Mladi teško napuštaju roditeljski dom: U kasnim dvadesetim, a žive sa mamom i tatom
21.10.2022. | 13:13Mnogi mladi ljudi u Srpskoj i BiH od kojih je nemali broj, praktično, na pragu četvrte decenije, i dalje živi sa roditeljima.
Neka istraživanja su pokazala da više od polovine mladih u BiH koji su uveliko postali punoljetni, i dalje živi u roditeljskom domu, jer ili nisu u prilici ili jednostavno ne žele da se osamostale.
Među njima i onih koji se nisu uspjeli osamostaliti, a već su u petoj deceniji života, pa čak i stariji.
Istraživanja evropskih agencija pokazala su da građani Srbije roditeljski dom napuštaju sa 31,1 godinu. Hrvati i Makedonci sa 31,8, dok je kod Crnogoraca prosjek 33,3 godine. S druge strane, Šveđani, u proseku, roditelje napuštaju dok su maloljetni, sa 17,8 godina, dok se BiH nije našla na ovoj listi.
Prema posljednjem popisu stanovništva, u BiH je 2013. živjelo 730.850 mladih između 15 i 30 godina, dok oko 250.000 njih do 35 godine živi kod roditelja.
Stručnjaci objašnjavaju da mladi u BiH, zbog produženog školovanja, otežanog i neadekvatnog zapošljavanja, pod pritiskom neizvjesnosti i nesigurnosti, svoju samostalnost odgađaju do kasnih dvadesetih godina života.
“Studije o mladima pokazuju da najveći broj mladih u domaćinstvu živi sa roditeljima, te braćom i sestrama. Sa roditeljima značajno češće žive mladi u dobi od 14 do 22 godine koji se još školuju ili su nezaposleni”, kaže za Srpskainfo profesor demografije Stevo Pašalić.
Dodaje da danas možemo govoriti o dominantnoj formi dvogeneracijske porodice.
“Najveći broj mladih, njih 47,5 odsto živi u tročlanim, dok 38,5 odsto živi u četveročlanim porodicama. Čak skoro 60 odsto mladih to smatra najjednostavnijim rješenjem, dok 35,8 odsto njih navodi da im finansijski razlozi ne dopuštaju da žive samostalno. Među mladima koji život s roditeljima procjenjuju praktičnijim i jednostavnijim rješenjem prevladavaju ispitanici u dobi od 14 do 17 godina, ali nije zanemarljiv broj ni onih u grupi od 18 do 22 godine koji dijele iste stavove”, naglašava Pašalić.
Prema njegovim riječima, oni koji imaju više od 23 godine, a koji žive s roditeljima zbog finansijskih razloga, najčešće su zaokružili svoje obrazovanje i pri tome ih je većina nezaposlena.
“Zanimljivo je da se svaka treća mlada osoba izjašnjava da bi živjela samostalno, ako bi im finansijske mogućnosti to dopuštale”, ističe Pašalić.