Loš sistem registracije turista u FBiH: Nedostaje jedinstvena platforma

27.01.2023. | 11:50

Turističke zajednice u Federaciji BiH nezadovoljne su na koji način i kako se odvija registracija turista u ovom entitetu.

Tvrde da je sistem spor i neefikasan, te da je podatak o broju turista neažuran.

Mnogo je problema, pored registracije, čini se da je i najveći problem rad na crno.

Pomogla bi jedinstvena platforma

Ramiz Pašić iz turističke zajednice Kantona Sarajevo za portal UNA kaže da je sistem e-prijava neefikasan i da bi puno bolje bilo da imamo neki jedinstven sistem, poput onoga što ima Hrvatska “EVisitor”.

“Evo recimo u Hrvatskoj imaju podatke odmah nakon par dana koliko je  bilo turista. O broju noćenja, dolazaka i tako dalje, a mislim da  mi to nemamo. Mi kada dajemo izjave za medije zovemo Federalni zavod za statistiku i onda plasiram podatke, zamolim ih i oni mi pošalju, a sistem e-prijave je loše uspostavljen, treba imati sistem da se turisti moraju prijaviti. Zbog svega toga mi smo u sivoj zoni i ne možemo dati tačne podatke, jer broj noćenja u KS je najmanje dva puta viši od onoga što je prikazano u podacima Zavoda”, kaže Pašić.

Rad na crno

Ističe da je veliki probleme  i neprijavljivanje objekata, nema ih u sistemu a ima ih na bookingu i drugim platformama.

“Inspekcije ne rade svoj posao dovoljno, treba kontrolisati i ove platforme imate sve kad uđete na ovu stranicu i vidjeće svaki objekat gdje se nalazi, kako se zove”, objašnjava Pašić.

Iz Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanskog kantona su kratko poručili da su nezadovoljni sistemom e-prijava i da nije donio rezultate.

U Federaciji BiH nema krovne turističke organizacije

Još jedan problem u Federaciji BiH je i to što nema Turističke zajednice FBiH i što je to sve  na kantonima, pa tako, recimo Unsko-sanski kanton koji posljednjih godina ima dosta turista, nema turističku zajednicu, sve što se radi u segmentu turizma, radi Nacionalni park, piše UNA.

Unsko-sanski kanton bez turističke zajednice

Amarildo Mulić, direktor Nacionalnog parka UNA kaže da oni ne rade poslove što se tiče registracije turista.

“Nešto radi Turistička zajednica Bihaća, ali za područje čitavog kantona to ne postoji. Mi radimo promociju turističke ponude već godinama obzirom na tromost i nesposobnost turističke zajednice Bihać koja je fokusirana na neke druge stvari.  Pokušavamo koristiti tehnologije i uspostaviti komunikaciju, radimo na promociji i  kroz seminare i Nacionalnog parka i turizma, radimo na projektima, sarađujemo sa zemljama regiona kada je u pitanju održivi turizam i tu smo prepoznati kao lideri u regionu”, kaže Mulić.

Ističe da podaci ne oslikavaju realnost broja turista i broja noćenja kada je u pitanju cijela BiH.

“Po mom mišljenju i na osnovu analiza koje sam uradio između 60 i 70 posto prometa u turističkom sektoru je u sivoj zoni, tako da statistički pokazatelji vezani za kretanje i broj turista ne odražavaju realnu sliku, i potvrđuju onu činjenicu da je statistika u BiH skup neistinitih podataka. tu nam je problem nefunkcionisanja svih institucija koje su nadležne za kontrolu i sankcije. Na primjer, ljudi registriraju kuću, vikendicu na booking i druge provajdere, a nisu registrovani za tu djelatnost po zakonu, oni to opreme i dolaze turisiti, a ima ih masa i to je  nelojalna konkurencija ovim koji su regularni”, kaže za portal UNA Mulić, te dodaje da institucije koje su nadležne za provedbu propisa, potiču ljude da rade na crno.