Medicinska sestra podigla buru! Fond poručio UKC-u: Sproveli smo sve procedure i trebalo bi da imate lijekova
24.02.2022. | 16:00Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske odbacio je tvrdnje iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske iz kojih proizilazi da je na njima odgovornost zbog nedostatka pojedinih lijekova u toj zdravstvenoj ustanovi.
Buru u javnosti je podigla Vanja Subašić, viša medicinska sestra u UKC RS koja je prije dva dana u video poruci na društvenim mrežama optužila rukovodstvo da nema lijekova za onkološke pacijente, a nakon čega je njena teško bolesna prijateljica Aleksandra Gotkovski preminula u UKC-u.
,,Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske na vrijeme je sproveo proceduru javne nabavke za lijekove sa Osnovne bolničke liste, što znači da bi ovi lijekovi trebalo da budu dostupni u bolnicama”, potvrdili su za BL portal iz Fonda nakon što smo zatražili odgovor o problemima u nabavci tri lijeka (ampule Glucosae 500 , Hartman Sol 500 ml i Controloc 40 mg) koja su po riječima Subašićeve nedostajali za normalno liječenje njene prijateljice.
Dodaju da ih ni dobavljači koji isporučuju ugovorene lijekove bolnicama nisu obavijestili da postoji bilo kakav problem u snabdjevenošću tim lijekovima.
Iz UKC-a su juče poručili da Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske provodi zajedničku javnu nabavku lijekova za potrebe svih zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj, pa tako i za UKC Republike Srpske.
“Činjenica je da nekad dođe do zastoja u redovnom snabdijevanju, ali su to procesi kojima UKC Republike Srpske ne upravlja, a nedostatak pojedinih lijekova se rješava na dnevnom nivou”, istakli su iz najveće zdravstvene ustanove u Srpskoj.
Iz Fonda zdravstvenog osiguranja danas podvlače da su ugovorili tačnu količinu lijekova prema iskazanim potrebama zdravstvenih ustanova i da zdravstvene ustanove, nakon sprovedenog postupka nabavke, naručuju mjesečne potrebe lijekove od samih dobavljača.
,,Fond je postupak javne nabavke sproveo na vrijeme, dok dinamika isporuke zavisi od samih zdravstvenih ustanova i njihovih potreba za ovim lijekovima. Što se tiče konkretnih lijekova koje navodite, ne postoji problem u isporuci od strane dobavljača i zdravstvene ustanove bi trebalo da ih imaju u svojim bolničkim apotekama. Takođe, osiguranica lica koja boluju od malignih bolesti su oslobođeni plaćanja participacije za osnovnu bolest i sve njene komplikacije, pa prema tome i lijekovi sa Osnovne bolničke liste su im dostupni o trošku Fonda. Dakle, ne plaćaju ništa za ove lijekove ukoliko su im preporučeni i potrebni”, ističu iz Fonda.
Podsjećaju da kada se desi da nekog lijeka sa listi Fonda u bolnicama nema pa pacijenti sami moraju da kupe lijek, oni mogu da predaju Fondu zahtjev za refundaciju troškova. Uz zahtjev je potrebno priložiti i potvrdu iz bolnice da lijek nisu imali, kao i originalan račun i medicinsku dokumentaciju.
“Naime, znaju se dešavati sporadične situacije da nekog lijeka nema jer se npr. niko nije javio na tender za nabavku određnog lijeka ( to se posebno odnosi na citostatike) u slučaju defekture lijekova na svjetskom tržištu, zbog problema koje dobavljači imaju prilikom uvoza, registracije lijeka i sl. Takođe, više puta smo u javnosti napominjali da su i procedure nabavki lijekova izuzetno komplikovane, te često zbog žalbi dobavljača i dugog čekanja na odgovore iz Kancelarije za žalbe BiH postupci nabavke znaju da traju mjesecima”, navode iz FZO Republike Srpske.
U odgovoru BL portalu naglašavaju da upravo zbog toga Fond mnogo ranije raspisuje tender za nabavke lijekova, prije isteka važećih ugovora, kako bi pokušali da izbjegnu sve ove komplikacije i da osiguranici ne ispaštaju zbog komplikovane procedure nabavke, nezainteresovanosti proizvođača i slično. Uputili su i poseban apel osiguranicima.
“Budući da je i Fondu u cilju da se ugovorene količine lijekova u bolnicima isporučuju na vrijeme i kontinuiranom dinamikom, apelujemo na osiguranike da nam se obrate ukoliko primjete neke slične pojave, jer je svima u interesu da bolnice na vrijeme trebuju ugovorene količine kojim se garantuje dostupnost lijeka”, istakli su iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.