Kako će izgledati nova akademska godina u RS
17.09.2020. | 19:42Nova akademska godina u Srpskoj počeće redovno i uživo, na fakultetima, ali će se raditi u manjim grupama, do 50 studenata, te uz poštovanje ostalih epidemioloških mjera.
Tako bar očekuju svi u visokom obrazovanju 20-ak dana prije nego što predavanja treba da počnu najprije za brucoše.
Detaljne preporuke za održavanje nastave za studente, u uslovima pandemije virusa korona, Institut za javno zdravstvo RS je pripremio, a očekuje se da ovih dana budu dostavljene i fakultetima. Sve to je u skladu i sa zaključcima prvog sastanka o početku nove akademske godine, koji je u resornom ministarstvu održan početkom septembra, sa epidemiolozima, predstavnicima univerziteta, studenata, te studentskih domova.
– Stav rektora je da nastava treba da se odvija redovno, samo da se studenti podijele u grupe i da se poštuju preporuke i mjere, da ne može biti više od 50 studenata u grupi, te da se drži distanca i nose maske. Ministar Srđan Rajčević je predlagao i da se predavanja snimaju, da budu dostupna na internet stranici univerziteta, da se omogući studentima koji nisu u prilici da redovno prisustvuju nastavi da prate predavanja. U tom smislu će rektori obezbijediti uslove da se mogu pratiti predavanja – objašnjava pomoćnica ministra za visoko obrazovanje Radmila Pejić.
Onlajn
Po njenim riječima, ako epidemiološka situacija ne bude dozvoljavala da se organizuje redovna, preći će se na onlajn nastavu, a rektori uvjeravaju da su javni univerziteti u Srpskoj spremni i za to.
– Imaćemo još jedan-dva sastanka prije početka akademske godine i konačne odluke, dok vidimo kakva je epidemiološka situacija i šta će se dešavati u školama. Sljedeći sastanak trebalo bi da bude naredne sedmice, a do tada očekujemo i radnu verziju preporuka Instituta – kaže ona.
https://www.facebook.com/SrdjanRajcevicPage/posts/3577014679010436
I resorni ministar Srđan Rajčević je poručio da će se tokom ovih sastanaka naći odgovor na svaki izazov i scenario.
Brucoši
Početak predavanja uživo podržavaju i studenti, potvrđuju za Srpskainfo i njihovi predstavnici.
– Studenti su zauzeli taj stav, jer smo mi uvijek za nastavu uživo. Osim toga, mislimo da fakulteti, koji su stub svega, ne treba da trpe u tom smislu, ako su istovremeno otvoreni kafići i slično. Razgovarano je i o tome da bi bilo vrlo nezgodno da brucoši krenu na nastavu onlajn, te da je mnogo bolje za njih da to bude uživo, da se upoznaju s profesorima i predavanjima, a poštujući sve preporuke i mjere zaštite od virusa korona. Naravno, ako bi došlo do pogoršanja epidemiološke situacije, onda bismo se vratili na onlajn predavanja, a profesori se pripremaju i za takav scenario – kaže predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Uroš Bjelica.
Po njegovim riječima, nastava za brucoše trebalo bi da počne 5. oktobra, dok bi predavanja za studente starijih godina krenula na početku novembra, nakon što im se završe oktobarski ispitni rokovi.
Ispiti
Ovakva razmišljanja kako studenata, tako i ostalih, ohrabrena su i činjenicom da je povratak studenata ispitima, te u studentske domove ljetos, protekao bez većih problema. Uz poštovanje propisanih epidemioloških mjera, među njima nije bilo žarišta zaraze.
Studenti na javnim visokoškolskim ustanovama su se, podsjećamo, ispitima i nadoknadi nastave na fakultetima vratili od juna, kada je većina ponovo uselila i u studentske domove, a koje su, zbog pandemije, napustili dva i po mjeseca ranije.
– Imali smo ispitne rokove. Koliko smo informisani, nije bilo nekih problema i poteškoća – ističe Bjelica.
U DOMOVE BEZ OBAVEZNOG PCR TESTA
– Na sastanku u ministarstvu složili smo se da, kada su u pitanju studentski domovi, neće biti drastičnih promjena u odnosu na ono što već imamo, a to je obavezno nošenje maske prilikom ulaska u domove i boravka u zajedničkim prostorijama i menzama, kao i redovna dezinfekcija. Novost u odnosu na povratak u domove u junu, kada je bila epidemiološka situacija složenija, jeste da prilikom dolaska novih studenata u domove nećemo tražiti negativan PCR test. Studenti već cirkulišu, izlaze iz domova, koriste prevoz, idu kućama, tako da smo donijeli zaključak da to nećemo tražiti sada od njih. Na taj način ćemo im olakšati, a ostaje odgovornost na svakom pojedincu da se pridržavaju mjera i štite se. Mi ćemo i dalje raditi dezinfekciju svih površina, menze i čitaonica – kaže direktor Studentskog centra “Nikola Tesla” u Banjaluci Dragoslav Topić.
Po njegovim riječima, u protekla tri i po mjeseca u ovom centru zabilježen je jedan slučaj zaraze virusom korona među studentima, pri čemu se student nije zarazio u domu, već spoljnim kontaktom.
– Preduzete su propisane mjere i nije došlo do daljeg širenja infekcije – kaže Topić za Srpskainfo.