Iz Agencije za lijekove BiH nemaju optimistične vijesti: Nestašice lijekova postaju globalan problem
16.01.2024. | 20:48Privremene nestašice pojedinih lijekova u BiH samo su najava većih problema izazvanih poremećajima u globalnom lancu snabdijevanja i proizvodnji lijekova i supstanci od kojih se sastoje.
Prema podacima Agencije za lijekove BiH, za sada nisu zabilježeni veći problemi.
Direktorica Nataša Grubiša kaže da na tržištu trenutno nema lijeka s aktivnom supstancom “salbutamol”, koji je na tržištu u BiH bio registrovan kao „Ventolin” rastvor za raspršivanje proizvođača “Glaxo”, i kao “Spalmotil” proizvođača “Galenika”.
– Lijek “Spalmotil” je, nakon obnove dozvole prošle sedmice, dostavljen na kontrolu prve serije u kontrolni laboratorij ove agencije. Ovaj zahtjev je uzet u prioritet kako bi pacijentima lijek što prije bio dostupan. Nosilac dozvole za lijek “Ventolin” je tek juče dostavio obavještenje da će lijek ponovo biti na tržištu BiH u februaru. Razlog privremene nestašice je problem u lancu snabdijevanja – pojašnjava Grubiša.
Agenciji je prijavljena i privremena nestašica lijeka “Plavix”, koji na našem tržištu ima alternativu u još devet lijekova s istom aktivnom supstancom i jačinom. Zbog prekida u globalnom lancu snabdijevanja nedostaje i “Bonviva” tableta i “Bonviva” rastvora za injekciju, zatim “Oktreotid Teva” praška i rastvarača za suspenziju. Zbog reorganizacije proizvodnje nedostaje i “Plivinog” Kalcijevog folinata te “Norditropin NordiFlex” rastvora za injekciju u napunjenom penu.
– Trajni prekid prometa za tržište BiH odnosi se na lijekove “Granocyte 34”, jer je došlo do prekida proizvodnje za sva tržišta, zatim sve vrste lijeka “Prilen AM”, za koji je “Pliva” donijela odluku da ga više ne proizvodi za tržište BiH, te lijeka “Abuxar” 120 mg – dodaje Grubiša.
Da su nestašice neizbježan scenarij za zdravstveni sistem BiH, još u decembru su upozorili iz Udruženja veleprometnika lijekovima i medicinskim sredstvima BiH, čijih 20 članica osigurava oko 85 posto lijekova u našoj zemlji.
– Narušen je globalni lanac snabdijevanja jer su za većinu evropskih proizvođača lokacije gdje se prave supstance za proizvodnju lijekova na Bliskom istoku, u Indiji, Kini… Nedostaje sirovina, proizvodnja je usporena, pa nestašice postaju globalni, a ne samo problem BiH – rekao je za Avaz predsjednik UVLMS, Faruk Hadžić.