana pušenja u zatvorenim prostorima je u stvari zaštita od pasivnog pušenja – upozorio je Marković.

Podsjeća da je ovaj problem prepoznala i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) zbog čega je širom svijeta uvedena zabrana pušenja u zatvorenom. Zakon o zabrani pušenja u zatvorenom napisan je i u Srpskoj, ali i dalje čami u nekoj fioci.

– I mi smo napisali identičan zakon kao taj u FBiH, ali još se čeka na usvajanje. Napisan je, treba da prođe kroz institucije da bude usvojen. Gdje je zapelo i gdje stoji, ne znam. Bio sam član radne grupe koja je pisala zakon, a gdje sad stoji zaista ne znam. Vjerujem da će ovaj potez u FBiH ubrzati procedure i kod nas. Podrazumijeva se da prostori za pušače i nepušače budu zaista fizički odvojeni, jedino tako zabrana ima smisla. Zapravo, ovim propisima ne brani se pušačima da puše, već samo da ne puše u prostorijama gdje borave nepušači – rekao je Marković.

On je uvjeren da zbog ovih propisa ni u kom slučaju ne bi bili oštećeni ugostitelji, koji najviše strepe od uvođenja ove zabrane.

– U Srpskoj je 70 odsto nepušača i 30 odsto pušača, dakle daleko je veći broj potencijalnih gostiju ugostiteljskih objekata koji su nepušači i koji bi češće dolazili u te objekte ukoliko ne bi bili konstantno izloženi duvanskom dimu. Sa druge strane, ko hoće da puši, jer znate, to je bolest zavisnosti i ne mogu pušači lako ni da prestanu, imaće prostor namijenjen za to – pojašnjava Marković.

Sudeći prema prvim reakcijama na potez FBiH, ugostitelji u Srpskoj, koji su ranije bili najveći protivnici ove zabrane, spustili su loptu. Vjeruju da se uz adekvatno vrijeme za prilagođavanje isti propisi, nakon usvajanja, mogu primijeniti i u RS.

– Mišljenja su podijeljena, međutim, svuda u svijetu je pušenje zabranjeno u zatvorenim prostorijama, tako da je neminovno da ista odluka prije ili kasnije bude donesena i kod nas. To što je u FBiH ostavljeno šest mjeseci ugostiteljima da se prilagode je korektan potez i nadamo se da će, kada se ova priča ponovo povede kod nas, biti urađeno po istom principu. Neophodan je taj prelazni period i realno bi bilo da zakonski propisi budu usvojeni na proljeće, a da nam se tokom ljeta ostavi vrijeme za prilagođavanje i nas ugostitelja i gostiju koji su pušači – kazao je za “Glas” zamjenik predsjednika i član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS “Horeka” Goran Kurtinović.

Uvjeren je da ako svuda u svijetu ugostitelji rade uz primjenu ovih propisa, nema razloga da ne funkcionišu i u Srpskoj.

– Šest mjeseci je sasvim dovoljno da se prilagode i ugostitelji i gosti i da radimo bez problema. Važno je da ne bude samo da se danas usvoje propisi, a već od sutra primjena i kažnjavanje. Treba nam samo malo vremena da se prilagodimo – zaključio je Kurtinović.

Kazne

Darko Marković smatra da je veoma važno da postoji kaznena politika koja se primjenjuje.

– Možda ćete platiti kaznu jednom, drugi put, ali sigurno vam neće pasti na pamet da se i treći put ne pridržavate propisa – rekao je Marković.

Za one koji prekrše zakon u FBiH predviđene su kazne koje se kreću od 2.000 do 5.000 KM za pravna lica, od 300 do 1.000 KM za odgovorna lica, te od 500 do 1.500 KM za vlasnike i korisnike prostora gdje je pušenje zabranjeno. Kazna za fizička lica je 100 maraka.