Vatra ni ove godine nije poštedjela obronke planine Leotar kod Trebinja. Gori treći dan, južna strana je ugašena, ali ne i sjeverna. Danas je gorjela šuma iznad sela Jasen. Mještani u nevjerici, kažu sve ovo je velika ekološka katastrofa.
Gori treći dan: Požar iznad Trebinja pravi ekološku katastrofu
27.08.2022. | 19:05“Gorjelo je. Ja izašla ovdje na balkon, sva Gljiva, skroz zauzelo, da nije bilo helikoptera došlo bi kućama”, rekla je Radojka Kulušić.
“Nažalost svake druge ili treće godine gledamo požar na planini Leotar. Tužno i žalosno što se to dešava jer je svaki grm i svako drvo ovdje zlata vrijedno”, rekao je Luka Damjanac, mještanin sela Jasen.
I jutros je vatru gasio helikopterski servis Republike Srpske. 30 tona vode je izbačeno na trebinjsko požarište nakon čega je ono bilo pod kontrolom a onda je vjetar uradio svoje.
Požar je prije dva dana izazvao udar groma, krenuo je vjetar i za nekoliko sati cijelo brdo Gljiva je bilo u plamenu. Vatrogasci kažu da su bili nemoćni. Iako je proteklih dana u Trebinju padala kiša to nije bio znak da je požarna sezona završena.
“U Hercegovini su uvijek iznenađenja, gorjelo nam je u martu evo gori i na kraju avgusta kada su kiše prethodnih dana bile u Trebinju. Kod nas je takav posao, nikad ne znamo šta nam nosi dan a šta noć a nekad ne znamo ni šta nam nosi sat ili minut”, rekao je Zdravko Kašiković, komandir TVJ Trebinje u Hercegovini.
Od Hercegovine nakon ovoliko požara ne ostade ništa, još odavno upozoravaju stručnjaci. Vatra je uništila biljni i životnjski svijet, sada uništava zemljište.
“Vjerovatno će jesen da donese jake padavine koje će cijeli organski dio tu zemlju da speru i ostaju gole stijene najvećem broju slučajeva”, rekao je Drago Petrović iz Centra za gazdovanje kršom.
Broj požara u ovoj godini nije lako izračunati. Većinu je izazvao čovjek a neke poput ovog zadnjeg i udar groma. Ove godine najveća šteta je napravljena na Bijeloj gori gdje vatra danima uništavala najkvalitetniju šumu.