Loša ponuda i mizerne satnice: Sve manje studenata koji rade preko Omladinske zadruge
01.03.2024. | 07:12Studenti koji žele da zarade džeparac uglavnom rade povremene ili sezonske poslove preko omladinskih zadruga.
Mladi uglavnom traže lake i brze poslove kako bi od te zarade mogli pokriti troškove studiranja.
Omladinska zadruga “KAB” je napoznatija u Banjaluci i njihova djelatnost je pronalazak povremenih i sezonskih poslova, ali i zamjena odsutnog radnika.
“Mi možemo angažovati i đake sa navršenih 16 godina, studente i nezaposlenu omladinu. Postati član naše zadruga je vrlo lako, donese se određena dokumentacija i račun iz banke”, izjavio je direktor omladinske zadruga “KAB” Ivo Turkeš.
Kada je riječ o poslu, kaže da njega ima dovoljno, ali ima prepreka i ograničenja, prenosi Srpskainfo.
“Inspekcija rada ne dozvoljava da naši članovi rade na pozicijama kao što su zamjena radnika i kada je povećan obim posla u ugostiteljstvu i trgovini”, izjavio je Ivo Turkeš.
To su jedne od glavnih pozicija koje traže dodatne radnike i imaju najviše posla, ali da poslodavci ne bi imali probleme, omladinska zadruga “KAB” je odustala od tih pozicija.
Koliko god bilo dodatnog posla, ponovo se stvara novi problem, a to je manjak radnika, odnosno studenata.
“Na banjalučkom Univerzitetu je prepolovljen upis studenata u odnosu na 2022. godinu. Prije je bilo dosta studenata na privatnim fakultetima, ali izgleda da to roditelji ne mogu finansirati”, dodao je Turkeš.
Dodao je da se većina studenata posvetila učenju i fakultetu i da zbog toga imaju manju zaintresovanost za dodatni posao.
“Mi smo našu osnovnu cijenu za privremene poslove povećali sa 5 KM na 6 KM, nije velika razlika, ali studentima znači, ako radi negdje 8 časova to ukupno izađe 48 KM”, izjavio je Turkeš.
U skladu sa povećanjem cijene rade, dodaje Turkeš, morali su podići satnicu studentima.
Dodaje kako je mali spektar poslova koji trenutno imaju, a i sezonski poslovi su slabi.
Ipak, rad u buticima je bilo najgore iskustvo za sve studente.
“Ove godine smo sa njima prekinuli saradnju, iz razloga jer nisu čak htjeli ispoštovati cijenu od 4 KM, kada se kod nas povećala najveća plata oni su oborili satnicu na 3 KM”, dodaje on.
Za kraj je dodao da je teško pronaći posao i naravno kasnije naplatiti taj posao i rad.
Omladina traži lake i brze poslove kako bi od te zarade mogli pokriti troškove studiranja i života koji nisu mali, ali je satnica presudni faktor da li će prihvatiti ponuđeni angažman.
Pojedini studenti nemaju drugu opciju nego da se izbore i obavljaju teške poslove da bi zaradili i pomogli svojim roditeljima. Neki nemaju mogućnost biranja pa prihvataju sve oblike posla koliko god bili teški i zamorni, ali jedno je sigurno, poslovi nisu lagani i slabo su plaćeni.