Manje od jedan odsto djece ometene u razvoju obuhvaćeno sistemom predškolskog obrazovanja

15.12.2024. | 09:47

Manje od jedan odsto djece sa smetnjama u razvoju obuhvaćeno je sistemom predškolskog vaspitanja i obrazovanja, a problemi postoje i u osnovnim i srednjim školama, izjavila je Srni ombudsman za djecu Republike Srpske Gordana Rajić.

Rajićeva je navela da je, prema podacima Zavoda za statistiku, u Republici Srpskoj u predškolsko obrazovanje tokom ove i prošle godine bilo uključeno nešto više od stotinu djece od oko 16.800, koliko ih ima.

Iako su izjednačene pred zakonom, Rajićeva je napomenula da svaka predškolska ustanova ima svoje kriterijume na osnovu kojih vrši prijem djece.

“Često nam se roditelji žale da im je dijete godinama na listi čekanja. Ujednačenjem bi sva djeca imala isto pravo na predškolsko obrazovanje koje nije obavezno, ali je važno za razvoj svakog djeteta. Nije ništa urađeno po tom pitanju”, kaže Rajićeva.

Prema njenim riječima, prisutan je i problem finasiranja, koji je ublažen čienjenicom da su i privatni vrtići dobili subvencije.

“I dalje je ostao problem da nije jasno definisana cijena boravka djece u vrtićima pa imamo situaciju da je u različitim lokalnim zajednicama, nekada i u istoj, drugačija cijena, što djecu dovodi u neravnopravan položaj”, dodala je ona.

Osnovni problem je u tome, naglasila je Rajićeva, što se dugo čeka na procjenu komisije da bi se definisao prilagođeni individualni program rada sa djecom.

Rajićeva je naglasila da je potrebna izrada kvalitetnijih programa predškolskog vaspitanja, individualizacija odnosno prilagođavanje programa uzrasnim potrebama djece, čime bi se unaprijedio rad sa njima, ali i rad sa talentoanom djecom koja ostaju neprepoznata sistemu.

Rajićeva je napomenula da je dodatni problem i to što sva djeca nemaju asistenta u nastavi ili ih često mijenjaju, što je smetnja za njihovo obrazovanje.

“Sami vaspitači i nastavnici nisu dovoljno edukovani i nisu riješene arhitektonske barijere u obrazovnim ustanovama. Smjene u koje su uključena djeca nisu prilagođenje njihovom uzrastu i potrebama”, dodala je Rajićeva.

Postoji i problem upisa u srednje škole, što zbog ograničenog broja mjesta, što zbog nedovoljnog broja zanimanja, a kada završe formalno obrazovanje, Rajićeva je navela da iskustvo pokazuje da zapravo nisu osposobljena za život i zaposlenje.

“Nedostaju i udžbenici za rad”, ukazala je ona i napomenula da je Ombudsman za djecu uradio dva posebna izvještaja vezano za predsškolsko vaspitanje i obrazovanje i pravu obrazovanja djece sa smetnjama u razvoju s ozbirom na to da imaju veliki broj prijava upravo u vezi tih ustanova.

Ona je najavila okrugi sto o temi “Obrazovanje djece sa smetnjama u razvoju” na kojem će se moći čuti i stavovi predstavnika škola, ministarstava i stručne javnosti da bi se našla rješenja i uradile preporuke koje će biti upućene nadležnim institucijama i ustanovama, koje se susreću sa djecom ometenom u razvoju.