Jedan od prioriteta je borba protiv raka: BiH dobija milione iz fonda “EU za zdravlje”?
22.08.2024. | 13:22U moru dramatičnih vijesti, ovog ljeta je ispod radara prošla jedna koja je izuzetno bitna za građane Bosne i Hercegovine: BiH je krajem jula pristupila programu „EU za zdravlje“, vrijednom 5,3 milijarde evra. Šta to konkretno znači?
Znači, veliku šansu za unapređenje zdravstvenog sistema, obnovu bolnica i domova zdravlja, podršku u istraživanje i inovacijama u medicini, te za jačanje kapaciteta za borbu protiv zaraznih i malignih bolesti.
Znači i kvalitetnije liječenje oboljelih od raka, koji danas, u nekim dijelovima Fedracije BiH, umiru čekajući red za terapiju.
Kako je ranije istakla ministarka civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak, jedan od ključnih prioriteta programa „EU za zdravlje“ je upravo borba protiv raka.
Program će finansirati inicijative za prevenciju raka, uključujući kampanje za smanjenje faktora rizika za rano otkrivanje i dijagnostiku raka, što značajno poboljšava izglede za uspješno liječenje.
– Biće podržani i programe vakcinacije, projekti za prevenciju bolesti, promociju zdravlja i smanjenje zdravstvenih nejednakosti. Programom rada „EU za zdravlje“ (EU4Health) za 2024. obuhvaćene su različite oblasti djelovanja: pripremljenost za krize, borba protiv karcinoma, promocija zdravlja i prevencija bolesti, zdravstveni sistemi, zdravstvena radna snaga idigitalna transformacija – navodi ministarka Bošnjak, piše “Srpskainfo“.
Dodaje da je za finansiranje akcija u navedenim oblastima za 2024. godinu Evropska komisija osigurala je 752,4 miliona eura.
Ali, ti milioni, kao ni milijarde s početka naše priče, nisu „rezervisane“ samo za BiH.
Sve zavisi od toga, ko će kakve projekte predložiti. Do sada su otvorena dva javna poziva na koje mogu aplicirati potencijalni korisnici iz BiH: zdravstvene ustanove, udruženja, gfondacije i mreže zdravstvenih profesionalaca, stručna tijela u oblasti javnog zdravstva, obrazovne ustanove, istraživački instituti i socijalna poduzeća u oblasti zdravstva.
Krug je, dakle, prilično širok, ali su uslovi za „prolazak“ strogi.
Oba javna poziva, od kojih se jedan odnosi upravo na borbu protiv karcinoma, zatvaraju se početkom septembra. To prevodu znači: ko se prijavio prijavio se, sad je kasno za pripremu aplikacije.
Ali, javnih poziva će biti još, pa i prilika da se BiH „ukači“ na evropski voz , finansijski osnaži svoje zdravstvene kapacitete i uspostavi saradnju sa evropskim zdravstvenim ustanovama i organizacijama.
U Ministarstvu zdravlja Republike Srpske, uz finansijski značaj, ističu upravo ovaj aspekt programa „EU za zdravlje“.
– Moguće je da zdravstvene ustanove, kroz učešće u ovom programu, uspostave naučne i poslovne veze sa ustanovama i organizacijama u Evropskoj uniji i jačaju kapacitete za samostalan razvoj zdravstvene infrastrukture i usluga – navode iz ovog Ministarstva.
Dodaju da učešće u programu omogućava i učešće u međunarodnim zdravstvenim inicijativama, čime se, kako ističu, dodatno osnažuje zdravstveni sektor i omogućava bolja koordinacija sa zdravstvenim institucijama EU.
– U Programu „EU za zdravlje“ značajan segment je jačanje zdravstvenih sistema i kapaciteta za odgovor na zdravstvene vanredne situacije i krize – podsjećaju iz Ministarstva zdravlja RS.
Upravo je vanredna situacija i zdravstvena kriza, i to najveća u savremenom dobu, bila povod za uspostavljanje programa „EU za zdravlje“.
Bio je to odgovor Evropske unije na pandemiju bolesti COVID-19, kada je postalo jasno da je neophodno pojačati spremnost na krizu u Uniji. Pandemija je ukazala na krhkost nacionalnih zdravstvenih sistema i cijelu Evropu suočila sa neprijatnim istinama.
– Program „EU za zdravlje” pomoći će da zdravstveni sistemi postanu jači, otporniji i pristupačni te će tako pridonijeti suočavanju s dugoročnim zdravstvenim izazovima – navodi se na zvaničnoj veb stranici Evropske komisije.
Međutim, izuzetno je bitno i ko se nalazi na drugom kraju lanca i koliko su zemlje potencijalne korisnice, među kojima je i BiH, spremne da se uključe u program, koji im Brisel nudi.
Ferdinand Kenig, portparol Delegacije Evropske unije u BiH, za Srpskainfo ističe da Bosna i Hercegovina ne smije propustiti priliku da učestvuje u najznačajnijoj inicijativi EU za zdravstvo.
On podsjeća da budžet programa iznosi 5,3 milijarde evra za period 2021. do 2027. godine za sve zemlje učesnice i da nisu „rezervisani“ konkretni iznosi sredstava za raspodjelu po pojedinim zemljama.
–Međutim, od ove godine nadležni organi, zdravstvene organizacije i nevladine organizacije u BiH mogu dostaviti prijedloge za različite projekte vezane za zdravlje i koristiti sredstava kao i svaka druga zemlja EU – ističe Kenig.
Budući da BiH tek počinje pristupati fondovima EU, ključno je, ističe Kenig, da vlasti temeljito analiziraju stanje u oblasti zdravstva u zemlji, uključujući evaluaciju postojeće infrastrukture, procjenu mehanizama pružanja usluga, utvrđivanje nedostataka u uslugama i razumijevanje potreba.
– Neophodno je da BiH definiše prijedloge projekata za rješavanje specifičnih izazova u zdravstvu, u skladu sa ciljevima programa „EU4Health“, jer će tako maksimizirati potencijalne koristi finansijskih sredstava EU i osnažiti zdravstveni sistem zemlje u korist njenih građana – zaključuje Ferdinand Kenig.
Dakle, prevedeno na narodni jezik: moramo prvo znati gdje smo, s čim raspolažemo i šta nas žulja. Već i samo „veliko spremanje“ posrnulih zdravstvenih sistema u BiH, bilo bi itekako zdravo za cijelu zemlju i njene stanovnike.
A to je i preduslov da bi, kroz dobre projekte, iz Brisela stigli milioni namjenjeni za ozdrvaljenje zdravstva, borbu protiv raka, jačanje usluga mentalnog zdravlja, liječenje i njega bolesnika…