Kad cijene u Srpskoj dostižu rekorde: Isplati li nam se auto na plin

19.03.2022. | 07:37

Vožnja na plin oduvijek je bila jeftinija opcija i zamjena za dosta skuplje gorivo, ali je, ovih dana, i cijena plina dostigla rekord.  Od nekadašnje marke po litru, plin je, na pojedinim pumpama, stigao do 1,76 KM.

Na svakodnevni rast cijena vozači se uveliko žale, naročito oni koji baš u plinu vidjeli opciju za uštedu.

„Prije posla sam navratio na pumpu i cijena plina je bila marka i 56 feninga, a kada sam nakon posla navratio da naspem, cijena je bila marku i 69 feninga“, požalio se za BL portal Nemanja Budić iz Banjaluke, vozač koji godinama vozi na plin.

Zato je ekipa BL portala provjerila koliko u ovakvim okolnostima košta ugradnja sistema plina, njegovo održavanje, a prije svega potrošnja.

Upravo je potrošnja bitan faktor prilikom odluke o ugradnji plina. Nemanja tvrdi da njegov automobil na 100  kilometara potroši onoliko plina, kolika je i potrošnja benzina na istom broju prijeđenih kilometara.

Sa ovom tvrdnjom donekle je saglasan i Banjalučanin Ilija Karać, vlasnik servisa za ugradnju i održavanje plina.

Karać za BL portal objašnjava da je moguća jednaka potrošnja auto gasa i benzina i da je to stvar vozača, ali, ako želite da taj sistem bolje i efikasnije funkcioniše i da izbjegnete kvarove, preporučljiva je nešto veća potrošnja auto gasa, bar za 10 do 15 odsto.

„Mora biti malo veća potrošnja plina da auto dobro funkcioniše, dobro radi i vuče. Ako se previše štedi, onda se neki drugi parametri poremete i dolazi do problema“, objasnio je Karać.

Slijedeći ovaj trag, provjerili smo razliku u potrošnji plina i benzina na primjeru Dacie Logana, verzije koja ima fabrički ugrađen auto gas. Tako ovaj model sa 1.0-litarskim ECO-G motorom sa 101 konjskih snaga, prema svjedočenju vozača troši oko 6.5 litara benzina na 100 kilometara, dok na istu razdaljinu potroši oko osam litara plina. Potrošnja naravno zavisi od brzine vožnje.

Kada se računica svede, ovaj model prema trenutnim cijenama troši 14 maraka plina i nešto manje od 20 marka benzina na 100 kilometara. Ukoliko na godišnjem nivou prelazite oko 12 hiljada kilometara, potrošićete otprilike 2.400 maraka benzina ili oko 1.700 KM plina. Dakle, ušteda je 700 maraka.

Potrošnja zavisi i od sistema ubrizgavanja motora. Kod starijih auta riječ je o modelima sa indirektnim ubrizgavanjem, gdje se nakon paljenja auto prebacuje na plin i sve vrijeme koristi isključivo plin, osim ukoliko vozač sam prebaci na benzin.

Situacija je nešto komplikovanija kod novijih automobila sa direktnim sistemom ubrizgavanja, gdje se prilikom vožnje na plin, troši i benzin u određenom procentu. U servisu Auto Karać tvrde da je taj procenat otprilike oko 10 odsto na otvorenom putu, dok se u gradu penje i do 20 odsto. Kod ovog sistema računar je programiran da sam uključi ubrizgavanje benzina tokom vožnje na plinu, da ne bi stradao „benzinski sistem“ i da bi se izbjegla njegova oštećenja.

U tom slučaju, jasno je da se troši još više benzina, što dodatno smanjuje razliku u ekonomičnosti vožnje.

Takođe, sistem ubrizgavanja određuje i cijenu ugradnje plina. Kod indirektnog ugrađivanja ona je od hiljadu do 1.400 KM,  zavisno od snage motora, kilovata i slično. Kod direktnog ubrizgavanja, cijena je veća – od 1.800 do 2.000 KM.

Kad se podvuče crta, kod novijih auta sa sistemom direktnog ubrizgavanja, uz skuplju ugradnju plina i veću potrošnju benzina, jasno je da je potrebna što veća kilometraža da biste bili u plusu.

Srđan Banović, BL portal

Oznake: Vozači