Mještani strahuju: Kod “Lipe” niče zatvor za najopasnije migrante?

07.04.2023. | 08:23

Migrantska kriza ponovo prijeti da bude aktivirana u BiH i to u Unsko-sanskom kantonu, a dok Hrvatska vraća na to područje sve više migranata, na domaćoj sceni traju prepucavanja o tome da li je uz privremeni prihvatni centar “Lipa” počelo da funkcioniše specijalno odjeljenje za one najopasnije, od čega strahuju mještani.

Unsko-sanski kanton je prije nekoliko godina trpio najjači pritisak od strane migranata, jer ih je najviše bilo na toj ruti prema Hrvatskoj koja je članica EU. Situacija se, tvrdi kantonalni premijer Mustafa Ružnić, opet usložnjava nakon što je Hrvatska počela da vraća sve više migranata u BiH, na osnovu Sporazuma o readmisiji. Informacije kojima raspolaže, među kojima je i ona o otvaranju “centra za detenciju” u blizini “Lipe”, pobrojao je u pismo i poslao ga ministru bezbjednosti BiH Nenadu Nešiću, ministru inostranih poslova Elmedinu Konakoviću i direktoru Službe za poslove sa strancima Žarku Laketi. Ružnić tvrdi da je, između ostalog, usljed readmisije posljednjih dana već više stotina migranata stiglo u Krajinu, a da o tome ni riječ nisu rekli nadležni koje je prozvao. Posebno je zabrinjavajuće što postoje, kako piše, indicije da je među novopridošlim migrantima i nepoznat broj onih koji bi mogli predstavljati potencijalni bezbjednosni izazov.

– U prilog tome govore i podaci da je u Privremenom prihvatnom centru na Lipi, uz očigledno, Vašu saglasnost i u tajnosti od nas, otvoren centar za detenciju koji je svojevrsna pritvorska jedinica u koju se prema našim informacijama, a koje ste nam prešutjeli, smještaju oni migranti kojima se zabranjuje kretanje i pod prismotrom su. Jeste se bavili procjenom kakve sve atake mogu očekivati građani ovog dijela BiH i može li s obzirom na nove okolnosti doći i do terorističkih napada – naveo je Ružnić i dodao da je nadležnost Nešića i ostalih da “rade svoj dobro plaćeni posao”.

Za federalne medije se oglasio i ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić koji tvrdi da je prošle sedmice posjetio kamp i uvjerio se u uslove kakvi vladaju u kampu i centru. Informaciju o otvaranju centra mu je, kaže, saopštila Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u BiH, nakon čega je razgovarao sa Ružnićem koji nije bio obaviješten o tome.

– Na terenu sam se uvjerio da je u sklopu centra napravljena jedinica koja liči na klasični zatvor – kazao je Hurtić i dodao da su oko “centra” dignute žice i da će tu sigurno morati raditi ljudi sa dugim cijevima.

Drugačije informacije, s druge strane, imaju Nešić i Laketa, koji za “Glas” tvrde da taj centar nije napravljen. Nešić je, naime, podsjetio da BiH ima potpisan sporazum o readmisiji sa Hrvatskom i iz toga proističe i obaveza prihvata lica koja nezakonito uđu u tu zemlju iz BiH. Govoreći o navodima da postoji poseban centar za detenciju, tvrdi da to nije tačno.

– Takav centar u Lipi ne postoji, niti je otvoren niti postoje lica koja bi mogla biti opasna po građane. Ovu informaciju mi je dao lično direktor Službe za poslove sa strancima BiH Žarko Laketa. Preporučujem gospodinu Ružniću da se, prije nego se usudi da nekome drži lekciju, upozna sa stanjem na području gdje je premijer – istakao je Nešić.

Odgovorio je i na navode Hurtića.

– Cijenim ministra, ali isto tako vjerujem da direktor Službe za poslove sa strancima ima pravu informaciju. Stojim iza riječi direktora Lakete i spreman sam da sa njim i Ružnićem odem tamo te se na licu mjesta uvjerimo da li je to otvoreno ili ne – rekao je Nešić.

Na pitanje da li se, ipak, nešto tome slično pravi, kaže da postoje informacije o tome, a da se sve radi na osnovu sporazuma koji je potpisao bivši ministar bezbjednosti BiH.

– Provjerićemo ko je dao saglasnost i da li je sve u skladu sa zakonom. Ako nije, spreman sam da učinim sve i da izgradnja bude zaustavljena – zaključio je Nešić.