Mnogima to najviše odgovara: Evo koliko radnika u BiH i dalje radi od kuće

30.07.2024. | 08:10

Pandemija korona virusa sobom je donijela brojne promjene u načinu života u cijelom svijetu, a jedna od tih novina svakako je rad od kuće, koji je do tada u mnogim zemljama bio potpuna nepoznanica.

Iu onima gdje je postojala ta opcija, poslodavci su se nerado odlučivali za njezinu primjenu.

Tokom pandemije, u cilju sprečavanja zaraze, a u isto vrijeme i neugrožavanja poslovanja, velik broj poslodavaca priliku je vidio upravo u ovakvoj vrsti rada. Olakšica je uvelike bila i sama tehnologija koja znatno pomaže da se sve obveze i zadaci odvijaju bez poteškoća. Tako su aplikacije za videopozive i grupne razgovore te virtualne “sobe za sastanke” postale nova stvarnost i alati koji su se nastavili koristiti i danas. S obzirom na to da se ova praksa pokazala dobrom, a rad od kuće u nekim slučajevima i efikasniji od onog u kancelarijama, određen broj poslodavaca odlučio je nastaviti s radom od kuće.

Prema podacima prikazanim u Pixsellovoj grafici, u Irskoj i Finskoj gotovo petina zaposlenih osoba radi od kuće, dok je u Bugarskoj i Rumunjskoj taj postotak nešto veći od jedan odsto. Isti podaci za prošlu godinu pokazuju da je prosjek ljudi u zemljama Evropske unije koji rade od kuće u opadanju, dok u Hrvatskoj i dalje lagano raste. Tako je prošle godine u Republici Hrvatskoj od kuće radilo 4,8 odsto radnika, dok je u Bosni i Hercegovini taj postotak nešto veći.

Pixsellova grafika pokazuje kako je BiH 2023. godine imala 6,2 odsto radnika koji su svoja mjesečna primanja ostvarivali radom od kuće. U Sloveniji je taj postotak 6,4, Italiji tek 4,4, dok je u Njemačkoj 12,9. U Španiji je tokom prošle godine rad od kuće bio omogućen za ukupno 7,1 odsto zaposlenih, a u Francuskoj za njih 10,8 posto. Istraživanja o ovoj temi ispitivala su, među ostalim, produktivnost, ali i zadovoljstvo radom na daljinu.

Konsultantska kompanija za ljudske resurse i pogodnosti na radnom mjestu Mercer ispitala je 800 poslodavaca, a 94 odstonjih izjavilo je da je radna produktivnost ista ili veća otkako su radnici počeli raditi od kuće. Kao razlog veće produktivnosti navodi se izostanak putovanja na posao, manje ili nimalo razgovora tokom rada, manje ometanja, a više vremena za porodicu i lične obveze, što je nekima poboljšalo i balans između poslovnog i privatnog života, piše Večernji list.

Takođe, istraživanje koje je sproveo Owl Labs, sugeriše da su zaposleni na daljinu sretniji i duže ostaju na svojim poslovima. Radnici koji su radili od kuće izjavili su da su sretniji, i to 22 odsto više od radnika koji uvijek borave u kancelariji.