Kod doktora preko “grane” i s punim novčanikom: Zašto u Srpskoj nema imunologa?
03.09.2022. | 07:38Troškove teško mogu da refundiraju, a kod doktora moraju van države. Tako izgleda liječenje oboljelih od autoimunih i rijetkih bolesti u Republici Srpskoj, jer ovdje nema imunologa.
Kako za BL portal kaže jedna od oboljelih, ona spada među brojne pacijente u Srpskoj koji moraju na preglede u Beograd.
“Imunolog je jedan od ključnih doktora kod rijetkih oboljenja, posebno kod udruženih autoimunih bolesti. U Republici Srpskoj takve pacijente liječe reumatolozi, jer imunologa nema. Poznajem još nekoliko ljudi koji imaju ista oboljenja koja zahtijevaju potpuno novi pristup životu i dio njih odlazi u Srbiju“, priča čitateljka BL portala.
Ona ističe da uz sve muke koje bolest sama po sebi donosi, ovakvim pacijentima posebno teško pada što moraju da putuju van države, ali i da sve preglede plate iz svog džepa.
,,Ljuti me to. Nije stvar u tome što sam jedna od oboljelih, nego pita li se neko šta je sa onima koji imaju neki problem i trebaju imunologa, a ne mogu sebi priuštiti privatno liječenje u Srbiji. Zvaničnu potvrdu da Univerzitetski klinički centar Republike Srpske nema imunologa nisam dobila, pa ne mogu ni u Fondu zdravstvenog osiguranja refundirati troškove“, napominje ova pacijentkinja koja je željela da ostane anonimna.
Iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske za BL portal kratko su poručili da imaju jednog budućeg imunologa.
“UKC Republike Srpske ima zaposlenog jednog ljekara, koji je pri kraju supspecijalizacije iz imunologije“, kažu iz UKC-a.
Međutim, od Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske saznajemo da to jeste tačno, ali da se radi o pedijatru imunologu. Kažu da on svakako zaslužuje sve pohvale, jer je uvijek tu za njihovu djecu, ali to, ipak, nije rješenje za sve ostale kojima je potrebna pomoć imunologa.
Jedna od članica Saveza za rijetke bolesti tvrdi da poznaje odrasle osobe koje su trebale pomoć imunologa, ali kako ga u Republici Srpskoj nema, upućivani su reumatologu.
,,Pa ako se baš ne pronađe rješenje, pošalju neke u Beograd kod imunologa“, tvrdi ova članica Saveza za rijetke bolesti i objašnjava da ni uputnicu za glavni grad Srbije nije lako dobiti. Dobije se, tvrdi ona, kad dođe “do guše”.
Iz Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske ističu da bi morali imati mogućnost da ih pregleda imunolog, posebno kod savjeta oko vakcinacije, ali i izbora suplemenata i ishrane, kako bi bolest držali pod boljom kontrolom. Neki priznaju da bi rado i u drugu državu otišli na pregled, ali nemaju finansiijsku mogućnost za to.
Iz Ministarstva zdravlja Republike Srpske za BL portal ističu da zdravstene ustanove zapošljavaju radnike u skladu sa potrebama za određenim kadrom i mogućnostima, kao i da doktori imaju mogućnosti specijalizacije i supspecijalizacije.
,,Pravilnikom o planu i programu specijalizacija i supspecijalizacija propisane su specijalizacije alergologija i klinička imunologija u trajanju od pet godina, kao i imunologija, takođe u trajanju od pet godina. Godišnjim planom specijalizacija i supspecijalizacija za 2022. godinu odobrene su dvije specijalizacije iz imunologije, za Univerzitetski klinički centar Republike Srpske“, kažu iz resora zdravstva.
U Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske otvoreno priznaju da nemaju zaposlenog imunologa.
Imunolozi su bili naročito “popularni” u jeku korona virusa, a upravo tada je predsjednik Udruženja imunologa Bosne i Hercegovine, Jasenko Karamehić, u otvorenom pismu oštro kritikovao Vladu Federacije BiH i Kantona Sarajevo što u sastavu njihovih kriznih štabova nije bilo imunologa.
Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ističu da, ukoliko se neki pregled ne može obaviti u Republici Srpskoj, osiguranici imaju mogućnost da se, na prijedlog Univerzitetskog kliničkog centra, liječe u zdravstvenim ustanovama izvan Srpske sa kojima Fond ima potpisan ugovor, kao što je slučaj sa Srbijom.
,,Neophodan je prijedlog UKC RS koji razmatra i stručna komisija Fonda i osiguranik sa rješenjem Fonda ima mogućnost da se liječi u zdravstvenim ustanovama u Srbiji. Ukoliko je oslobođen plaćanja participacije sa rješenjem Fonda ne plaća, a ukoliko je riječ o kategoriji koja nije oslobođena plaćanja participacije, učestvuje u troškovima liječenja deset odsto”, objašnjavaju iz Fonda za BL portal.
Međutim, u Fondu zdravstvenog osiguranja kažu da se, kako su upućeni, pregledi kod imunologa obavljaju u UKC RS, a ukoliko ljekari procijene da je potrebno da se osiguranik pošalje van granica Srpske, onda oni upućuju prijedlog na stručnu komisiju Fonda.
Zanimljivo je da redakcija BL portala povodom ove teme poslala pitanja na brojne adrese, od oboljelih do udruženja, ali većina njih o tome nije željela javno da govori, uz obrazloženje – da se nekome ne zamjerimo.
Željka Pavlović, BL portal