Manjak putnika i vozača gasi autobuske linije

01.02.2019. | 19:20

Visoke cijene goriva, nedostatak vozača, ali i sve manji broj putnika razlog su što veliki broj prevoznika u Srpskoj posluje na granici rentabilnosti, a koliko je situacija ozbiljna svjedoči činjenica da pojedini već razmišljaju o ukidanju nekih linija.

Iako su svjesni da zbog takvih poteza mogu trajno “izgubiti” trase od kojih odustanu, autobuski prevoznici ističu da, ukoliko ovakva situacija potraje, neće imati drugog izlaza osim da skraćuju redove vožnje.

Generalni direktor dobojskog preduzeća “Trebava ekspres” Vlado Jaćimović ističe da ga je za godinu napustilo desetak vozača, te da će biti primoran da smanjuje broj linija ako se odliv radnika nastavi.

– Lani smo bili prinuđeni da smanjimo poslovanje, a moraćemo i ove godine ako ljudi nastave odlaziti. Ne idu samo vozači već i električari, mehaničari, bravari. Za one koji su otišli sam uspio naći zamjenu, doduše za veću platu, ali čini mi se da su i oni na putu da odu. Ostaju samo oni pred penziju i penzioneri, bez kojih ljeti, kad je sezona, ne bismo mogli opstati – rekao je Jaćimović i dodao da je zbog odliva stanovništva broj putnika smanjen i za deset odsto.

Nerentabilne linije natjerale su i rukovodstvo kotorvaroškog preduzeća “Golubić” da razmišlja o smanjenju broja polazaka.

– Ne znamo šta da činimo. Putnika je sve manje, a i ono malo što ima, otimaju nam nelegalni prevoznici. Prijavljujemo ih inspekciji i policiji, ali ne vrijedi. Moguće da ćemo praviti neke redukcije – rekao je direktor “Golubića” Milan Škorić.

Generalni direktor preduzeća “Semberija transport” Pantelija Mitrović kaže da mnogi prevoznici pojedine linije održavaju na svoju štetu, jer znaju da ako odustanu kasnije neće moći lako da ih vrate.

– Zakon propisuje da ako “obrišeš” neku liniju ne možeš je kasnije registrovati za dvije godine. U međuvremenu dođe drugi prevoznik i gotovo. Sa naše stanice autobusi idu prazni, i naši su poluprazni, ali iz inata ili čega već niko ne odustaje. Nadamo se boljem sutra – priča Mitrović. Kako kaže, međunarodni prevoz je u ekspanziji, pa troškove domaćeg saobraćaja pokrivaju tim linijama.

– Dokle ćemo tako ne znam. Za sada nemamo problem sa manjkom vozača, ali nije isključeno da uskoro nećemo imati s obzirom na to da je odliv stanovništva iz Semberije veliki – dodao je Mitrović.

Da se teško opstaje tvrdi i vlasnik prijedorske firme “Milinović” Rajko Milinović, koji kaže da je manjak radnika, ali i putnika veliki problem.

– Za sada ne planiram gasiti linije, ali to ne znači da neću biti uskoro primoran na tako nešto – rekao je Milinović.

Predsjednik Skupštine Udruženja saobraćaja i veza pri Privrednoj komori RS i direktor “Autoprevoza” iz Banjaluke Dejan Mijić kaže da na području grada na Vrbasu vlada velika konkurencija zbog čega prevoznici ne razmišljaju o ukidanju nekih linija.

– Pojedine prigradske linije su nerentabilne, ali prevoznici svjesno voze s minusom dabi ih održali nadajući se boljoj situaciji. Takođe, pritisak građana da se linije redovno održavaju bez obzira na mali broj putnika je veliki – pojasnio je Mijić i dodao da na području Banjaluke trenutno ne nedostaje vozača zahvaljujući prekvalifikaciji u Edukativnom centru Privredne komore RS.

Redovi vožnje

Prevoznici do 20. februara treba da dostave spiskove redova vožnje Privrednoj komori RS radi redovnog godišnjeg usklađivanja linija. To je prilika da prevoznici dobiju nove linije, koriguju postojeće redove vožnje ili odustanu od nekih termina i trasa.

 

Izvor:(Glas Srpske)