FZO počeo sa refundacijom troškova vantjelesne oplodnje: U inostranstvo po treću šansu za potomstvo
10.07.2023. | 07:37Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske počeo je sa refundacijom troškova vantjelesne oplodnje parovima koji su nakon dva neuspjela pokušaja u klinici u Srpskoj treći postupak, po svojoj želji, uradili u inostranstvu, a do sada je na njihovu adresu stiglo desetak zahtjeva za isplatu novca.
Ova mogućnost predviđena je novim Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju koji je na snagu stupio u septembru prošle godine, ali su parovi na primjenu prava čekali doskoro jer je Fond imao obavezu da donese Program za obezbjeđivanje biomedicinski potpomognute oplodnje za ovu godinu, a Vlada Srpske odluku o načinu finansiranja.
– Budući da je nedavno počela primjena prava, do sada je bilo desetak refundacija koje su se odnosile na postupke urađene u inostranstvu nakon dva neuspjela pokušaja vantjelesne oplodnje u Srpskoj. Za vantjelesnu oplodnju koja se uradi u inostranstvu parovima refundiramo troškove u iznosu od 5.500 KM, koliko košta postupak u Srpskoj – rekli su u Fondu i dodali da su radi lakšeg tumačenja ovog prava u praksi poslali instrukcije svim poslovnicama Fonda u smislu šta je sve potrebno priložiti od dokumentacije za refundaciju troškova.
Parovima koji se bore sa sterilitetom i koji na drugi način ne mogu da ostvare potomstvo Fond zdravstva finansira tri pokušaja vantjelesne oplodnje, a usluga je prvi put uvršćena u prava iz zdravstvenog osiguranja 2007. godine. U cijelosti se finansiraju tri postupka ženama do 40 godina starosti, a onima od 41 do navršene 42 godine 50 odsto troškova. Ženama koje su starije od 42 godine, ukoliko rode dijete postupkom vantjelesne oplodnje, Fond u potpunosti refundira troškove.
– U ovoj godini odobrili smo ukupno 285 zahtjeva za vantjelesnu oplodnju u ugovorenoj zdravstvenoj ustanovi, a trošak za ove namjene iznosi oko 1,4 miliona KM. Lani je odobren 591 zahtjev, a za procedure koje su obavljene izdvojeno je oko 2,9 miliona KM. Prema informacijama koje nam dostavlja klinika “Mediko S”, sa kojom imamo ugovor, do sada je, počevši od 2007. godine, postupkom vantjelesne oplodnje u Srpskoj rođeno više od 1.700 beba – rekli su u Fondu i podsjetili da od 2017. godine finansiraju i uslugu čuvanja embriona na dvije godine, što parovima mnogo znači jer zahvaljujući tome žene ne moraju ponovo da se izlažu hormonskoj terapiji i sam postupak vantjelesne oplodnje kraće traje.
Predsjednica trebinjskog Udruženja porodica sa problemom steriliteta “Bebe” Snježana Misita kaže za “Glas” da nijedan od deset zahtjeva za refundaciju troškova trećeg postupka u ino-klinici po izboru nije od parova iz Trebinja.
– I te kako smo zadovoljni tom novom uslugom, kao i kompletnom podrškom koju dobijamo od institucija Srpske. Parovima je potrebno dati izbor za jedan postupak, s tim da naši članovi do sada nisu koristili tu mogućnost, ali nadam se da u skorijoj budućnosti neko hoće – rekla je Misita.
Ona je dodala da se parovi nadaju da će uskoro biti omogućena i primjena prava na besplatan prenatalni test za trudnice, a koje je takođe predviđeno novim zakonom.
Onkofertilitet
U Fondu zdravstva kažu da su počeli finansirati i novu uslugu zamrzavanja reproduktivnog materijala, onkofertilitet, koja ima za cilj da sačuva i produži fertilitet kod žena i muškaraca oboljelih od malignih bolesti.
– Usluga podrazumijeva zamrzavanje spermatozoida, zamrzavanje i čuvanje tkiva testisa, kao i zamrzavanje i čuvanje do deset jajnih ćelija na period od pet godina. Zamrzavanje reproduktivnih ćelija oboljelima od malignih bolesti prije izlaganja onkološkim terapijama i zračenjima pruža mogućnost da kasnije dobiju potomstvo – pojasnili su u Fondu.