Đajić obišao blokove UKC-a: Apel stanovnicima Srpske da se što prije vakcinišu
08.08.2021. | 14:35Iz Univerzitetskog kliničkog centra /UKC/ Republike Srpske apeluju na stanovnike Srpske da se što prije vakcinišu protiv virusa korona, jer se može očekivati novi talas epidemije, s obzirom na to da raste broj zaraženih u svijetu.
Generalni direktor UKC-a Vlado Đajić rekao je da je u UKC-u juče bilo smješteno 10 oboljelih od virusa korona, a danas je 16, dodajući da raste broj zaraženih u svijetu, te da se i u BiH može očekivati novi talas.
Đajić je u izjavi novinarima, sa kojima je obišao blokove UKC-a koji su se koristili tokom najtežih talasa pandemije virusa korona, rekao da UKC spremno radi na tome i da je spreman za eventualni novi talas virusa korona.
On je tokom organizovanog obilska za medije dijelova Centralnog medicinskog bloka UKC-a, kovid odjeljenja, naglasio da je na tom dijelu bio zabranjen ulazak svima koji nemaju zaštitno odijelo i da je dnevno zbrinjavano po 200 oboljelih od virusa korona.
Prema njegovim riječima, to je ruta kretanja i koridora koji su se koristili tokom najtežih talasa pandemije i u kojima je sedam mjeseci bilo onemogućemo slobodno kretanje bez zaštitne opreme, a ponovo će biti organizovan ako dođe do četvrtog talasa.
On je dodao da je najvažnija odluka rukovodstva UKC-a bila fizička podjela Centralnog medicinskog bloka UKC-a na kovid i nekovid dio.
Đajić je napomenuo da su pacijenti zbrinjavani po svim svjetskim kriterijima.
“U jednom danu smo imali preko 600 pacijenata ovdje smještenih, imali smo oko 400 pacijenata na kiseoničkoj terapiji, 86 pacijenta na respiratoru i tri pacijenta na vještačkim plućima. Jedan dan smo pregledali 240 pacijenata i smjestili 94 pacijenta, to je ogroman posao mojih saradnika, zdravstvenih radnika i ja im još jednom u ime pacijenata i u svoje im upućujem veliko hvala”, rekao je Đajić.
On je napomenuo da mnogi zaposleni još nisu bili na odmoru. “Mi smo ovdje bili po 20 časova, godinu dana nismo uzimali nijednog dana odmora, većina još nije otišla na odmor, jer radimo pripreme za eventualni novi talas”, kaže Đajić.
On je uputio apel svim građanima Srpske da već sutra idu na vakcinaciju protiv virusa korona, uz napomenu da vakcina ima dovoljno.
“Molimo, preklinjemo, ne želimo da se ponovi! Rukovodstvo Srpske je nabavilo veliki broj vakcina i vjerujemo u vakcine. Ja sam prvi primio vakcinu u BiH zato što vjerujem u to, vakcina je spasila mnoge živote”, kaže Đajić. On je rekao da je 99 odsto umrlih od kovida nisu vakcinisani.
Đajić je poručio da građani Srpske treba da znaju da Srpska ima stabilan zdravstveni sistem. On je pohvalio građane Srpske za odgovornost, korektnost i razumijevanje.
“Da nije bilo takvog odnosa stanovnika, ovdje bi bilo još više oboljelih”, rekao je Đajić.
On je naglasio da je rukovodstvo Republike Srpske zajedno sa stručnim službama i sa rukovodstvom UKC-a tokom pandemije pravovremeno donosilo odlične mjere, koje su dale rezultate.
Đajić je rekao da se u UKC-u trenutno radi sa nekovid pacijentima, sve ono što je bilo na čekanju i što se nije moglo stići tokom pandemije.
“Nijedan vitalno ugrožen pacijent nije trpio zbog pandemije, mi smo sve pacijente sa Sjevernog krila prebacili u Južno krilo, gdje su imali adekvatan tretman i zaštitu”, naglasio je Đajić.
On je rekao da je dobra mjera uz podršku Vlade bila da se uradi rekonstrukcija objekata na staroj hirurgiji, gdje je u jednom trenutku bilo 350 pacijenata.
Đajić je zahvalio i novinarima, koji su, kako kaže, odigrali možda najveću ulogu u prevenciji, koji ste upozoravali, prenosili informacije, pravili specijalne emisije.
“Pokazali ste da ste vrlo bitna i odgovorna profesija u Republici Srpskoj, pozivam vas da i dalje tako nastavimo sve s ciljem unapređenja zdravlja stanovnika Republike Srpske”, istakao je Đajić.
Medicinska sestra u Urgentnom centru UKC Republike Srpske Biljana Ćurguz kaže da je Urgentni centar u pandemiji bio centar za pregled, prijem i dijagnostiku pacijenata sa dijagnostikovanim ili sumnjivim na kovid 19.
Ona je, takođe, apelovala na stanovništvo Srpske da se vakciniše, ističući da je najteže bilo gledati patnju starih i mladih koji su od posljedica kovida završavali na respiratorima.