Inspekcija izvršila 258 kontrola: Svaka treća reklamacija u RS neopravdana
27.12.2021. | 08:35Potrošači u Srpskoj tokom 11 mjeseci ove godine najčešće su se žalili na neprihvatanje reklamacija od strane trgovaca za tehničke proizvode, odjeću i obuću, telekomunikacione i komunalne usluge te internet trgovinu, naveli su iz Inspektorata Republike Srpske.
Kako su rekli, po konkretnim reklamacijama potrošača kojima su tražili zaštitu individualnih potrošačkih prava, Republička tržišna inspekcija je tokom 11 mjeseci ove godine izvršila 258 kontrola.
“U 177 slučajeva utvrđeno je da su reklamacije bile opravdane, u 69 slučajeva je utvrđeno da reklamacije nisu bile opravdane, dok je u 12 slučajeva rješavanje u toku”, istakli su u Inspektoratu za “Nezavisne“.
Postupci koji su vršeni po reklamacijama rješavani su na različite načine, pa su tako trgovci potrošačima vraćali novac ili vršili zamjenu proizvoda novim.
U Inspektoratu kažu da nisu uvijek ni žalbe potrošača opravdane.
“Imali smo slučajeva gdje je usljed djelovanja mehaničke sile došlo do oštećenja tehničkih proizvoda, nakon čega je kupac želio reklamirati proizvod, što nije opravdano. Trgovac je isporučio ispravan proizvod, a ukoliko sam kupac svojom nepažnjom ošteti proizvod, to nije osnov za reklamaciju”, rekli su oni.
Značajna uloga u zaštiti prava potrošača pripada i udruženjima za zaštitu prava potrošača, koja su u Republici Srpskoj izuzetno aktivna i angažovana, a s kojima, kako kažu u Inspektoratu, imaju izuzetnu saradnju.
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON Prijedor, rekla je za “Nezavisne” da su udruženja potrošača u Srpskoj riješila i mnogo više predmeta.
“Tokom ove godine Udruženje građana DON riješilo je više od 600 predmeta koji se odnose na odjeću, obuću, bijelu tehniku, bez uključivanja inspekcijskih organa, dok nam je u proceduri oko 80 predmeta”, kazala je Marićeva.
Ona je rekla da je bilo i opravdanih i neopravdanih reklamacija, a da broj reklamacija pokazuje i kakva je roba stigla na naše tržište.
“Kada u prvom koraku potrošači ne mogu da ostvare svoje potrošačko pravo, onda se obraćamo inspekcijskim organima. Mnogo je više predmeta nego što dođe do inspekcije, što je i logično, zato i postoje udruženja potrošača širom Republike Srpske”, rekla je ona.
Iz Inspektorata su skrenuli pažnju potrošačima na kupovinu putem interneta i preporučili im da biraju provjerene i renomirane posrednike i registrovane trgovce.
“Za uslugu ili proizvod kupljen od neregistrovanog fizičkog lica putem društvenih mreža ne postoji mogućnost reklamacije, podnošenja žalbe ili vraćanja novca”, rekli su za “Nezavisne”.
I Marićeva je istakla da građani treba da budu oprezni prilikom kupovine putem društvenih mreža, jer mnoge stvari tako kupljene nisu za vraćanje.
“U većini slučajeva je to polovna roba, a na slikama vidimo nešto drugo. Naravno, kada kupujemo, oni kažu da imaju određeni broj, kao i željenu boju, a potrošači na kraju dobiju nešto potpuno drugo. Tu je teško ostvariti bilo kakvu komunikaciju, jer naši potrošači ne obrate pažnju da to nije registrovani trgovac i da tu nema ni adrese ni broja telefona”, rekla je ona.