Milić: Korona nije ugrozila redovnost islate penzija u Srpskoj
26.08.2020. | 13:49Epidemija virusa korona nije ugrozila redovnost islate penzija za nepunih 270.000 korisnika Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) Republike Srpske koja je u potpunosti ustaljena od prelaska na trezorski sistem poslovanja, izjavio je Srni direktor Fonda Mladen Milić.
“Fond je prilikom obračuna penzije za januar izvršio redovno godišnje usklađivanje penzije po stopi od 3,11, koje je ujedno i najveći procenat godišnjeg usklađivanja od 2013. godine kada je izvršeno prvo godišnje usklađivanje u skladu sa zakonom”, naveo je on.
Milić je istakao da su od 2013. godine do sada izvršena četiri redovna godišnja usklađivanja i sedam vanrednih povećanja penzija.
“To je sve penzije nominalno uvećalo za nepunih 29 odsto, što je najviše povećanje penzija u regionu u proteklih sedam godina”, istakao je direktor Fonda.
On kaže da nije realno očekivati da dođe do vanrednog povećanja penzija u ovom trenutku, imajući u vidu privrednu, ekonomsku i društvenu situaciju u Republici Srpskoj i cijelom svijetu koju je proizvela pandemija virusa korona, a koja se prvenstveno odrazila na smanjenje privredne aktivnosti, potrošnje, broja zaposlenih i povećanog izdvajanja u cilju preventivnog djelovanja u borbi protiv virusa i troškova liječenja oboljelih u zdravstevenom sektoru.
“Ono što je najbitnije jeste da je Vlada Republike Srpske garant redovnosti isplate penzija na dostignutom nivou, a opredjeljenje Vlade i premijera Radovana Viškovića je da se prije svega zadrži redovnost i dostignuti nivo u isplati penzija, a kada se normalizuju uslovi rada u privrednoj djelatnosti i obezbijede realni izvori finansiranja kroz povećanu naplatu doprinosa može doći i do vanrednog povećanja”, rekao je Milić.
Prema njegovim riječima, Vlada Srpske na čelu sa premijerom Viškovićem čini maksimalne napore u obezbjeđenju nedostajućih sredstava u budžetu i za sada to uspješno radi.
“Svjedoci smo da je Vlada setom kombinovanih mjera kroz razne subvencije privredi uspjela da, u saradnji sa vlasnicima kapitala u preduzećima i samostalnim privrednim djelatnostima, sačuva radna mjesta preuzimanjem na sebe obavezu isplate neto, pa i bruto plate u jednom periodu, a sada obaveze isplate doprinosa za privredne subjekte koji imaju otežano poslovanje prouzrokovano pandemijom virusa korona”, naveo je Milić.
Na taj način, kaže on, izdvajajući desetine miliona maraka mjesečno, Vlada olakšava poslovanje privrednim subjektima u otežavajućim okolnostima poslovanja sa jedne strane, a sa druge ta sredstva se koriste kao izvorna sredstva po osnovu doprinosa koje Fondu PIO omogućavaju redovnu isplatu penzija na dostignutom nivou.
“Prihodi Fonda za sedam mjeseci ove godine su u okviru planiranih, a u odnosu na isti period prethodne godine i veći za 3,3 odsto, što u potpunosti pokriva procenat redovnog godišnjeg usklađivanja penzija iz januara ove godine i povećanja broja korisnika prava od početka godine”, ističe Milić.
On dodaje da se mjesečno u prosjeku prikupi 74,5 miliona KM po osnovu doprinosa, a bruto iznos penzije je 96,5 miliona KM, što znači da Vlada svaki mjesec obezbijedi nedostajućih 22 miliona KM za isplatu penzija.
Na pitanje da li je korona promijenila neke obrasce i način rada Fonda PIO, Milić odgovara da su za njega ključne dvije rečenice još iz januara, kada je epidemija zabilježena u Kini – “Ništa više neće biti kao što je bilo do sada” i “Moramo se naučiti živjeti sa koronom”.
“Fond je bio prinuđen da svoje djelovanje prilagodi novonastalim uslovima poslovanja, a naš Štab za vanredne situacije je od marta do sada održao 96 sastanaka i donio niz mjera, zaključaka i naredbi koje su obavezujuće za sve zaposlene i sva lica koja po prirodi posla ulaze u službene prostorije fonda”, kaže Milić.
On je naveo da Fond PIO Republike Srpske još radi pod posebnim uslovima.
“To podrazumijeva primjenu svih preporučenih mjera Republičkog štaba i nadležnih organa javnog zdravstva, kao što su obavezno mjerenje temperature za sve radnike Fonda i stranke, nošenje zaštitne maske, a tamo gdje uslovi zahtijevaju i zaštitnog vizira, držanje preporučene fizičke distance, češće pranje ruku, stalno provjetravnje prostorija i svakodnevna dezinsekcija radnih prostora”, dodao je Milić.
Zahvaljujući tome, kaže on, Fond PIO nije imao teških slučajeva oboljenja među zaposlenima, izuzev par pojedinačnih slučajeva sa lakšom kliničkom slikom koja je zahtijevala kućnu izolaciju ili karantin u određenom periodu.
“Naš prioritet je bezbjednost i zaštita zdravlja zaposlenih na radnom mjestu i svih građana koji ostvaruju određena prava shodno Zakonu u penzijskom sistemu Republike Srpske”, zaključio je direktor Fonda PIO Republike Srpske Mladen Milić.