Kvalitetna praktična nastava: Potpisani ugovori o unapređenju prakse sa pet srednjih stručnih škola
04.10.2021. | 14:40Direktori pet srednjih stručnih škola i privrednih društava danas su u Banjaluci u okviru konferencije posvećene unapređenju srednjeg stručnog obrazovanja “Kvalitetna praktična nastava – put do bržeg zaposlenja” potpisali ugovore koji će učenicima obezbijediti praktičnu nastavu u okviru svoga poslovanja.
Ugovore su potpisali Tehnička škola Banjaluka i “Elas Metalaekspert Banjaluka, Tehnička škola Gradiška i “Tikt manufaktura” Gradiška, Politehnička škola Banjaluka i “Tri best” Banjaluka, Tehnička škola “Nikola Tesla” Teslić i Hemijska industrija “Destilacija” Teslić i Poljoprivredna škola Banjaluka i “Tropik” Banjaluka.
Ministar prosvjete i kulture Natalija Trivić, koja je prisustvovala potpisivanju ugovora, istakla je da je cilj da učenici imaju bolju praktičnu nastavu koja se realizuje kod poslodavaca, jer je to najbolji način da u drugom, trećem ili četvrtom razredu stiču određena saznanja i vještine nakon čega, ukoliko žele da budu konkurentni na tržištu rada, mogu da dobiju zaposlenje.
Ona je navela da privredni subjekti imaju veliki interes jer obučavajući učenike, imaju mogućnost da najboljima i daju prvo zaposlenje. Trivićeva je ukazala na značaj formiranja savjetodavnih lokalnih organizacija u okvirima lokalnih zajednica u koje će biti uključeni predstavnici privrede i srednjih škola.
Ona je podsjetila da su resorno ministarstvo i Vlada u skladu sa Programom ekonomske politike uspostavili mehanizam učeničke prakse kod poslodavaca, a prije dvije godine imali su realizaciju plaćene učeničke prakse u 100 kompanija. Ministar privrede i preduzetništva Vjekoslav Petričević rekao je novinarima da je ova konferencija značajna radi usklađivanja potreba tržišta rada sa obrazovnim sistemom u Republici Srpskoj.
“Potrebno je formirati savjete unutar lokalnih zajednica da bismo došli do što kvalitetnije radne snage i školovali kadrove koji su potrebni tržištu rada”, istakao je Petričević. Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić istakao je značaj formiranja regionalnih savjeta za obrazovanje koji će dovesti do bolje upisne politike i promocije deficitarnih zanimanja, te bolje saradnje između privrede i škola.
Direktor Tehničke škole Gradiška Vlado Tomić rekao je novinarima da ova škola uz pomoć resornog ministarstva i Republičkog pedagoškog zavoda radi na osavremenjavanju nastavnih planova i programa i uvođenju novih zanimanja tehničar TNC tehnologija u mašinskoj struci i tehničar za obradu drveta CNC. “Uvođenjem novih zanimanja daleko veći broj odličnih učenika upisuje naše škole i stvara se baza da dobijemo kvalitetnu radnu snagu, potencijalno dobre studente.
Trenutno radimo na uvođenju dva nova zanimanja – tehničar za robotiku i CNC operater”, istakao je Tomić. Konferenciji su prisustvovali predstavnici resornih ministarstava, Privredne komore Republike Srpske, Unije udruženja poslodavaca, Zanatsko-preduzetničke komore, Zavoda za zapošljavanje Srpske, Republičkog pedagoškog zavoda i Zavoda za obrazovanje odraslih.
U okviru ove konferencije, koju organizuje Ministarstvo, organizovane su panel-diskusije koje će biti posvećene temama “Kvalitetna praktična nastava – put do bržeg zaposlenja” i “Regionalni savjeti za obrazovanje u Republici Srpskoj – od inicijative do realizacije”.