Cvijanovićeva čestitala 20 godina uspješnog rada: “Bema” najbolji primjer uspješnog kolektiva

02.08.2024. | 14:28

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović čestitala je dvije decenije uspješnog rada Fabrici obuće “Bema” iz Banjaluke i istakla da je ova firma najbolji primjer uspješnog kolektiva koji je priznat u proizvodnji visokokvalitetne obuće za domaće i inostrano tržište.

“Ponosni smo na rezultate koje je `Bema` ostvarila u proteklih 20 godina, koji se ogledaju kroz saradnju sa najpoznatijim svjetskim kompanijama i zapošljavanje više od hiljadu radnika, kao i na izraženoj društvenoj odgovornosti”, navela je Cvijanovićeva u čestitki upućenoj članovima uprave i zaposlenima Farike obuće “Bema”.

Ona je istakla da banjalučka “Bema” predstavlja najbolji primjer uspješnog kolektiva koji je značajnim ulaganjima u osposobljavanje radne snage i modernizaciju proizvodnje, postao poznat i priznat u proizvodnji visokokvalitetne obuće za domaće i inostrano tržište.

Uz srdačne čestike povodom značajnog jubileja, Cvijanovićeva je Fabrici obuće “Bema” poželjela mnogo uspjeha u budućem radu, saopšteno je iz Kabineta srpskog člana Predsjedništva BiH.

“U uvjerenju da će `Bema` nastaviti uspješno poslovanje i krenuti u nove privredne poduhvate, na radost i korist radnika, uprave i Republike Srpske, srdačno vas pozdravljam”, navodi se u čestitki srpskog člana Predsjedništva BiH.

Fabrika obuće “Bema” danas proslavlja 20 godina rada tokom kojih je uspjela da sašije gotovo 22 miliona pari cipela koje su prodavane širom Evrope i SAD.

U protekle dvije decenije ova fabrika, koja je proizvodnju započela u  devastiranim pogonima bivše Tvornice obuće “Bosna”, uradila je mnogo, a to najbolje ilustruju impozantne brojke. Na inostrano tržište od 2004. godine do danas izvezli su robu vrijednu 206,45 miliona KM, ostvarili saradnju sa 20 ino-kupaca, a u njenim pogonima u Banjaluci i Mrkonjić Gradu radi 1.150 radnika koji marljivo šiju modnu, radnu i planinarsku obuću.

Direktor “Beme” Marinko Umičević kaže da su ni iz čega napravili jednu od najmodernijih fabrika obuće u regionu i Evropi.

“Kada smo ušli u pogone “Bosne”, ničega nije bilo. Sve je bilo devastirano, mašine odnesene. Obnovili smo prostor, kupili mašine i startovali sa jednom šivaonom za austrijsku kompaniju “Paul Green”, koja je bila naš prvi kupac.  Da je bilo teško, jeste.  Iza nas je mnogo odricanja, ali se isplatilo. Sačuvali smo radna mjesta, opstali i ostali, za razliku od desetine banjalučkih preduzeća koja su poklekla pred izazovima ekonomskih turbulencija”, rekao je Umičević za Glas Srpske.

Za sve ove godine, priča on, sa nivoa BiH nisu imali nikakvu podršku.

“Nema povrata PDV-a na prevoz i topli obrok, čime bismo mogli obezbijediti 10 odsto veće plate radnicima. Kurs marke je godinama isti, zbog čega gubimo veliki novac, a nema ni podsticaja na nivou BiH. Jedini pozitivan potez je onaj ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staše Košarca da se smanje i ukinu carine na uvoz repromaterijala. S druge strane, zahvalan sam Vladi Srpske što je izašla u susret industriji obuće i tekstila. Temelje ovoj industriji udario je predsjednik RS Milorad Dodik koji je, dok je obavljao funkciju premijera, odobrio 50 KM po radniku. Bivši ministar finansija RS Zoran Tegeltija je uveo da plaćamo 25 odsto bruto doprinosa, što je spaslo industriju od propasti. Da nije bilo te podrške, mi bismo se ugasili”, kategoričan je Umičević.

Naveo je da “Bema” ove godine dijeli sudbinu kompletne domaće industrije. Zbog pada potražnje na zapadu, ali i sve izraženijih klimatskih promjena suočeni su sa nedostatkom posla.

Svečana akademija povodom 20 godina rada “Beme” biće održana 24. septembra u Banskom dvoru.