Đajić povodom Svjetskog dana moždanog udara: Prevencijom se može spriječiti 50 odsto nastanka ove bolesti
29.10.2022. | 14:58Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić izjavio je da je moždani udar jedno od najtežih oboljenja savremenog čovjeka i najčešći uzrok smrtnosti, te stvaranja invaliditeta.Đajić je, povodom obilježavanja 29. oktobra – Svjetskog dana borbe protiv moždanog udara, poručio da se dobrom prevencijom može spriječiti 50 odsto nastanka ove bolesti.
Ato je ultrazvučno ispitivanje krvnih sudova vrata i glave i izbjegavanje dobro poznatih faktora rizika za nastanak moždanog udara – rekao je Đajić novinarima na Trgu Krajine u Banjaluci, gdje su Klinika za neurologiju i Republičko udruženje neurologa organizovali besplatno mjerenje krvnog pritiska i šećera u krvi za zainteresovane građane.
Prema njegovim riječima, važno je prepoznati znakove moždanog udara zbog čega je ključno da pacijent što prije dođe u bolnicu i primi adekvatnu terapiju.
Specijalista neurologije na UKC Zoran Vujković rekao je da je moždani udar bolest koja ostavlja trećinu invalida, dok je trećina smrtnost i trećina je pacijenata koji se vrate svakodnevnim obavezama, ali sa određenim simptomima.
On je naveo da godišnje u Republici Srpskoj od moždani udar dobije oko 5.000 osoba, kao i da UKC ima razvijenu dobru terapiju i prevenciju za sprečavanje ove bolesti.
– Zabrinjava broj mladih koji su imali moždani udar. Nedavno je pacijent 1985. godište imao težak moždani udar – rekao je Vujković.
On je dodao da se u faktore rizika ubraja konzumacija cigareta, visok krvni pritisak i povišene masnoće u krvi, te da kod moždanog udara nema bolova, zbog čega pacijenti često ne reaguju i ne traže medicinsku pomoć kada im se oduzmu ruka ili noga.
Penzioner iz Banjaluke Dobrivoje Jagodić kaže da jednom godišnje obavi preventivne preglede i koristi terapiju, kao i da mu akcije kao današnja puno znače, te izrazio zahvalnost organizatorima.
Na banjalučkom Trgu Krajine medicinsko osoblje danas je dijelilo i letke u kojima se navode znakovi i simptomi moždanog udara i načini prevencije.
Prema podacima UKC u Republici Srpskoj primijećen je trend povećane učestalosti moždanog udara kod osoba srednje životne dobi, od 40 do 60 godina, što se pripisuje povećanom stresu, koji je jedan od faktora rizika.
Rano prepoznavanje znakova moždanog udara, kao što su slabost jedne strane tijela, smetnje sa govorom, “iskrivljena usta”, nerijetko pomućeno stanje svijesti, ponekad glavobolja, dezorijentisanost, kao i hitno liječenje u specijalizovanoj jedinici za moždani udar su od suštinske važnosti.