Da li građani vjeruju porodičnim ljekarima? “Vraća nam se većina pacijenata”
12.11.2024. | 19:57Da sve manje građana poseže za promjenom ljekara pokazuje podatak da se na taj korak tokom redovnog perioda ove godine odlučilo oko 5.000 osiguranika manje u odnosu na isti period lani, što u domovima zdravlja tumače kao jačanje povjerenja pacijenata u njihov rad, iako su zbog nedostatka kadra primorani da gase timove porodične medicine.
Novog ljekara od 1. septembra do 31. oktobra, kada su stanovnici mogli da zamijene tim porodične medicine bez navođenja razloga za to, kako su istakli u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, izabralo je 10.500 osiguranika. Prema podacima Fonda, drugog pedijatra izabralo je 750 osiguranika, dok je ginekologa promijenilo 2.450 žena.
– Tim porodične medicine najviše su mijenjali osiguranici u Banjaluci, Doboju, Bijeljini i Kotor Varošu – kazali su u Fondu.
Podsjetili su da je za takvo nešto u redovnom periodu potrebno popuniti odgovarajuće obrasce kod novoizabranog doktora i ovjeriti ih u Fondu, a kod novog doktora osiguranici mogu da ostvaruju zdravstvenu zaštitu od početka naredne godine. Izuzetak je jedino ako, dodaju, doktor radi u istoj ustanovi ka, i prethodni, tada nije potrebno čekati početak naredne godine.
Predstavnici javnih zdravstvenih ustanova primarnog nivoa kažu da osluškuju potrebe i želje stanovnika te da se u skladu sa mogućnostima prilagođavaju novim trendovima.
Direktor Doma zdravlja Doboj Vladimir Marković očekuje da će u narednu godinu ući sa oko 1.000 osiguranika više, jer je na području grada ove godine zatvorena privatna zdravstvena ustanova.
– Vraća nam se većina pacijenata koji su bili registrovani u toj privatnoj ambulanti. Prema pouzdanim informacijama i jedan dobar broj pacijenata iz drugih privatnih ambulanti u protekla dva mjeseca se preregistrovao kod nas, što me zaista raduje. To je samo po sebi pokazatelj i potvrda kvaliteta svega onog što radimo i pokušavamo da pružimo pacijentima kroz usluge koje nudimo u okviru ustanove – kazao je Marković, dodajući da nastoje da objedine što više usluga, da bi pacijenti mogli sve da obave na jednom mjestu, prenosi Glas Srpske.
Pomoćnik direktora za medicinska pitanja u Domu zdravlja Bijeljina Gordana Savin istakla je da je promjena doktora uobičajen proces te da novog ljekara svake godine zatraži otprilike isti broj ljudi.
– Svake godine jedni dođu, drugi odu. Uglavnom se uvijek vrtimo oko istog broja. Međutim, ljekari nas napuštaju, odlaze na specijalizaciju i mi nemamo drugog izbora osim da iz nekih mjesta povlačimo timove porodične medicine, jer na birou teško da koga možemo naći. Ove godine smo zato ostali bez dva tima porodične medicine – kazala je Savin.
Predsjednik Udruženja doktora porodične medicine RS Draško Kuprešak kazao je da je nedostatak ljekara ozbiljan problem sa kojim se suočava većina zdravstvenih ustanova primarnog nivoa, zbog čega je neophodno izdvojiti više novca za domove zdravlja.
– S obzirom na to da smo u tržišnoj utakmici sa privatnim zdravstvenim ustanovama, trudimo se da, između ostalog, boravak pacijenata učinimo što prijatnijim i manje stresnim te da im na neki način što više izađemo u susret – kazao je Kuprešak.
Pripreme
U Fondu zdravstvenog osiguranja RS ističu da je zbog pripreme ugovora sa domovima zdravlja pomjeren period takozvane redovne registracije ili promjene pomenutih ljekara. To je moguće učiniti i tokom ostalih mjeseci u godini, ali pacijenti tada moraju navesti opravdan razlog.