Da li “otkucavanje” kartice znači da ste bili na poslu: Evo kako funkcioniše digitalna evidencija radnog vremena u Srpskoj

14.07.2023. | 07:10

Radnik “otkuca” svoju karticu, pa njegov šef zna je li na poslu ili nije. Tako u najkraćem funkcioniše digitalni sistem evidencije radnog vremena koji koristi većina republičkih institucija, kao i veliki broj gradova i opština u Republici Srpskoj. Ovi sistemi bilježe tačno vrijeme dolaska i odlaska sa posla, ali i pauze i omogućavaju skladištenje ovih podataka, na osnovu čega se naknadno prave izvještaji. Iako, na prvi pogled, sve djeluje jednostavno i efikasno, mnogi smatraju da to baš i nije tako. 

Prijavljivanje na posao karticom univerzalno je prihvaćeno širom Evrope, ali predsjednik Sindikata uprave Božo Marić, u razgovoru za BL portal kaže da su ovakvi digitalni sistemi evidencije radnog vremena u Srpskoj skloni zloupotrebama, što znači i da nisu efikasni.

„Primjera radi, ja tebi dam svoju karticu i ti otkucaš mene, a ja se ne pojavim na poslu“, objašnjava Marić i dodaje da je on, još u januaru, ukazao da postoje ljudi koji primaju platu, a ne dolaze na posao.

Zbog toga su, kaže, iz Sindikata uputili prijedloge Vladi kako efikasnije kontrolisati radnike, tačnije, njihov učinak.

„Postoji drugačiji način da se izvrši kontrola, ali ono što jedino može biti mjerodavno je da se mjeri radni učinak svakog radnika, pa da onda znamo da li je on dolazio na posao, koliko je predmeta primio, šta je uradio, šta je završio i koliki je njegov doprinos“, predlaže Marić.

Sličnog mišljenja je i gradski menadžer Banjaluke Bojan Kresojević, koji u razgovoru za BL portal kaže da je za gradski menadžment prioritet da zaposleni svoje radno vrijeme provode kvalitetno, u smislu efikasnosti, a ne samo da budu fizički prisutni.

Ipak naglašava da se uvođenje digitalnog sistema evidencije radnog vremena pokazalo kao dobra stvar.

„To je sistem koji se godinama primjenjuje i nova gradska administracija nije imala značajnije izmjene u tom smislu. O direktnim efektima je teško govoriti, ali zasigurno da ima rezultata u odnosu na period kad ga uopšte nije bilo”, tvrdi Kresojević.

Sličan sistem sa karticama za evidenciju koriste i zaposleni u Vladi Republike Srpske. Za BL portal objašnjavaju da takav sistem postoji u svim objektima koje Vlada koristi, a funkcioniše na vrlo jednostavan način – svaki radnik posjeduje identifikacionu karticu koju prilikom ulaska i izlaska u objekat prinese na čitač.

I u Gradskoj upravi Gradiška koriste sisitem u kojem svaki radnik posjeduje identifikacionu karticu sa bar-kodom i identifikacionim brojem.

Konkretno, radnici svoje dolaske i odlaske evidentiraju na laserskom čitaču bar-koda i „touch-screen“ ekranu postavljenom kod ulaznih vrata. Osim očitavanjem bar-koda sa kartice, objašnjavaju i da se radnici mogu identifikovati unosom identifikacionog broja, posredstvom bar-kod čitača.

„Pri tome se neki događaji evidentiraju automatski – dolazak na posao i odlazak s posla, odlazak na pauzu u za to predviđenom terminu, ali i odlazak i povratak u objekat sa bilo koje vrste odsustva”, objašnjava za BL portal Petra Lukić, šef Odsjeka za administrativno-tehničke poslove i informisanje.

Takođe, pored automatskog, ručnim izborom na „touch-screen“ može se evidentirati pauza, privatno odsustvo, službeno odsustvo, službeni put, kraj radnog vremena, rad van radnog vremena.

„Svi podaci se bilježe u bazi podataka kojoj se pristupa putem desktop aplikacije. Aplikacija omogućava kreiranje raznih izvještaja kao što je kartica pojedinačnog radnika, zbirni izvještaji po pojedinim Odjeljenjima i slično“, kažu iz Gradske uprave Gradiška.

Digitalno evidentiranje radnog vremena funkcioniše i u susjendim Laktašima, kroz sistem „CDVI- Centaur“, a u pitanju je, takođe, kartična evidencija ulaska i izlaska radnika.

„Već godinama unazad u našoj Gradskoj upravi postoji digitalni sistem evidencije zaposlenih i on se aktivno koristi. Naši zaposleni posjeduju kartice preko kojih se prijavljuju prilikom dolaska na posao i odjavljuju na kraju radnog vremena. Takođe, obaveza svih zaposlenih jeste i odjava odnosno prijava i prilikom korištenja pauze, odnosno izlaska na teren“, navode u odgovoru za BL portal iz Gradske uprave Laktaši.

Kao u slučaju Gradiške, dobijeni podaci se skaldište u Odsjeku za zajedničke poslove, nakon čega se vrši analizia na kraju mjeseca.

Na sličan način “kontrola” radnika funkcioniše i u Tesliću. dok Prnjavor nema sistem digitalne evidencije radnog vremena,  ali im je, kako kažu. u planu da ga uskoro instaliraju.

“Digitalna evidencija prisustva zaposenih nije u funkciji, a planirana je u sklopu gradnje novog objekta Gradske uprave“,  kažu za BL portal iz Gradske uprave Prnjavor.

Srđan Banović, BL portal