Do kraja godine novi zakon: Šta građani mogu da dobiju uvođenjem dvije stope PDV?
08.02.2020. | 19:26Da li će biti smanjenja stopa na osnovnu hranu, dječju opremu i lijekove, a povećana na luksuz ili će ostati jedinstvena stopa PDV, ali uvećana, uz istovremeno smanjenje doprinosa ili će biti neko drugo rješenje?
Ovo su, između ostalog, zadaci radnih grupa koje će uskoro biti formirane u BiH, a po prijedlogu predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Zorana Tegeltije. U radnim grupama će, pored članova Savjeta ministara, biti poslodavci i privrednici iz cijele Bosne i Hercegovine.
Prvo i najvažnije pitanje, naglasio je Tegeltija, je zaštita domaće privrede, zatim PDV, treće Zakon o javnim nabavkama za koje poslodavci tvrde da im otežava poslovanje, slijedi set pitanja u vezi saobraćaja, te posljednja radna grupa koja će se baviti rasterećenjem rada, odnosno smanjenje stope poreza i doprinosa, te da se to “prelije na plate zaposlenih”.
– Radićemo zajedno i mislim da kod svih pitanja možemo postići ako ne apsolutnu, onda veliku saglasnost i odatle ćemo ići ka zakonskim rješenjima – rekao je Tegeltija.
Tegeltija je već najavio da će ove godine biti usvojen novi zakon o PDV koji će, kako tvrdi, najviše pomoći privredi.
On naglašava da upravo privrednici imaju najveći broj primjedbi na zakonsko rješenje, te da će o tome kolika će biti stopa PDV-a biti odlučeno u zajedničkim razgovorima sa ključnim akterima.
– Ništa nije teško niti neizvodivo. Ključna riječ na kojoj ću insistirati jeste da postignemo konsenzus oko svih pitanja. Ono što je meni iznenađujuće jeste da postoji mali stepen saglasnosti i spremnosti na dijalog oko diferencirane stope i povećanja PDV-a – rekao je Tegeltija.
Po njegovim riječima, ako se samo izgovori jedna rečenica u pravcu povećanja stope PDV, “raznorazni ekononomski analitičari i mediji reaguju potpuno subjektivno po tom pitanju, ne želeći da čuju drugu stranu”.
Telegeltija kaže da je jedna od mogućnosti uvođenje diferencirane stope PDV, te da se država odrekne dijela prihoda za najvažnije proizvode poput osnovnih životnih namirnica, dječje hrane i bebi opreme.
– Ali, moramo da znamo kako ćemo da nadomjestimo gubitak dijela prihoda. O tome ćemo sa poslovnom zajednicom da razgovaramo – navodi Tegeltija.
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik takođe zastupa ideju diferencirane stope s kojom bi se smanjilo opterećenje na osnovne životne namirnice.
– Ideja diferencirane stope je da se smanji oporezivanje osnovnih životnih namirnica, dječje hrane i odeće, udžbenika i da to ide na nižu stopu od osam odsto, a da se za neku drugu robu poveća stopa PDV-a na 21 odsto, kako bi se nadomjestio gubitak – objasnio je Dodik.
Ipak, on kaže da uvođenje diferencirane stope PDV ne mora da bude po svaku cijenu.
Ekonomisti smatraju da se oko ovoga mora napraviti kvalitetna, sveobuhvatna analiza.
– Glavno pitanje treba da bude šta će diferencirana stopa PDV da donese građanima. Da li će trgovci pojeftiniti proizvode na koje bi se uvela niža stopa PDV ako imamo u vidu da je forimiranje cijena slobodno? Koliko proizvoda će imati nižu, a koliko višu stopu PDV i kako će se to odraziti na ukupnu potrošačku korpu. Sve su to pitanja na koja se moraju dati odgovori prije konačnog prijedloga rješenja – poručuju ekonomisti.
Načelnik Uprave za indirektno oporezivanje za komunikacije i međunarodnu saradnju Ratko Kovačević kaže da UIO može bez ikakvih problema tehnički da podrži sve ono što novo novo zakonsko rješenje bude tražilo.
– U slučaju da to budu dvije stope i to će tehnički UIO moći podržati. Sigurno je samo da će trebati ostaviti dovoljno vrijeme da se UIO, ali i svi poreski obveznici spreme za to. Prije svega, mislim da izmjenu softverskih rješenja koja prate rad UIO, ali i poreskih obveznika. Ipak, nismo u potpunosti sigurni da li je to pravac u kojem BiH treba ići – navodi Kovačević.
Sve međunarodne finansijske institucije, kako kaže, predlažu model PDV-a koji će biti najjednostavniji, a to znači da se jednom jedinstvenom, ali ne previskom stopom, oprezuje promet što šireg spektra dobara i usluga, sa postojanjem što manje izuzetaka.
– Rekao bih da je upravo to sistem koji BIH već uspješno ima punih 14 godina. Međutim, UIO je institucija koja je isključivo nadležna za provođenje propisa iz oblasti indirektnih poreza i mi ćemo na kraju samo provoditi onaj zakon o PDV-u koji bude konačno usvojen u parlamentu BiH – poručuje Kovačević.
Za predsjednika UO Udruženja poslodavaca RS Adnana Smailbegovića ima smisla uvođenje bar dvije stope PDV.
– Ubjeđen sam da bi proizvodi sa nižom stopom PDV pojefitinili jer bi postojao i pritisak javnosti – kaže Smailbegović i dodaje da će to sve biti stvar dogovora.
Njegov kolega iz Republike Srpske Saša Trivić smatra da u BiH treba da ostane jedinstvena stopa PDV.
– Mi smo kao društvo skloni utajama poreza i kriminalu. Vjerujte, takvi jedva čekaju da se uvede više stopa PDV pa da muljaju i varaju državu – kaže Trivić.
U svakom slučaju, poslodavci iz RS i FBiH će, kako kaže, prvo između sebe usaglasiti stavove i prijedloge i onda zajednički nastupati u razgovorima sa predstavnicima institucija.
Za šta se zalaže Višković
U BiH je PDV uveden 2006. godine sa jedinstvenom stopom od 17 odsto. Nekoliko puta je bilo prijedloga da se uvede difrencirana stopa, ali nijednom nije postignuta politička saglasnost.
Premijer RS Radovan Višković kaže da postoji radna verzija zakona o PDV-u na koji ima dosta prigovora u vezi sa rokovima, povratom PDV-a i brojnim drugim stvarima.
Dogovor je da bude formirana radna grupa i da izuči sve modele, a da onda na njihov prjedlog vlade RS, FBiH i Savjet ministara daju saglasnost.
– Sve su opcije otvorene, ali ako pitate mene kao građanina, a ne kao premijera, smatram da BiH treba da ima diferenciranu stopu PDV-a. To znači da za osnovne životne namirnice, hranu, dječju opremu, školski pribor i slične artikle bude smanjena, a da se većom stopom oporezuje luksuz. To je moje mišljenje, a šta će predložiti radna grupa, to u ovom trenutku ne znam – naveo je Višković.
Prijedlog usklađen sa EU
Prijedlog Zakona o PDV koji je uradila UIO sa ekspertima EU je u potpunosti usklađen sa legislativom EU. Uprava se nije upuštala u izmjene stopa, promjenu rokova za plaćanje PDV-a, te druga slična pitanja, jer to nije propisano Direktivom EU, a i zemlje članice EU po ovim pitanjima imaju različita zakonska rješenja.
– Dakle, odgovore na ova pitanja koja vi postavljate moraju dati vladajuće strukture u BiH u momentu usvajanja zakonskog rješenja, prije svega UO UIO, Savjet ministara BiH i parlament BiH – navodi Kovačević.
Izvor:(SrpskaInfo)