Ekonomisti saglasni: I plate u realnom sektoru moraju rasti

27.04.2021. | 12:32

Odluka Vlade Srpske da od juna ove godine poveća plate zaposlenima u prosvjeti, zdravstvu i policiji, ali i dodijeli jednokratnu pomoć demobilisanim borcima i penzionerima, u krajnjem koraku će uticati na povećanje obima krajnje potrošnje, veće prihode od PDV-a, ali i standard građana.

Kaže ovo za “Glas Srpske” izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske SWOT Saša Grabovac, navodeći da su posljednji potezi Vlade opravdani i dobri, a pogotovo ako se uzme u obzir socijalni status građana u odnosu na evropski prosjek, ali i činjenicu da će najavljeno povećanje plata dovesti i do veće potrošnje.

On, međutim, upozorava da, i pored svih pozitivnih ekonomskih pokazatelja iz prva tri mjeseca ove godine, svakom povećanju troškova, pa i ovakvom koje je opravdano, treba oprezno pristupiti, jer je ekonomska situacija u Srpskoj, ali i u ostatku svijeta, još neizvjesna.

“Naravno, treba se više posvetiti i realnom sektoru, koji je nosilac svih privrednih aktivnosti. Mora se naći način da se i poslodavcima pomogne da što bezbolnije premoste ovaj period i stvore uslovi da se i u ovom sektoru povećaju plate”, dodao je Grabovac.

Slično mišljenje dijeli i ekonomski analitičar Predrag Duduković, navodeći da poslodavci nisu u prilici da povećavaju plate u sadašnjim okolnostima.

“Bojim se da ni najavljeno povećanje neoporezivog dijela plate neće mnogo pomoći. Neophodne su sistemske mjere. Treba smanjiti birokratski aparat i dodatno rasteretiti privrednike raznih nepotrebnih nameta”, kaže Duduković.

Premijer RS Radovan Višković je, nakon jučerašnjeg sastanka sa predsjednikom Saveza sindikata Rankom Mišić, najavio da Vlada planira da već početkom maja pokrene pregovore sa partnerima za povećanje plata, a ono bi se primjenjivalo već od juna ove godine.

On je ovom prilikom ukazao i da, uprkos nepovoljnim globalnim okolnostima uzrokovanim pandemijom, Srpska bilježi pozitivne ekonomske pokazatelje, uključujući i rast broja zaposlenih i značajno povećanje prihoda od direktnih poreza. Tokom prošle godine, kako je naveo, zaposleno je gotovo 2.000 radnika više u odnosu na 2019. godinu, dok je u prva tri mjeseca ove godine prihod od poreza i doprinosa na plate povećan za 44 miliona maraka. Rekao je i da je iz budžeta Srpske od izbijanja epidemije isplaćeno 218 miliona maraka pomoći raznim sektorima. Mišićeva je pozdravila najavljeno povećanje plata, te istakla da bi se trebalo razmišljati da, uporedo s tim, dođe i do povećanja iznosa najniže plate.

I vršilac dužnosti predsjednika Udruženja penzionera Slobodan Brdar juče je zahvalio Viškoviću, ističući da je odluka o dodijeli jednokratne pomoći više nego dobrodošla u vrijeme dok se penzioneri pripremaju da obilježe predstojeće praznike.

Predsjednik BORS-a Milomir Savčić je pak istakao kako je osnovni cilj javnog poziva o dodjeli jednokratne pomoći borcima da bude ustanovljen tačan broj demobilisanih boraca koji se nalaze u stanju socijalne potrebe jer se bez toga, kako je pojasnio, ne može obaviti nijedno planiranje.

“Namjera Vlade i organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata je da ovo ne bude jedina vrsta pomoći i jedini javni poziv u toku ove godine”, poručio je Savčić.