“Crni petak” na pragu: Evo šta iz Inspektorata kažu o procentima sniženja
27.11.2024. | 11:28Kraj godine i dolazak praznika označavaju početak sezonskih sniženja koja postaju sve popularnija ne samo u oblasti trgovine, već i turizma i drugih uslužnih djelatnosti. Poslednjih godina, sve više se i kod nas promoviše „crni petak“, kao zapadni trend kada trgovci nude povoljnija sniženja proizvoda.
Ovaj trend na našim prostorima još nema isti intenzitet kao u zapadnim zemljama u pogledu procenta sniženja i upravo je to najčešća primjedba potrošača, u smislu da bi ta sniženja mogla biti veća. U tom smislu inspekcijski organi ne mogu uticati na to koliki procenat sniženja će trgovac objaviti i da li će uopšte objaviti sniženje, jer je to poslovna odluka samih trgovaca.
Tržišni inspektori u okviru svojih redovnih dnevnih kontrola provjeravaju da li trgovci uredno ističu cijene proizvoda, da li cijene koje su istaknute na robi odgovaraju cijenama formiranim i evidentiranim u poslovnim knjigama i da li se po istim vrši prodaja robe, ističu iz Inspektorata Republike Srpske za BL portal.
U objektima u kojem je u trenutku kontrole objavljeno sniženje, inspektori istovremeno provjeravaju i da li se isto provodi u skladu sa zakonom. S obzirom da su krajem godine sniženja aktuelnija, samim tim su i češće predmet redovnih kontrola, te će tako biti i u narednom periodu.
Zakonom o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj propisano je da proizvod na rasprodaji ili sniženju treba biti jasno i vidljivo označen cijenom prije i cijenom tokom rasprodaje ili sniženja. Ako je procenat sniženja cijena objavljen u rasponu (npr. od 20-50%), najveći procenat sniženja treba da se odnosi najmanje na jednu petinu vrijednosti svih proizvoda na rasprodaji.
Potrošači često nisu zadovoljni izborom proizvoda koji se nude po najvećem procentu sniženja, jer svi kao potrošači želimo obaviti što bolju kupovinu za što manje novca. Međutim, inspekcija ne može uticati na odluku trgovca koje proizvode će sniziti i po kojem procentu.
U praksi nije čest slučaj da građani prijavljuju inspekciji nepravilnosti u vezi sa sniženjima i u ovoj godini nije bilo takvih reklamacija. Svaku promjenu cijene inspektor može prekontrolisati pregledom poslovnih knjiga trgovca, gdje se vrlo jednostavno može uočiti da li je trgovac sniženje oglasio u skladu sa zakonom.
Najčešća nepravilnost koju inspektori konstatuju u vezi sa cijenama odnosi se na isticanje cijena, u smislu da cijene nisu bile vidno istaknute i lako dostupne potrošačima.
Ukoliko uoče bilo kakve nepravilnosti iz Inspektorata sugerišu potrošačima da se obrate tržišnoj inspekciji kako bi nadležni organi preduzeli mjere prema trgovcu.
“S obzirom na broj trgovačkih objekata u Republici Srpskoj i broj artikala u istima, informacije potrošača su od značajne pomoći inspektorima, kako bi kontrole bile ciljano usmjerene i samim tim efikasnije”, navode iz Inspektorata.
Posebno apeluju na potrošače da budu oprezni prilikom kupovine putem interneta, da kupuju samo preko provjerenih stranica i već poznatih trgovaca.
“Ukoliko na određenoj stranici ili na društvenim mrežama nije moguće pronaći podatke o nazivu pravnog lica koje se oglašava kao trgovac, kontakt podatke, registracijske brojeve i ostalo, preporuka potrošačima je da ne kupuju putem takvih stranica. Ovakvom kupovinom potrošači se izlažu velikom riziku da budu prevareni”, upozoravaju iz ove institucije.
Takođe, u takvim okolnostima upitni su porijeklo i ispravnost proizvoda, te u slučaju da dođe do oštećenja zdravlja ili materijalne štete, potrošači teško mogu dokazati da je kupovina izvršena upravo od nekog konkretnog lica.
Takođe, potrošači trebaju imati na umu da ukoliko kupuju proizvode putem interneta, lice koje stoji iza nekog profila ne mora čak ni da boravi u Republici Srpskoj ili Bosni i Hercegovini, što dodatno otežava mogućnosti njegovog identifikovanja.