![Dijaspora kao maticu sve više vidi Banjaluku](https://www.bl-portal.com/wp-content/uploads/2019/10/dijaspora-banjaluka-300x181.jpg)
Dijaspora kao maticu sve više vidi Banjaluku
26.10.2019. | 19:56Srpski narod u dijaspori se drži zajedno i čuva jezik i tradiciju mahom putem raznih udruženja i drugih organizacija, ali ni oni, kao ni matica, nisu zadovoljni postojećim vezama.
I matica i dijaspora, prije nekoliko godina kada je osnovana Skupština dijaspore i Srba u regionu, imali su velika očekivanja, ali ona su mahom pala u vodu jer, kako priznaju i njeni čelnici, nisu uspjeli da ostave vidljiviji pečat i stvore čvršće veze između Srba u rasijanju i matice.
Skupština je, u međuvremenu, dospjela u tehnički mandat, a u Republici Srpskoj i Srbiji posljednjih mjeseci intenzivirane su aktivnosti koje bi na kraju trebalo da, barem kako se očekuje, sagrade trajne mostove između matice i Srba u rasijanju.
I iz dijaspore se sve češće može čuti da žele ozbiljniji tretman matice, posebno Srbije, jer se stavljanjem katanca na neke od državnih institucija 2012. godine udaljila od Srba izvan njenih granica.
S ciljem stvaranja jačih veza sa dijasporom na svim poljima u Banjaluci su u 2018. i ovoj godini održani “Forumi dijaspore”, koji su okupili na jednom mjestu zvaničnike Srpske i Srbije te više od 100 učesnika iz 26 zemalja kako evropskih, tako i prekookeanskih. I tom prilikom je rečeno da je potencijal dijaspore ogroman i da to je snaga koju ni Srpska ni Srbija ne koriste na adekvatan način.
Dosadašnja saradnja Srpske i dijaspore je bila, prema ocjenama nadležnih, uglavnom ograničena na slanje novca porodicama u Republici Srpskoj te pojedinačne projekte i investicije. Imajući u vidu potencijal dijaspore, i njihove veze sa Srpskom, saradnji se mora pristupiti na sistematičan način, uz učešće svih institucija.
Vodeću ulogu na tom pitanju ima Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju Srpske, u okviru kojeg je već formirano Odjeljenje za dijasporu, a pri kraju je izrada ključne strategije koja će do kraja godine biti dostavljena Vladi Republike Srpske na razmatranje i usvajanje.
Na drugom Forumu predstavili su glavne principe i prijedlog sadržaja te tema koje taj dokument treba da obuhvata da bi podstaknuli diskusiju i dobili određena uputstva u kom pravcu treba da rade u budućem periodu. Forumi dijaspore su, prema njihovoj ocjeni, ispunili ciljeve.
– Želja nam je da se taj broj u budućnosti povećava. Ove brojke potvrđuju da imamo jaku dijasporu i da institucije moraju intenzivno raditi na ovom polju – ističu u tom resoru.
Na jednom od foruma u Banjaluci bio je i prvi poslanik srpskog porijekla u bečkom parlamentu Nemanja Damnjanović koji za “Glas” kaže da je slaba saradnja između Srba u rasijanju i matice tužna realnost dugi niz godina što je, kako kaže, “veliki etički i politički poraz, kako za dijasporu, tako i za maticu”.
– Reč je o velikom problemu, koji se lako može rešiti, a koga već dugi niz godina zaista niko ne shvata ozbiljnim, što je prvenstveno jako tužno i po meni totalno neshvatljivo. Ne smemo nikako zaboraviti da je dijaspora najveći investitor u Srbiji. U više navrata sam pokušavao da poboljšam taj odnos, koristeći moje političke mogućnosti, ukazivao na poteškoće, kao i na obostrani značaj dobre saradnje između matice i dijaspore, ali je izgleda sve bilo bezuspešno. Iako su svi moji sagovornici bili spremni da urade dosta toga na poboljšanju odnosa matice i Srba u raseljenju, očekivani rezultati su nažalost izostali. Tek je prošle godine iz Banjaluke na prvom skupu ove vrste upućen prvi signal koji bi trebalo da vodi ka poboljšanju ovih odnosa. Pozdravljam ovaj potez i nadam se dobrim rezultatima – rekao je Damnjanović.
Reagujući na pripremu strategije za saradnju sa dijasporom koju sprema Srpska, a u kojoj će biti definisani konkretni potezi u svim oblastima koje je potrebno preduzeti u korist obje strane, istakao je da očekuje da će zaista sve oblasti biti pokrivene.
– Ono što je meni nedostajalo na prvom skupu je bio sektor politike za ljude u rasejanju. Političke odluke u jednoj zemlji regulišu kako će ta država funkcionisati u svim sferama. Imamo, na primer, Beč gde ima oko 250.000 ljudi srpskog porekla, a veoma malo uključenih u politiku Beča i Austrije. Politička edukacija je u modernom vremenu u kome živimo veoma bitan faktor. Ono što je zaista bitno je da se strategija ne odradi samo na osnovu teoretskih statistika, već je neizbežno uključiti kompetentnost lica sa ogromnim praktičnim iskustvima iz normalnog života – istakao je Damnjanović.
Dodao je da je “poznavajući dobro rad mnogih udruženja i klubova u Beču”, ukazao na nužnost jednog krovnog udruženja, čiji bi predstavnici bili iz svih sfera.
– Neki ljudi, koji nisu shvatili o čemu je reč, odmah su se našli uvređenim i bili su uplašeni da će na taj način izgubiti svoje vodeće pozicije u društvima i klubovima u kojima su radili – rekao je Damnjanović.
Da stvari ne idu kako je zamišljeno ne krije ni predsjednik Skupštine dijaspore i Srba u regionu Dragan Stanojević. Mandat delegata je istekao, a rukovodstvo u tehničkom mandatu. Tvrdi da su pokušavali razgovarati sa vlastima u Srbiji kako bi se dijaspora ponovo čula u matici.
– Nema reakcije. Lično sam nedavno uputio još jedan dopis predsedniku Aleksandru Vučiću i zatražio sastanak. Čekamo odgovor. I Kancelarija za dijasporu u okviru Vlade Srbije je mrtvo telo. Čak i kada smo mi postojali kao Skupština, ona je morala da nas servisira, ali su se uvek stavljali u ulogu šefova – kaže Stanojević..
Na pitanje da li ima naznaka da će Skupština biti sazvana, odnosno da li će ostati mrtvo slovo na papiru ili će se brisati i sa papira, kaže da je to jedan od razloga zbog čega traže sastanak sa Vučićem.
– Moramo znati da li će se brisati iz Zakona, da ne postoji više ili da se reorganizuje – rekao je Stanojević.
Većina delegata iz Skupštine se nedavno okupilo u pokret “Rod”. Cilj je bio da na taj način pokušaju da se izbore za prava rasijanja.
– Ako vlast ni na koji način ne bude htjela da sarađuje sa nama, pojavićemo se u društveno-političkom životu Srbije – rekao je Stanojević.
U Republici Srpskoj, kaže, situacija je potpuno drugačija.
– Svake godine se sada organizuje skup dijaspore i to je dobar primer, ali je sramota za Srbiju da dijaspora za maticu više računa Banjaluku nego Beograd. Volimo mi i Banjaluku i Republiku Srpsku, ali se zna da je Srbija matica svih nas – zaključio je Stanojević.
Predsjednik Odbora Skupštine Srbije za dijasporu i Srbe u regionu Miodrag Linta naglasio je da treba ponovo uspostaviti Ministarstvo za Srbe u regionu, sa određenim budžetom, i da se svakodnevno bavi pitanjima koja njih muče. Prema njegovom mišljenju Skupština dijaspore i Srba u regionu je bila glomazno tijelo.
– Pitanja Srba u Australiji i Njemačkoj su, na primjer, drugačija nego ona sa kojima se muči naš narod u Sarajevu, Glamoču, Kninu, Skadru, Podgorici koji se suočava sa pitanjem opstanka, identiteta, nepoštovanja njihovih prava zbog politika u regionu. I onda kada ih sve skupite, svako priča svoju priču – zaključio je Linta.
Mapiranje
Republika Srpska je osnovala nekoliko predstavništava u inostranstvu, koja su, između ostalog, uključena u saradnju sa dijasporom. U Ministarstvu za evropske integracija i regionalnu saradnju kažu da je uspostavljanje registra dijaspore sveobuhvatan poduhvat koji će omogućiti jasan pregled dijaspore.
– To podrazumijeva ne samo broj iseljenika, već i njihove kvalifikacije, vještine i radno iskustvo, kontakte, a zatim broj i vrstu udruženja naših građana u dijasporu, kao i oblasti u kojima bi bili zainteresovani da sarađuju sa Srpskom. Da bi uspostavili registar, neophodno je izvršiti mapiranje dijaspore – kazali su u tom Ministarstvu.
Izvor:(Glas Srpske)