Kakvo vrijeme danas čeka Balkan? Snijeg zavejao Alpe, Jadranu prijete supećelijske oluje
28.08.2023. | 14:54Šire područje Alpa tokom vikenda bilo je na udaru veoma obilnih kiša i jakih grmljavinskih oluja.
Nakon vrelih dana, sa Atlantika je u sklopu hladnog fronta tokom vikenda došlo do prodora osjetno hladnije vazdušne mase.
Jake grmljavinske oluje obrušile su se na pojedine predjele Alpa od juga Franucuske preko sjevera Italije do jugoistoka Njemačke i Austrije.
Drugog dana vikenda iznad zapadnog Mediterana došlo je do formiranja sekundarnog ciklona, koji danas nad Alpima uslovljava veoma obilne kiše, a na južnim i istočnim padinama i vrlo snažne grmljavinske oluje.
S obzirom na to da se Alpi danas nalaze u zadnjem dijelu ciklona, preovladavaju sjeverna strujanja i priliv još hladnije vazdušne mase, pa su temperature danas širom Švajcarske, na jugu Njemačke, na istoku Francuske i na zapadu Austrije prave jesenje, uz vrijednosti od 10 do 14°C.
Od ranog jutra veoma obilni snijeg pada u švajcarskim i francuskim Alpima. Snježna granica spustila se na 2000 metara nadmorske visine, lokalno i na 1800 metara, uz temperature ispod 0°C. U ovim predjelima snijeg će padati tokom cijelog dana i očekuje se od 10 do 30 centimetara svežeg snega.
Iako još uvijek traje ljeto, snijeg u ovim predjelima Alpa u ovom dijelu godine nije neuobičajena pojava.
Zahlađenje će se u nastavku dana širiti dalje prema istoku, tako da će snijeg zahvatiti i Alpe na zapadu Austrije, čak i u pograničnom delu Italije i to na visinama iznad 2000 metara.
Ono što je interesatno, dok u Alpima veje snijeg, vrela vazdušna masa nalazi se samo 500 kilometara istočnije i uslovljavaljava temperature u Panonskoj niziji i na našem području iznad 35°C, pa je tako sada u Mađarskoj 37°C, a slične temperature beleže se i u Ukrajini i Rumuniji, dok se sa zapada približava osetno svježija vazdušna masa koja će po prodoru hladnog fronta usloviti pad temperature za 15 ak stepeni.
Inače, u ovom času područje između Alpa i našeg područja nalazi se na udaru superćelijskih oluja, a najkritičnija situacija je na severnom Jadranu, u Sloveniji i na sjeveroistoku Italije. U nastavku dana talas jakih grmljavinskih oluja premeštaće se u sklopu ciklona sa centralnog Mediterana i hladnog fronta prema istoku i zahvatiće srednji i južni dio Jadrana, veći dio Hrvatake, BiH i Crne Gore.
U nastavku poslijepodneva snažnih grmljavinskih oluja i vrlo obilnih padavina biće u Istri, na severnom Jadranu i na zapadu Slovenije, a lokalno se očekuju i superćelijske oluje. Ovi sistemi premeštaće se u južnoj visinskoj struji prema istočnim padinama Alpa i ka jugoistoku Austrije.
Do večeras veći dio Hrvatske i Slovenije biće na udaru veoma obilnih padavina i grmljavinskih oluja, a očekuje se opasnost i od superćelijskih oluja. Na Jadranu se očekuje opasnost od morskih pijavica. Lokalno se očekuje i preko 100 litara kiše po kvadratnom metru, uz opasnost od poplava i bujica.
Nakon sunčanog i vrelog dana, uz veoma jako jugo i visoke talase, prema večeri pogoršanje vremena premještaće se na jugoistok preko Dalmacije, pa će ovi sistemi tokom večeri stići i do crnogorskog primorja.
Na udaru kasnije tokom večeri prvo će naći Boka Kotorska, u toku noći i ostali dio obale, pa će biti kiše i veoma jakih pljuskova sa grmljavinom. U utorak ujutro širom primorja očekuje se opasnost i od grmljavinskih oluja i nepogoda, uz veoma obilne kiše, pri čemu bi u veoma kratkom vremenskom intervalu moglo da padne i preko 50 litara kiše po kvadratnom metru, uz poplave i bujice.
Sve ovo može biti potencijalno opasno, a ujedno se preporučuje i oprez na putevima, naročito zbog opasnosti od odrona.
Utorak će donijeti i jače osveženje, pa će i maksimalne temperature opasti ispod 30°C.
Kada je riječ o Srbiji, nakon današnjeg vrelog dana i temperatura i do skoro 40°C, zahlađenje sa padavinama, ali u znatno blažem obliku stići će i do naše zemlje, ali će bar temperatura biti u padu za 10 ak stepeni.