Glavni veterinarski inspektor otvoreno: Nisu svi ozbiljno shvatili naša upozorenja
17.04.2024. | 14:33Afrička kuga ponovo je početkom prošle sedmice potvrđena na farmi sa 980 svinja u Dvorovima kod Bijeljine što je još jednom pokazalo koliko je neophodno da uzgajivači svinja odgovorno spovedu sve propisane mjere.
Glavni republički veterinarski inspektor Vladimir Milijević potvrdio je za BL portal da je ljudski faktor opet zakazao, jer su inspektori na brojnim imanjima zaticali svinje suprotno propisanim mjerama. Na nedavne kritike gradonačelnika Bijeljine Ljubiše Petrovića da je inspekcija previše represivna, Milijević konstatuje da je neprihvatljivo da neodgovorni pojedinci svojim ponašanjem usporavaju, ali i ugrožavaju dalje provođenje mjera, pogotovo ako imamo u vidu da se zahtijeva minimum lične odgovornosti pojedinaca.
Afrička kuga svinja ponovo je registrovana na području Semberije, da li se očekivala ovakva situacija?
Imajući u vidu karakteristike virusa, otpornost, direktan i indirektan način prenošenja, ne samo putem živih životinja nego i proizvoda od mesa svinja koje nije izloženo visokim temperaturama, kao što su suhomesnati proizvodi, te vremenski period u kojem virus opstaje u prostoru, nadležni organi su upozoravali na rizik od pojave novih žarišta. Konstantno smo ukazivali na značaj pridržavanja propisanih biosigurnosnih mjera, međutim nisu svi pojedinci dovoljno ozbiljno shvatili koliko je teško iskorijeniti ovu bolest i koliki rizik predstavalja čak i jedan neodgovoran proizvođač. Primjera radi, Rumunija i Srbija kao nama geografski bliske zemlje se godinama bore sa afričkom kugom, a vidjeli smo da je bolest potvrđena i u brojnim evropskim zemljama.
Zbog čega je došlo do ponovne pojave ove bolesti?
Pored toga što je riječ o virusu koji je izrazito otporan i zarazan, te da se ova bolest nalazi na međunarodnoj listi naročito opasnih zaraznih bolesti životinja, možemo reći da je najveći uzrok zapravo ljudski faktor. Podsjetiću da je resorni ministar u cilju sprečavanja daljeg širenja, suzbijanja i iskorjenjivanja afričke kuge svinja, krajem decembra prošle godine donio Rješenje o zabrani ponovnog uvođenja svinja na zaražena imanja, na period od tri mjeseca, jer svako nekontrolisano uvođenje životinja predstavlja strahovito veliki rizik za ponovnu pojavu bolesti i stvaranje novih žarišta. Veterinarski inspektori su u proteklom periodu vršili kontrolu u domaćinstvima u kojima je prethodno potvrđena zaraza, a u cilju provjere da li se vlasnici pridržava preventivnih mjera. Moram reći da su na brojnim imanjima zatečene svinje suprotno propisanim mjerama, što nam najbolje govori o uzrocima koji doprinose pojavi novih žarišta.
Koje mjere inspekcija preduzima kako bi se zaustavilo dalje širenje bolesti?
Pored kontrola koje se vrše direktno na imanjima, inspekcija preduzima i mjere prema licima koja prometuju svinje. Podsjetiću da je veterinarska inspekcija u proteklom periodu podnijela šest krivičnih prijava protiv lica koja su prometovala svinje porijeklom iz zaraženog i ugroženog područja, a koje nisu posjedovale identifikacione ušne markice, uvjerenje o zdravstvenom stanju životinja izdato od strane veterinarske organizacije koja je sprovela Program mjera, kao ni potvrdu o prometu. U toku su i pojačane kontrole obilježavanja i kretanja domaćih životinja, te prometa mesa za javnu potrošnju. U proteklih 20 dana kontrolisano je 38 objekata, od čega su u 25 slučajeva utvrđene nepravilnosti, te su izrečene upravne mjere i kazne u iznosu od 7.000 KM. Kontrole će se nastaviti na teritoriji cijele Republike Srpske. Jedini adekvatan način za stavljanje pod kontrolu zaraznih bolesti životinja jeste kontrolisano kretanje i transport životinja, te promet namirnica životinjskog porijekla u skladu sa propisima i pod nadzorom nadležnih organa.
Obzirom na trenutnu situaciju, na koji način je uopšte moguć promet svinja i koji su to uslovi koji se moraju ispoštovati?
Sve životinje na domaćim farmama obavezno moraju biti obilježene i za iste u pogledu zdravstvenog stanja trebaju biti provedene mjere propisane od strane resornog ministarstva. Takođe, prometovati se mogu samo životinje koje su obilježene i koje imaju Uvjerenje o zdravstvenom stanju kojim se dokazuje da su životinje zdrave i da potiču sa područja gdje nema zaraznih bolesti, te da je dozvoljen transport životinja. Kada je riječ o mesu i namirnicama životinjskog porijekla koje se prometuju u mesnicama, ugostiteljskim objektima i drugim objektima za javnu potrošnju, isto može poticati samo iz objekata za klanje i preradu mesa koji su odobreni za tu djelatnost i koji su pod nadzorom veterinarske inspekcije. Meso, odnosno proizvodi, moraju biti pregledani od strane ovlaštenog veterinara i obilježene pečatom veterinarske inspekcije koji predstavlja kontrolni broj klaonice ili objekta za preradu mesa, te deklarisani u skladu sa zakonom.
Gradonačelnik Bijeljine je nedavno kritikovao inspekciju da je previše represivna i da kažnjava vlasnike koji su nabavili jednu ili dvije svinje. Smatrate li da su kritike osnovane?
Obzirom na ogromne napore koje su nadležne institucije uložile u cilju saniranja štete izazvane pojavom ovog virusa, neprihvatljivo je da neodgovorni pojedinci svojim ponašanjem usporavaju, ali i ugrožavaju dalje provođenje mjera čiji konačni cilj i jeste da se u pravom trenutku, kada to uslovi budu dozvolili, obnovi stočni fond. Na žalost riječ je o takvoj bolesti gdje i jedna zaražena svinja podrazumijeva eutanaziju svih koje se nalaze u domaćinstvu, a od te jedne oboljele svinje zaraza se vrlo brzo proširi na okolinu. Možda iz ugla nedovoljno informisanih građana kazna zbog jedne ili dvije svinje izgleda previše represivno, ali ako situaciju posmatramo kroz okolnosti koje smo prošli protekle godine, ne postoji opravdanje za neodgovorno ponašanje. Moram dodati da smo u više navrata putem medija skretali pažnju farmerima da se ne upuštaju u prodaju i kupovinu svinja bez neophodne veterinarske dokumentacije, što je u ovim slučajevima utvrđeno. Definisane mjere nisu komplikovane za provođenje i zahtijevaju minimum lične odgovornosti pojedinaca, a u cilju opšteg dobra.
Postoji li rizik i od nekih drugih bolesti koje mogu uticati i na ostale životinjske vrste?
Realno je očekivati da će se afrička kuga svinja zadržati kod nas i u narednom periodu, a naš osnovni zadatak je da svi zajedno, kako nadležne institucije, tako i sami uzgajivači, udruženim snagama djelujemo sinhronizovano kako bi obnovili i zaštitili proizvodnju. Najveća odgovornost je na odgajivačima koji moraju zaštiti svoje farme sprovodeći biosigurnosne mjere, kao i mjere kojih se trebaju pridržavati prilikom nabavke životinja. Takođe, moramo biti svjesni da postoje i druge zarazne bolesti životinja, od kojih su mnoge zoonoze, što znači da se prenose i na ljude, te pored ogromne štete za stočarstvo i prehrambenu industriju predstavljaju ozbiljan rizik i za zadravlje ljudi. Paralelno sa provođenjem mjera na suzbijanju afričke kuge svinja, nadležni organi moraju provoditi i preventivne mjere koje se odnose na druge bolesti koje se javljaju i koje su prisutne. Moramo imati u vidu da su kadrovski kapaciteti inspekcije ograničeni i da bez odgovornog pristupa samih uzgajivača, teško možemo dobiti ovu bitku.