Ko preživi, pričaće: U narednim danima će temperature ići do 43 stepena

14.07.2024. | 19:27

Toplotni talas u punom je jeku. Nemamo predaha ni u noćnim, ni u jutarnjim časovima. Vrhunac se očekuje u utorak, kada je najavljeno i do 43 stepena. Možda subjektivni osjećaj bude jači, ali temperatura neće prelaziti više.

Malo li je i to.

Meteorolozi objašnjavaju kako se mjerenja rade:

– Da bismo mogli da poredimo temperaturu, mi i drugi zavodi u svijetu, mora da postoji jedan isti sistem, a to kaže da se mjeri temperatura vazduha. Ne temperatura podloge, ne temperatura vazduha u automobilu, ne temperatura asfalta, koja ljeti može da bude sigurno i 50 do 70 stepeni, kada se termometar stavi direktno na sunce, onda se termometar grije. Mi ne dobijemo temperaturu vazduha, već temperaturu termometra. Često čujemo i informaciju da mi mjerimo temperaturu u nekom debelom hladu. Kao što možete vidjeti, temperatura se mjeri u zaklonima i jedini hlad koji termometar ima je samo taj krov, da ne bi sunce grijalo direktno termometar, odnosno, mi mjerimo temperaturu vazduha, dakle na isti način širom svijeta – pojašnjava meteorolog Milica Đorđević.

Zato zaštita radnika kod nas nije kao u svijetu.

Slabo se brine o radnicima, čije je radno mjesto na otvorenom. Poslodavci nerijetko ne slušaju preporuke. Zakone bi valjalo mijenjati. Poruke su to sindikalaca.

– Mi nemamo ni u Zakonu o radu, ni u Zakonu o zaštiti na radu, propisano koliko je to visoka ili niska temperatura po kojoj radnici bi trebalo jednostavno da se smaknu i da u tom periodu ne rade – kaže Dragana Vrabičić, predsjednik Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti.

Valjalo bi prilagoditi radno vrijeme. Nije rijetko da ti radnici u ambulantu dolaze sa simptomima toplotnog udara. To bi trebalo da se vodi kao povreda na radu, poruka je medicinske struke.

– Još nisam našla poslodavca da će tako nešto da potpiše, nego povredu na radu uvijek traže. Kažu, to mora biti posebna dijagnoza kao povreda, a to je kod nas definisano drugačije u medicinskoj struci. Međutim, i izlaganje visokoj temperaturi je vrsta povrede – smatra Milijana Đajić, doktor porodične medicine.

Visoka temperatura najviše ugrožava one koji imaju hronični problem sa srcem, piše ATV.

Ipak, svi bi trebalo da se pripazimo. Po ovakvom vremenu niko nije bezbjedan.

– Nerijetko mladi ljudi, ako ne uzimaju dovoljno tečnosti, nam dolaze sa palpitacijama, sa učestalim lupanjima srca, osjećajima zamora, gušenja, malaksalosti, nerijetko i niskog krvnog pritiska. Dakle, gubitak tečnosti ostavlja svoje posljedice i na to treba da obrate pažnju i izuzetno mlade osobe – izjavio je Bojan Stanetić, kardiolog.

Tečnost, tečnost i tečnost, odzvanja ovih dana.

I dok takvi savjeti stižu, građani u više dijelova Banjaluke nemaju ni kapi vode. Nema više ni računa banjalučkog “Vodovoda”. Blokirani su zbog duga za struju u iznosu od 850.000 KM. Čime će to gasiti, još se ne zna. I to je zabrinulo Banjalučane.

Znači li to da do daljnjeg ostaju bez vode? Pitali bismo to direktora Aleksandra Zolaka, ali na naše pozive nije odgovarao.