Grijanje na struju povećava cijenu kilovata: Loše vijesti iz ERS za domaćinstva s velikom potrošnjom

19.09.2019. | 21:24

“Elektroprivreda RS” planira da od regulatora zatraži poskupljenje električne energije za domaćinstva koja struju troše za grijanje ili neki luksuz, što su potrošači dočekali s negodovanjem.

Ovu mogućnost je najavio v.d. generalnog direktora “Elektroprivrede RS” Luka Petrović. Cijena električne energije za domaćinstva u Republici Srpskoj, po njegovim riječima, ostaće i dalje regulisana djelatnost, a ne tržišna, i ostaće nepromijenjena u toku ove godine.

– Svjesni smo da je ovakva cijena električne energije i dalje daleko ispod tržišnih principa. Mi ćemo u novom softveru za obračun električne energije nastojati da i dalje zadržimo povoljne cijene za domaćinstva koja troše manje kilovata. Na primjer do 400 ili 500 kilovata. Planiramo da se to uradi u januaru ili polovinom sljedeće godine – rekao je Petrović gostujući na RTRS.

Objasnio je da će domaćinstva koja budu trošila više od 400 do 500 kilovata morati plaćati veću cijenu.

– To znači da se struja, koja se koristi za grijanje, bazene ili za neke druge svrhe plaćati po većoj cijeni. Sigurno je da ćemo je postepeno povećavati do tržišne – istakao je on.

Tržišna cijena

Petrović naglašava da građani u narednih 10 godina trebaju očekivati da se neće postići tržišna cijena.

– Kretaće se od tržišne, pa do subvencionisane, koja će biti niža do 50 odsto od tržišne – dodao je Petrović za RTRS.

Na naša pitanja u vezi sa ovom najavom iz “Elektroprivrede RS” odgovaraju da su u toku analize potrošnje električne energije u domaćinstvima.

– Svakom pitanju pristupamo ozbiljno i odluke donosimo nakon detaljnijh analiza baziranih na egzaktnim pokazateljima. Takav pristup odnosi se i na analizu potrošnje električne energije javnog snabdijevanja u Republici Srpskoj – dodaju u ERS.

U toku su, kako kažu, ispitivanja tržišta, a uvođenjem aplikativnih softvera bilinga u sistem funkcionisanja snabdijevanja električne energije imaće precizne energetske pokazatelje svih potrošača u Republici Srpskoj.

– Cilj nam je da stimulišemo potrošače električne energije na racionalno korištenje energije i da istovremeno omogućimo sigurno i stabilno snabdijevanje svih naših potrošača – kažu u ERS.

“Vodićemo računa o građanima”

Dodaju da se u narednim mjesecima mogu očekivati detaljni i precizni pokazatelji na osnovu kojih će pokrenuti određene inicijative, o kojima će javnost pravovremeno informisati.
– Ponavljamo da poskupljenja električne energije za domaćinstva neće biti u ovoj godini, a i u narednom periodu vodićemo računa o građanima Republike Srpske. Cijena električne energije će za javno snabdijevanje i dalje biti regulisana – navode u ERS.

Inače, domaćinstva koja se griju na električnu energiju u zimskim mjesecima troše oko 1.500 kilovata mjesečno. Ova računica odnosi se na domaćinstva koja žive u kućama, dok porodice u stanovima u stambenim zgradama, i to onima koje imaju dobre izolacije, troše oko 900 kilovata za vrijeme grijne sezone.

Dogrijavanje

Međutim, treba imati u vidu i građane koji koriste električnu energiju za dogrijavanje stanova.

– Korisnik sam gradske Toplane. Međutim, u grijnoj sezoni gotovo svaki mjesec trošimo više od 400 kilovata električne energije, jer često moramo dogrijavati stan zbog djece. Osim toga, uključujemo grijalicu prije početka grejne sezone kada je hladno – kaže Banjalučanka Tanja M.

Ona podsjeća da je ove godine većinu maja morala grijati stan na struju, jer je bilo hladno vrijeme, a gradska Toplana isključuje grijanje polovinom aprila.

Niko se ne grije na struju iz hira

Murisa Marić, iz Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Prijedor, ocjenjuje da se sigurno niko ne grije na struju iz hira, već zato što nema drugih mogućnosti.

– Evo, recimo, znam neke ljude koji žive u centru grada u zgradi i griju se na struju, jer Toplana nema podstanicu. Grijanje na drva u gradu je zabranjeno. Dakle, oni su primorani – kaže Marićeva.

Takođe, porodice s malom djecom, naročito bebama, određeno vrijeme troše više struje iz razmljivih razloga.

– Dakle, oni bi trebalo da plaćaju skuplju struju, a ovamo se država bori za natalitet. To jedno s drugim nema smisla. Uništiće nas odredbe bez ispitivanja tržišta – upozorava Marićeva.

Cijena električne energije za domaćinstva poslednji put je povećana sredinom 2016. Oni koji imaju jednotarifno brojilo plaćaju struju u ljetnjem periodu po cijeni od 0,0945 KM po kilovatu plus PDV, a u zimskom po cijeni od 0,1229 KM po kilovatu plus PDV. Na potrošene kilovate obračunava se naknada za obnovljive izvore energije od 0,0075 KM.

 

Izvor:(SrpskaInfo)