Govor mržnje – jedan od glavnih izazova u BiH u mnogim sferama
12.10.2022. | 17:32Govor mržnje glavni je izazov koji se javlja u BiH u mnogim sferama i u post-konfliktnoj zemlji kakva je BiH može dovesti do destabilizacije društvenih odnosa, ali i zločina iz mržnje, rekao je danas u predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava BiH Lazar Prodanović.
U Sarajevu je danas predstavljen dokument “Mapiranje odgovora na govor mržnje u BiH”, koji daje sveobuhvatan pregled trenutne situacije u BiH, postavljajući jasnu mapu puta i prioritetne mjere u rješavanju govora mržnje na sistemskom nivou.
Prodanović je rekao da su u ovom dokumentu na sveobuhvatan način analizirani svi neophodni mehanizmi čijom implementacijom bi se doprinijelo da se problemu govora mržnje pristupa na sistematičan način.
On je napomenuo da je pitanje govora mržnje u BiH kompleksno i da zahtijeva učešće svih nivoa vlasti, različitih institucija, izabranih zvaničnika, regulatora, ali i medija.
Šef Sekcije operacija za socijalni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju delegacije EU u BiH Đanluka Vanini naveo je da je govor mržnje ozbiljan vid diskriminacije koji ugrožava ljudska prava kompletnog društva.
“Predstavljeni dokument je rezultat zajedničkog rada relevantnih institucija sa svih nivoa. On pruža smjernice i ključne stavke kako bi se došlo do strategije za borbu protiv govora mržnje”, rekao je Vanini.
Šef kancelarije Savjeta Evrope u Sarajevu Bojana Urumova pojasnila je da je cilj ovog dokumenta da produbi razumijevanje specifičnosti govora mržnje kao i da postavi osnovu za efikasnije rješavanje ovog problema.
“Ova studija je korak u tom pravcu i u BiH, a u ovom dokumentu imamo okviran pregled problema govora mržnje koji je zasnovan na izvještajima različitih organizacija koje se bave tim problemom”, navela je Urumova.
Šef Odsjeka za inkluziju i antidiskriminaciju u Savjetu Evrope Tortsten Aflerbah smatra da vlasti u BiH, u saradnji sa nevladinim i međunarodnim organizacijama, treba da razviju strategije za borbu protiv govora mržnje.
Šef Odjseka za pripremu izvještaja u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara Amela Hasić podsjetila je da je BiH potpisnik brojnih međunarodnih dokumenata kojima se garantuje zaštita ljudskih prava, te da je danas predstavljeni dokument prvi korak ka suzbijanju govora mržnje.
Dokument “Mapiranje odgovora na govor mržnje u BiH” izradilo je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara, uz podršku EU i Savjeta Evrope.