Danas je Matijevdan, slava posvećena Svetom Jevanđelisti Mateju
29.11.2020. | 09:17Srpska pravoslavna crkva i vjernici danas slave Matijevdan, slavu posvećenu Mateju Jevanđelisti.
Matej je bio Jevrejin i bogati poreznik carinik. Sakupljao je prihode na putu koji je od Kapernauma prelazio iz Galileje u Siriju.
Njeogov život se promijenio kada ga je Isus Hrist pozvao da ga slijedi. Od toga vremena Matej ostavi sve, pođe za Gospodom Hristom, i kao vjerni učenik više se ne odvajaše od Njega. Uckoro zatim on se udostoji da bude uvršćen u Dvanaestoricu apostola.
Naoružan božanskom silom, propovijedao je hrišćanstvo i isceljivao bolesne, izgonio đavole, liječio gubave i vaskrsavao mrtve. Matej je Jevanđelje napisao na jevrejskom jeziku, a ubrzo je prevedeno na grčki i tako je stiglo do nas.
Matejevo jevanđelje je imalo najveći uticaj u ranom hrišćanstvu jer posebnu pažnju posvećuje Isusovim riječima i nauci, najpotpunije je i najpreglednije.
Apostol je, po prijemu Svetog Duha, prvo propovijedao jevanđelje u Palestini, Jerusalimu i okolini.
Po odlasku iz Jerusalima propovijedao je hrišćanstvo u Makedoniji, Siriji, Etiopiji… U gradu Mirmeni, u Etiopiji, preobratio je nekoliko ljudi u Hristovu vjeru. Svog sljedbenika Platona postavio je za episkopa i sagradio je malu crkvu, a on se povukao u molitvenu samoću u goru, gdje mu se Gospod javi.
Krstio je ženu i sina kneza te zemlje Fulvijana, zbog čega se knez, opsjednut đavolom, veoma rasrdi, i posla jednu stražu da dovede Mateja k njemu na sud.
Mateju se javio Bog rekavši mu da bude neustrašiv uz obećanje da će biti s njim u nevoljama koje slijede.
Knez je poslao četiri vojnika da ga uhvate, ali kada su došli do crkve, obavila ih je tama i jedva su uspjeli da se vrate nazad.
Fulvijan je zatim poslao više vojnika, ali kada su došli do hrama, Mateja je obasjala tako jaka svetlost da oni nisu mogli da gledaju u njegovom pravcu, pa su se uplašili, pobacali oružje i pobjegli.
Knez je zatim lično sa svom vojskom krenuo da uhvati Mateja, ali kada mu se približio obasjala ga je jaka svetlost i on je oslijepeo. Fulvijan je molio Mateja da mu vrati vid, što je ovaj i učinio.
Međutim, on je progledao samo tjelesnim očima, a ne i duhovnim. U duši je ostao zao i kovao je plan da spali Mateja, koji je to prozreo i rekao mu: “Mučitelju umiljati, zašto ne privodiš kraju ono što si naumio? Čini što ti Satana metnu u srce, a ja sam, kao što vidiš, gotov da sve pretrpim za Boga mog”.
Knez na kraju uhvati Mateja, stavivši ga na teške muke. Razapeli su ga na zemlji, prekrili granjem i prućem, zalili smolom i zapalili, ali ga vatra Božjom voljom nije dotakla i ostao je nepovrijeđen.
Tada se apostol pomoli Bogu i predade mu duh svoj. Knez naredi da se njegovo tijelo stavi u olovni sanduk i baci u more. Matej se javio episkopu Platonu i rekao mu gdje je sanduk sa tijelom, te je episkop otišao i iznio sanduk.
Vidjevši ovo novo čudo, knez se krsti i primi ime Mateja. Ostavio je svu sujetu svjetsku i primi čin prezviterski, i bogougodno posluži crkvi. Kada umre Platon, nekadašnjem knezu a poslije Mateju javi se apostol Matej i savjetova ga da se primi episkopstva. Tako se on primi episkopstva i bi pastir mnoge godine, dok ga Gospod ne pozva u carstvo nebesko.
Jevanđelist Matej smatra se zaštitnikom carinika, poreznika, bankara i računovođa. Slava sveti Matej, Matijevdan, rasprostranjena je među Srbima u Hercegovini.
Apostol Matej nikada nije jeo meso, nego se hranio povrćem i voćem. Bio je svjedok Isusovog života i zemaljske smrti, vaskrsenja i uznošenja na nebo.