Kalabuhov razgovarao sa studentima: Izgraditi snažnije veze između Rusije i Srpske
26.04.2022. | 13:05Ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov rekao da je na današnjem sastanku sa rektorom Univerziteta u Istočnom Sarajevu Milanom Kulićem i dekanom Filozofskog fakulteta Pale Dragom Mastilovićem dogovorena čvršća saradnja institucija na čijem su čelu sa Ruskom Federacijom, kao i uspostavljanje direktnih veza.
“To će biti na korist i naučnicima i mladim ljudima u Rusiji i Republici Srpskoj, tako da imamo i nakon pandemije puno radova i mogućnosti”, izjavio je Kalabuhov novinarima na Palama prije predavanja o temi “U susret 77. godišnjici pobjede nad fašizmom”.
Kalabuhov je zahvalio rukovodstvu Univerziteta što ima mogućnost direktnog komuniciranja sa studentima, jer je vrlo bitno da mladi ljudi znaju šta se zaista dešavalo, šta je istina.
On je izrazio nadu da će u toj komunikaciji izgraditi još čvršće veze između Rusije i Republike Srpske.
Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Milan Kulić izrazio je zadovoljstvo što imaju priliku da ugoste ruskog ambasadora, navodeći da su razgovarali o mnogim temama, prije svega, o saradnji između Univerziteta u Istočnom Sarajevu i univerziteta u Ruskoj Federaciji.
“I ovaj put su obje strane istakle zadovoljstvo da je saradnja na najvišem nivou, ali da ima prostora i mogućnosti da se ona unaprijedi. U posljednje dvije godine ona je malo usporena zbog pandemije virusa korona”, rekao je Kulić i dodao da će se vrlo brzo krenuti u nove oblike saradnje između univerziteta.
Kulić je naveo da je razgovarano i o 77 godina od pobjede nad najvećim zlom koje je zadesilo čovječanstvo – fašizmu, kada su takođe bili zajedno bratski srpski i ruski narod i naglasio da zato saradnju treba intenzivirati.
U holu Fakulteta otvorena je izložba “Da se ne zaboravi! – zločini nacista i njihovih pomagača nad civilnim stanovništvom tokom Drugog svjetskog rata” koje je priredilo Rusko istorijsko društvo.
Dekan Filozofskog fakulteta na Palama Draga Mastilović rekao je da je neophodno mlade generacije naučiti o značaju održavanja kulture sjećanja na stradanja srpskog i ruskog naroda.
“Smatramo da je ova izložba bitan dio naše kulture pamćenja, posebno u posljednje vrijeme kada možemo da posvjedočimo da se širom Evrope ponovo pojavljuju nacistički simboli i da oni skoro neometano mogu da se nose po Evropi dok se, istovremeno, ruše spomenici sovjetskim oslobodiocima. Rijetko koji narodi poput srpskog i ruskog su osjetili svu monstruoznost tog nacističkog i fašističkog režima”, istakao je Mastilović.
On naglašava da srpski i ruski narod i više nego drugi imaju obavezu da njeguje kulturu pamćenja, posebno na civilne žrtve Drugog svjetskog rata. Mastilović dodaje da je upravo srpski narod prvi na ovim prostorima bio izložen pokušajima revizije istorije.
Mastilović je podsjetio i na pokušaj Savjeta bezbjednosti UN da izglasa rezoluciju o “genocidu” u Srebrenici, ali da je upravo zahvaljujući predstavnicima Ruske Federacije taj čin spriječen.
On je naglasio da je obaveza i Srba i Rusa da uvijek štite svoju istoriju od bilo kakavog pokušaja revizije i nemilosrdne propagande.
Predavanju i otvoranju izložbe, osim studenata i profesora, prisustvovali su izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva LJubiša Ćosić i ličnosti iz društenog i političkog života.