Egić na Sokocu poručio: Srbi kao ponosan narod nisu htjeli da ostanu pod tuđinskom vlašću
16.03.2023. | 13:21Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je danas na Sokocu da je veoma važno njegovati sjećanje na egzodus sarajevskih Srba, koji kao ponosan narod nisu htjeli da ostanu pod tuđinskom vlašću i odlučili su da se isele, noseći sa sobom svoje mrtve.
Egić je povodom obilježavanja 27 godina od egzodusa 120.000 sarajevskih Srba naglasio da su ti ljudi u ratnom periodu odbranili svoja ognjišta, nadljudskim naporima, u više od 30 ofanziva.
“Ono što su u ratu odbranili, u miru su izgubili. Voljom svjetskih sila, nažalost, opštine koje su branili i odbranili pripale su Federaciji BiH. Srbi kao ponosan narod nisu htjeli da ostanu pod tuđinskom vlašću, i odlučili su da se isele, noseći sa sobom svoje mrtve”, istakao je Egić.
On je rekao da se danas na groblju “Mali Zejtinlik” odaje počast svim tim žrtavama i iskazuje zahvalnost.
“Kolone i scene koje smo gledali tih dana ne mogu, a da ne ostave utisak na čovjeka, da prepozna veliku patnju i napor tih Srba”, rekao je Egić novinarima.
On je istakao da je Republika Srpska odbranjena.
“Važno je za Republiku Srpsku i naše građane da se obilježava sjećanje na egzodus sarajevskih Srba, koji je uvršten u kalendar obilježavanja republičkih događaja od republičkog značaja”, rekao je Egić.
On je dodao da je Vlada Republike Srpske izdvajala, izdvaja i izdvajaće novčana sredstva za održavanje Vojničkog spomen-groblja “Mali Zejtinlik”, kako bi svake godine bio renoviran određeni broj spomenika.
“Ovdje sam danas iz velikog pijeteta, saosjećanja sa žrtvama rata, poginulim borcima, njihovim porodicama”, rekao je Egić, koji je naveo da sutra zvanično stupa na dužnost ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.
Egzodus 120.000 Srba iz Sarajeva predstavlja niz događaja koji su uslijedili nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, kada je pet opština Srpskog Sarajeva u cjelini pripalo FBiH, dok je drugih pet podijeljeno između Republike Srpske i FBiH, gdje su Srbi uglavnom dobili periferna, nenaseljena i ruralna područja.
Srpski borci zaustavili su 35 ofanziva muslimansko-hrvatske vojske, odbranili domove, a onda su Ilijaš, Grbavica, Ilidža, Rajlovac, Hadžići, Mrkovići, Nahorevo i druga naselja, prema Dejtonskom sporazumu, pripala FBiH.
Bježeći iz svojih kuća i sa imanja sarajevski Srbi su ponijeli samo najneophodnije stvari, a mnogi su se odlučili da premjeste posmrtne ostatke članova svojih porodica.
Prvo su počele pojedinačne ekshumacije, a potom i organizovano iskopavanje posmrtnih ostataka i prenošenje na lokaciju današnjeg Vojničkog spomen-groblja na Sokocu, ali i u druga mjesta istočnog dijela Republike Srpske u koja su izbjegle njihove porodice.
Vojničko spomen-groblje na Sokocu nastalo je u januaru 1996. godine i u njemu su sahranjeni posmrtni ostaci oko 1.000 boraca Vojske Republike Srpske.
Kako je ovo groblje uređeno po uzoru na srpsko vojničko groblje “Zejtinlik” u Solunu, ovaj jedinstveni spomen-kompleks nazvan je “Mali Zejtinlik” uz blagoslov Srpske pravoslavne crkve.