Korona popustila, otvaraju se šanse: U Njemačkoj ponovo traže radnike iz BiH
18.07.2021. | 17:52S popuštanjem pandemije korona virusa granice Njemačke, u koju su grašđani BiH intenzivno odlazili na red, ponovo se otvara.
Šejla Vojić, savjetnica za mobilne zaposlene u savjetovalištu “Pravedna mobilnost” Saveza njemačkih sindikata (DGB) u Štutgartu, govorila je o uslovima odlaska radnika u Njemačku, uticaju korona krize na njemačko tržište, radnim uslovima u vodećoj ekonomiji Evrope…
Nedostatak radnika
“U junu 2021. moglo se primijetiti sveobuhvatno poboljšanje na tržištu rada, taj trend će se, pretpostavljam, nastaviti i u julu 2021. godine. Nezaposlenost je počela opadati u odnosu na početak godine. Preduzeća u velikom obimu smanjuju rad sa skraćenim vremenom i ponovo traže novo osoblje. Broj nezaposlenih u junu 2021. značajno je opao za 73.000 u odnosu na prethodni mjesec”, rekla je Vojićeva u razgovoru za Avaz.
Ona je otkrila u kojim sektorima postoji najveća potražnja za radnom snagom s prostora zapadnog Balkana.
“U prvom tromjesečju 2021. godine petina preduzeća (20,6 odsto) u Njemačkoj žalila se na nedostatak stručnog osoblja. U uslužnom sektoru trenutno nedostatak kvalifikovanih radnika ima najznačajniji uticaj, a pogođeno je oko 25 odsto preduzeća. Velika potražnja je i za zanatlijama. Budući da je njemačko stanovništvo sve starije, zdravstveni stručnjaci pretpostavljaju da će se potreba za medicinskim sestrinskim osobljem povećati na više od 493.000 neupražnjenih radnih mjesta do 2035. godine”, dodala je.
Kada je riječ o radnicima koji napuštaju BiH, kako je rekla, uglavnom se radi o kvalifikovanim i visokoobrazovanim radnicima, koji na osnovu svojih kompetencija, znanja i vještina u relativno kratkom periodu pronađu zaposlenje u nekoj zemlji EU.
“Radnici iz BiH su, na osnovu mog ličnog iskustva u savjetovalištu, uvijek bili radišni i motivisani za nove jezičke kompetencije s višim stepenom socijalne integracije”, rekla je Šejla.
Posljedice i dalje vidljive
Ona se osvrnula i na to da li će pandemijska 2020. uticati bitnije na dugoročne planove Njemačke za prijem radne snage.
“Posljedice korona krize i dalje su vidljive i iznose oko 450.000 nezaposlenih, čiji je gubitak radnog mjesta uslovljen korona krizom. Mnogi sektori su pogođeni pandemijom korona virusa, prije svega sektori transporta i logistike, avioindustrija, maloprodajni objekti, ugostiteljski i kulturni objekti, kao i cjelokupan turizam”, zaključila je Šejla Vojić.