Cijene više nego povoljne: U Srpskoj mala zainteresovanost za osiguranje imovine
25.04.2022. | 07:45U Republici Srpskoj i dalje je vrlo mala zainteresovanost za osiguranje nekretnina. Po posljednjim podacima, tek nešto više od jedan odsto građana je odlučilo da osigura i zaštiti svoju imovinu od različitih nezgoda i prirodnih nepogoda, kao što su požar ili poplava.
Najčešće se mogu čuti odgovori koji je ekipa BL portala dobila od Damira Pupovca iz Banjaluke. On kaže da nije ni razmišljao da osigura svoj dom.
,,Ništa nisam osigurao, osim auta. Samo ono što moram. Nisam ni razmišljao o osiguranju”, iskren je Damir.
Banjalučanin Stevo Dobrijević drugačije razmišlja. Nakon katastrofalnih poplava prije osam godina odlučio je da osigura svoju kuću.
,,Osigurana je kuća, 170KM plaćamo godišnje. Nije mi žao novca, meni to predstavlja neki mir. Osiguranje pokriva oluju, grad, udar vlastitog ili nepoznatog motornog vozila, izliv vode iz vodovda ili kanalizacionih cijevi, pritisak snijega, poplava, bujica i visoke vode i tako dalje. U suštini samo nije od zemljotresa osigurana kuća”, rekao je Dobrijević.
Da je Stevo među rijetkima u Srpskoj koji su osigurali svoju nepokretnu imovinu potvrdili su BL portalu iz Wiener osiguranja. Njihova ocjena je da stanje u pogledu osiguranja imovine u Republici Srpskoj, generalno posmatrano, i dalje nije na zadovoljavajućem nivou.
Iz ove osiguravajuće kuće ističu da građani kada se odluče na ovaj korak onda je najveća zainteresovanost za osiguranja privatnih stambenih objekata, kao i osnovna požarna osiguranja naročito ukoliko se nekretnina zalaže, kao obezbjeđenje stambenog kredita.
Manji broj ljudi, uz osnovno osiguranje, od požara potraži i dopunske rizike kao što su poplava, izliv vode, klizanje tla i slično. Ipak, nakon zemljotresa u Hrvatskoj, a koji je pogodio i neke od opština u Srpskoj, porasla je zainteresovanost za osiguranjem od ove nepogode.
,,Kod fizičkih lica naš najprodavaniji proizvod je Siguran dom, jedinstven proizvod po kojem klijenti jednom polisom osiguravaju svoje stambene objekte i stvari u njima od velikog broja rizika”, kažu iz Wiener osiguranja.
Učestalost prijave šteta po imovinskim polisama je oko 5 odsto, odnosno na svakih 20 izdatih polisa osiguranja prijavi se jedna šteta.
,,Prema podacima za posljednje tri godine najčešći uzroci šteta su: izliv vode iz instalacija (oko 26% od ukupnog broja), oluja (oko 16%), lom stakla (oko 15%), provalna krađa i razbojništvo (oko 8%), požar i udar groma (5%), poplava, bujica i visoka voda (oko 5%) i grad (oko 2%)”, objašnjavaju iz Wiener osiguranja.
Osiguranje imovine po kvadratnom metru kod većine osiguravajućih kuća za osnovni paket iznosi od 1 do 1,20 KM. Dakle, osiguranje stana od 50 kvadrata u prosjeku košta od 50 do 60 KM na godišnjem nivou.
Željka Pavlović, BL portal