Građani se žale i na napade i na ugrize: U ovom dijelu BiH muku muče sa psima lutalicama

19.01.2025. | 13:41

Za rješavanje problema s psima lutalicama lokalne vlasti u Sanskom Mostu izdvojiće 100 hiljada maraka u ovogodišnjem budžetu, a ovim sredstvima će se finansirati aktivnosti oko registracije, sterilizacije i zbrinjavanja napuštenih životinja.

Prema riječima Mensura Seferovića, načelnika ove opštine, u narednom periodu formiraće se radna grupa koju će činiti predstavnici lokalnih ustanova i organizacija koje se bave tom problematikom, kako bi se sačinio plan i program kako rješavati nagomilane probleme.

“Sanski Most već dugo godina muku muči s ovim problemom i među prvima mi je adresiran čim sam preuzeo načelničku dužnost. Građani se žale na prisustvo velikog broja pasa na ulicama, a sa druge strane imamo jak nevladin sektor i aktiviste za zaštitu životinja i zbog toga moramo pronaći najbolji mogući način kako pristupiti cijelom problemu”, istakao je Seferović.

Prema podacima opštinskih službi u protekloj godini izvršeno je čipovanje, vakcinacija i registracija 110 vlasničkih pasa, kao i 290 pasa lutalica, dok je stelirisano 50 napuštenih pasa.

Prema riječima Admira Talića, direktora Veterinarske stanice Sanski Most, najveći problem u protekloj godini bila je nemogućnost smještaja pasa lutalica u azile.

“U nekoliko navrata raspisivali smo javne pozive, ali se niko od prihvatilišta za životinje nije javljao na te pozive, a obrazloženje je da tamo jedostavno nema više smještajnih kapaciteta za pse”, istakao je Talić.

U posljednje vrijeme građani ukazuju na to da se broj pasa lutalica u gradskom području, ali i na periferiji grada ponovo povećao, a zabilježeno je i više slučajeva napada i ugriza.

“Mi smo i u protekloj godini provodili sterilizaciju napuštenih životinja. Zakonska pravila nam nalažu da takve životinje, nakon što se obavi sterilizacija, ponovo vratimo tamo gdje su pronađene. Kako bi se riješio cijeli problem, potreban je kontinuiran rad u dužem periodu”, istakao je Talić.

Prema njegovim riječima, prisutan je i problem da se psi dovoze s područja drugih gradova i općina. Pored brojnih problema s kojima se suočavaju građani zbog velikog broja pasa lutalica, u posljednje vrijeme sve su veće štete koje ove životinje pričinjavaju u sanskom lovištu.

Tako se bilježi veliki broj napada čopora pasa lutalica na sitnu divljač, a posebno su ugrožene srne, zečevi i fazani.

“Posebno je kritično u dijelu lovišta koje gravitira gradskoj deponiji, jer je tamo prisutno više stotina pasa. Oni su se, takoreći, prilagodili boravku u divljini, te u organizovanim čoporima love i uništavaju sitnu divljač. Posebno su ugrožene srne i njihov podmladak, čijem uzgoju i razvoju posvećujemo posebnu pažnju”, kažu u Lovačkom društvu Sana.