Da se ne svađate i zbog escajga: Evo koliko su predbračni ugovori popularni u Srpskoj
17.12.2023. | 07:10Da se, u slučaju razvoda, ne bismo svađali čak i oko kašike i viljuške, a i to se dešava, najbolje rješenje je predbračni ugovor. Takav savjet daće vam neki od advokata u Republici Srpskoj, iako su, kako kažu, svjesni da ta vrsta ugovaranja kod nas još nije zaživjela. Razlog su i dalje čvrsta, tradicionalna uvjerenja da se u brak ulazi s povjerenjem i ljubavlju kojima papiri nisu potrebni.
U praksi to izgleda ovako – jedna strana ga predloži, a druga se uvrijedi i pita gdje je tu ljubav, objašnjava za BL portal banjalučki advokat Mile Antonić, koji predbračni ugovor svima savjetuje jer se u karijeri mnogo čega nagledao.
“Svjedoci smo da sve više dolazi do razvoda brakova i situacija kad se supružnici ‘pobiše’ i oko escajga, a kamoli oko nečeg vrednijeg. Zato ja, kao pravnik, uvijek kada mi neko zatraži savjet da li napraviti predbračni ugovor, jasno kažem da“, kaže Antonić za BL portal.
U startu napominje da je zakon jasan – sve stečeno prije braka je vaše, a stečeno u braku se dijeli. Jasno je, takođe, da partner koji zarađuje više, novčano više doprinosi, ali zakon štiti i žene koje su domaćice i majke, jer i to je poseban doprinos. Ipak, slovo zakona često nije dovoljno, pa se u praksi koplja lome oko dokazivanja ko je u braku stekao i doprinio više, kaže Antonić, koji je u praksi svašta doživio – od mjerenja litara mlijeka kupljenih djetetu, do potraživanja dječije štednje.
„Mi živimo u društvu gdje u većini slučajeva muškarac više zarađuje, ali svakako imamo i žene koje su vrlo imućne. Imate čest slučaj da muškarac tokom razvoda smatra da sva imovina pripada njemu, jer, eto, on je zaradio, ne gledajući na ženin doprinos, prije svega kao majke njihove djece. Naravno, ima i dama koje žele po svaku cijenu polovinu imovine, iako su u taj brak, zakonski dokazivo, uložile – ništa“, obrazlaže Antonić.
Zbog svega toga, predbračni ugovor koji se ovjerava kod notara, a sastavlja ga pravnik koji savjetuje buduće supružnike, ne treba nikog da vrijeđa, jer baš taj papir nas može poštedjeti gomile nevolja, pa i “valjanja u blatu”. Uprkos takvoj argumentaciji, na našim prostorima od njega se i dalje zazire.
„Imate ljude koji se samo raspituju o predbračnom ugovorom, pa ga iz straha od reakcije partnera nikad ne zatraže. A to je samo papir kojim možete zakonski regulisati imovinu stečenu u braku. U praksi, na našim prostorima još nema posebnih odredbi kao u svijetu – ako me prevariš, slijedi neka kazna, ali ni to nije nemoguće ubaciti u zakon“, ističe Antonić i napominje da naš mentalitet sve to još nije “svario”.
Da je tako, potvrđuje i banjalučki advokat Smiljana Moravac Babić, koja kaže da je predbračnih ugovora kod nas malo. S druge strane, ona ih baš i ne zagovara.
„Znate, naš zakon jako dobro funkcioniše kada je u pitanju podjela imovine. Predbračni ugovor još smatram mrtvim slovom na papiru, a i neprijatnu omoču oko vrata zbog koje partneri posumnjaju u iskrenu emociju. Opet, ja kao žena i pravnica, uvijek savjetujem da sve što u braku radite, stvarate, a posebno kuću ili stanove, zakonski upisujte jedan kroz dva i neće biti problema“, naglašava Moravac Babić za BL portal.
Uz pomalo “romantičarski” pristup, ona smatra da se prije braka treba dobro upoznati i međusobno uvidjeti dobre i loše strane, pa i potencijalne rizike.
„Ima dovoljno mehanizama zaštite i bez posebnih, predbračnih ugovora. Ako bračni par želi kupiti stan, mora postajati dogovor – jedno plaća kredit, drugo hranu i slično. Ukoliko ima dovoljno povjerenja i ljubavi sve se može steći, a ako dođe do razvoda, moguće je dokazati i podijeliti imovinu uz dobru pravnu podršku. Svakako, i u samom braku možete potpisati ugovor kod notara o posebnoj stečenoj imovini u braku. Ima primjera partnera koji to rade uz dogovor, obično da osiguraju djecu”, objašnjava ona.
Postoji opcija da, ukoliko je jedan od partnera iz imućnije porodice, njegovi roditelji prije vjenčanja neke stvari riješe ugovorom o poklonu i tako ga obezbijede i u slučaju razvoda.
„Zaštitićete se tako što ćete reći – nema ulaganja ako nećemo zakonski regulisati da sve dijelimo i na papiru“, savjetuje Babićeva.
Pravnica Jelena Radić Kandić ipak je bliža stavu da je predbračni ugovor pametna stvar. Kod nas se, kaže ona za BL portal, on rijetko potpisuje zbog tradicionalnog shvatanja braka, ali i ženske uloge u njemu.
“Svakako, činjenica je da naši mladi prilikom odluke da stupe u brak često ne raspolažu vrijednim nekretninama, niti su prije sklapanja braka ostvarili karijere koje im donose značajne prihode. U svakom slučaju, predbračni ugovor može biti podrška onoj narodnoj – čist račun, duga ljubav”, kaže Radić Kandić.
Jedni se kaju, kod drugih – ne dolazi u obzir
Banjalučanka Zora koja je prošla kroz mukotrpan razvod braka, za BL portal kaže da bi, vjerovatno, sve bilo lakše sa predbračnim ugovorom.
“Sad je kasno, jer sam sve izgubila”, kaže ova žena čiji stav podržava još nekoliko Banjalučanki , uz konstataciju – izgubile smo sve osim kredita.
S druge strane, dosta žena i muškaraca na predbračni ugovor gledaju kao na predviđanje kraja ljubavi, a takav prijedlog bi im, kako kažu, bio “crvena zastavica”.
Željka Pavlović, BL portal