Ekspertska grupa saglasna: Mjere za spas svinjarstva, ali po pravilima struke

03.08.2023. | 17:05

Predsjednik Ekspertske grupe za suzbijanje i iskorjenjivanje afričke kuge svinja Drago Nedić izjavio je nakon današnjeg sastanka ekspertske grupe u Bijeljini da se pravi ogroman ustupak i ljudima u ugroženom području omogućava da se iskoristi do 15.000 prasadi, ali uz maksimalnu odgovornost i striktno provođenje biobezbjednosnih mjera.

“Ekspertska grupa i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske tragaju za najboljim rješenjima, da struka poboljša stvari na terenu, potrudićemo se koliko god možemo da budemo na usluzi svima, istovremeno očekujući od svih da budu maksimalno odgovorni”, rekao je Nedić novinarima.

On kaže da iskustva sa terena govore da se mrtve svinje opet nalaze pored puta, u kanalima i potocima, da ljudi nekontrlisano kolju, zbog čega je apelovao da domaćini budu toliko odgovorni i ne šire virus, tako što će dezinfikovati mjesto i alate gdje su radili, odjeću i obući, kako bi se smanjila cirkulacija virusa.

“Ako nastavimo sa manipulacijom, nešto ćemo iskoristiti, ali ćemo mnogo više izgubiti”, upozorio je Nedić i dodao da je zaraza uzrokovana vrlo agresivnim uzročnikom i da je u akutnoj formi.

“Farme koje žele da se sačuvaju moraju da podignu biobezbjednosne mjere, virus treba uništavati gdje god stignemo, a za ljude nema nikakvog ograničenja u konzumiranju svježeg mesa u bilo kojem obliku, pečeno ili kuvano, problem je sa manipulacijom, iznutricom, transportom”, objasnio je on.

Negoslav Lukić iz resora za veterinarstvo Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske rekao je nakon sastanka da je Ekspertska grupa formirana na zahtjev ministra poljoprivrede i da su u njoj doktori nauka iz Veterinarskog instituta, veterinari sa terena koji su direktno u zaraženom području, veterinarski inspektori i predstavnici resornog ministarstva.

“Cilj nam je da se pronađu rješenja koja će omogućiti našim poljoprivrednim proizvođačima da u ovom trenutku mogu da prometuju svoje životinje u ugroženom području”, naveo je on.

Prema Lukićevim riječima, resorno ministarstvo preduzima sve mjere da se olakša i promet drugih vrsta životinja na način da nadležne veterinarske organizacije daju uvjerenje o zdravstvenom stanju životinja, a ne veterinarski inspektori, uz ocjenu da će to relaksirati situaciju na terenu.

Novost je da je uzorkovanje životinja koje su upućuju u klaonicu smanjeno na oko 50 odsto, a do sada je bilo stoodstotno.

“Analiziramo i mogućnost konzumiranja svježeg mesa od životinja koje dolaze iz ugroženog područja, a ne samo za preradu”, rekao je Lukić i dodao da se sve čini da se pomogne svinjogojstvu, ali da niko ne smije ni da pomisli da će se odstupiti od struke.

Glavni republički veterinarski inspektor Vladimir Milijević ističe da se u Republici Srpskoj radi prema pravilniku koji se ne razlikuje od pravilnika u zemljama okruženja i u Evropi.

On kaže da je frapiran izjavama gradonačelnika Bijeljine LJubiše Petrovića koji je rekao da se ništa ne radi, iako je na traženje grada pet republičkih inspektora stalno u ugroženom području u Bijeljini i rade svakodnevno, uključujuči i subote i nedjelje, od 8.00 do 20.00 časova.

Oznake: Afrička kuga