“Heroji sa neba”: Helikopterski servis Srpske obavio rekordan broj letova ove godine
29.12.2021. | 11:04Zvuk helikoptera znači da je pomoć stigla. Pripadnici Helikopterskog servisa Republike Srpske (HSRS) u narodu nose naziv “Heroji sa neba”. Helikopterski servis RS obavio rekordan broj letova na gašenju požara i prevozu pacijenata.
Zbog požrtvovanosti i dostupnosti 24 sata i zbog pružanja medicinske i svake druge pomoći, pripadnici HSRS su poznati i u regionu. Gdje god se pojave uvijek su dobrodošli i rado viđeni gosti, a spisak onih kojima su pomogli raste iz dana u dan.
Samo ove godine HSRS izveo je 38 uspješnih operacija vazdušnog medicinskog transporta (VMT) ili tri operacije mjesečno. Računajući od 2015. godine, ukupan broj VMT je 237. Ono što je obilježilo ovu godinu u radu HSRS, osim spasavanja pacijenata širom RS i transport sa kraja na kraj RS je angažovanje na gašenju požara. Za ove potrebe, kao i za potrebe koordinacije i izviđanja požara izvršeno je ukupno 438 letova, utrošeno 66 časova i 45 minuta u vazduhu i izbačeno je na požarištima 410 tona vode. Svi ovi letovi su obavljeni od 17. juna 2022. do 16. septembra. 2022.
Boban Kusturić, direktor HSRS kaže za “Novosti” da je protekla godina bila više nego radna.
“Sve operacije VMT zahtjevne su i nema lakših i komplikovanijih. Posebno su kompleksni medicinski transporti novorođenčadi, djece i trudnica, ali nam dodatnu snagu daje osjećaj ukazanog povjerenja roditelja čiju djecu prevozimo. Samo zahvaljujući znanju, iskustvu i profesionalizmu možemo uspješno izvršavati ovakve zadatke. Osjećaj posle takvih zadataka je čisti blagoslov. Samo od 2019. godine do sada smo u sklopu operacija VMT prevezli 14 novorođenčadi i 13 pedijatrijskih pacijenata”, ističe Kusturić.
Kaže i da su pripadnici HSRS porodični, radni ljudi, koji svoju svakodnevicu dijele sa svojim narodom.
“Specifičnost profesije kojom se bavimo je blagoslov, da svojim radom i intervencijom spasavamo ljudske živote. Ne pokazati emocije u slučajevima kada se transportuju bebe, djeca ili osobe mlađe životne dobi, prava je unutrašnja, psihološka borba sa samim sobom. Kao pobjednik uvijek mora izaći profesionalna, racionalna osoba koja upravlja vazduhoplovom, koja u svojoj ruci drži povjerene živote putnika. Posle obavljenog letačkog zadatka, slijedi analiza svakog segmenta izvršenog vazdušnog transporta. Uvijek nakon toga, kao ljudi, razmišljamo o stanju pacijenta, kako se osjeća, da li je VMT pomogao u daljem liječenju… Nijedan VMT se ne zaboravlja, uspomene ostaju”, ističe Kusturić.
Snežana Misita, predsednica Udruženja porodica sa problemom steriliteta, kaže za “Novosti” da Helihopterski servis treba da bude na ponos cijele Srpske i okruženja.
“Kada znamo da nam je 24 časa dostupna pomoć HSRS u dosta manjoj mjeri brinemo zbog mogućnosti komplikacija koje se dešavaju u visokorizičnim trudnoćama i kod prijevremeno rođenih bebe”, kaže Misita.
IZ HSRS kažu da je, generalno, broj zahtjeva za operacije VMT u porastu poslednjih godina.
“Možemo se pohvaliti da smo jedini operator u regionu koji se organizovano i nekomercijalno bavi ovakvim načinom transporta pacijenata. Operacija VMT potpuno je besplatna za sve građane RS, a sve troškove koji se tiču vazdušnog medicinskog transporta snosi Vlada RS”, kaže Kusturić i dodaje da je sve počelo potpisivanjem sporazuma između HSRS i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS od 2014.