Manifestacija u Mrkonjić Gradu: Na sajmu poljoprivrednih proizvoda više od 50 izlagača
19.11.2022. | 17:49Deseti Sajam poljoprivrednih proizvoda “Aranđelovdanski vašar” u Mrkonjić Gradu okupio je više od 50 izlagača iz BiH koji su predstavili tradicionalna jela, narodne rukotvorine, zanatske proizvode, razne vrste rakija, te proizvode od meda.
Predsjednik Skupštine opštine Mrkonjić Grad Stevica Eremija rekao je novinarima da se okupio najveći broj izlagača od kako postoji manifestacija i da im je želja da razvijaju turizam, čuvaju običaje, tradiciju i domaće proizvode.
Sajam je počeo u ponedjeljak, 14. novembra, senzornim ocjenjivanjem kvaliteta domaće rakije, a organizovana su i stručna predavanja za proizvođače rakija, za proizvođače povrća i pčelare.
Manifestaciju je organizovala Agencija za privredni razvoj, a pokrovitelj je opština Mrkonjić Grad, kao i brojni sponzori.
Na današnjem vašaru je bilo mnogo novačanih i robnih nagrada, a pored najbolje šljivovice birani su i najljepši štand, slavski hljeb, suvenir, rukotvorina, kao i najbogatija sofra.
Prema ocjeni članova žirija Ninoslava Nikićevića iz Beograda, Nermine Spaho iz Sarajeva i Davorke Đukić-Ratković iz Trebinja, najkvalitetniju šljivovicu imao je Đorđe Landeka iz Ribnika.
Drugoplasirani je bio Gojko Jović iz Mrkonjić Grada, dok je treće mjesto osvojio Aleksandar Trivić iz Laktaša.
Nagradu za najbolju kruškovaču osvojio je Milan Šipka iz Banjaluke, priznanje za najbolju jabukovaču i travaricu osvojio je Dragomir Ćulum iz Glamoča, dok je najbolju rakiju u kategoriji kajsija imao Nebojša Milošević iz Novog Sada.
Jović, čija je rakija šljiva drugoplasirana, kaže da je dobio mnogo priznanja, te da pravi i rakiju od kruške, jabuke i dunje.
“Za dobru rakiju je najbitnije da je plod zdrav i čist, voće treba pravilno ukomiti, spremiti, miješati, a moraju biti dobre i kace. Rakiju treba ostaviti barem godinu dana u buretu”, objašnjava Jović.
U okviru današnjeg “Aranđelovdanskog vašara” održan je 17. festival domaće rakije, 16. Etno-festival “Jabuka”, 16. Dani meda, te 10. Izložba rukotvorina “Zlatni prsti”.
Pčelar Siniša Kežić iz Mrkonjić Grada ukrasio je vašar svojom bogatom paletom proizvoda od meda.
“Izlažemo med kao glavni proizvod, med od bagrema, lipe, livadski, a tu su i mješavine meda sa suvim voćem, koprivom, đumbirom, čuvarkućom, kao i medovača rakija, voštane svijeće, propolis, matična mlijč”, navodi Kežić.
Članice Kola srpskih sestara “Blaga Marija” iz Orahovljana su na sajam donijele domaću hranu, slavski hljeb, kukuruzu, pogaču, pite, čvarke, kolačiće, te brojne sitne kolače.
Među izlagačima je prvi put sa svojim brendom “Zlatni lješnik” Zoran Janjetović iz Banjaluke, koji je naveo da uz klasičan uzgoj lješnika, rade i njegovu preradu.
“Imamo ulje od lješnjaka, puter za koji smo dobili najveća priznanja i na novosadskom sajmu i u Banjaluci. Tu je i prženi lješnik, lješnik sa čokoladom, mljeveni, brašno od lješnika, čokolade, pa i kozmetika na bazi lješnikovog ulja, krema za lice, ruke i slično”, naveo je Janjetović.
LJubica Hadži Marković iz Kotor Varoša je Mrkonjićanima ponudila svoje čajeve, čajne mješavine, tinkture, meleme, jabukovo sirće, med, liker od majske ruže.
“Donijela sam trećinu svog asortimana, trećinu svojih medalja. Sve to sama pravim, skoro 40 godina sam u tom poslu, koristim trave iz cijele BiH, a nešto i sijem. Najviše mi se traže čajevi za ešerihiju koli, helikobakteriju, čišćenje jetre i alergije”, navodi ona.
Neizostavni su na vašaru i Drvarčani sa kvalitetnim proizvodima od drenjina.
Mirjana Pećanac iz Drvara je pezentovala svoj pekmez od drenjina, koji je kaže, ove godine brendiran, a donijela je i likere, sirupe, sokove, kompot, kuvani pekmez i rakiju.
Ukusom i izgledom su pažnju privlačili i punomasni kupreški sirevi.
Dražena Romić iz Kupresa kaže da prave punomasne sireve od neobranog mlijeka.
“U porodičnom gazdinstvu imamo oko 60 goveda, pravimo sireve samo od našeg mlijeka. Danas smo ponudili čisto kravlji sir, ovčiji, i miješani. Kilogram miješanog – ovčijeg i kravljeg sira je 26 KM, kravlji je 21 KM, a ovčiji 41 KM”, kaže Romićeva.
Tarik Babić iz Visokog proglašen je za najboljeg “gradimira” Republike Srpske, a za najboljeg gradimira Mrkonjić Grada Brane Gatarić, jer su pokazali najviše umijeća prilikom ocjenjivanja jačine šljivovice.
Bogatu i raznovrsnu trpezu pratila je igra i pjesma lokalnog Kulturno-umjetničkog društva “Petar Prvi Karađorđević Mrkonjić”.
Posjetioci su za rakiju šljivu trebali izdvojiti od 15 do 20 KM, za rakiju od drenjaka 20 KM, medovaču 15 KM, za med 20 KM, propolis šest KM, čajevi su se mogli kupiti za 25 KM, a melemi za 10 KM.