
Mnogo povoljnija situacija u Banjaluci i Laktašima, smanjuju se vodostaji na području Dervente i Doboja
29.03.2025. | 20:16U Banjaluci i Laktašima situacija se značajno poboljšala u odnosu na prethodnu noć. Padavine su se smanjile, voda se povlači, a stanovništvo radi na sanaciji nastale štete.
Noć je bila besana ali stanje se značajno popravlja. Najugroženija banjalučka naselja Česma, Kumsale, Trapiste i Priječane postepeno se vraćaju u normalu. Mještani saniraju štetu nastalu od poplava.
– Za sad je dobro, puštali su juče branu, nije loše toliko bilo, normalno svi su se uplašili zbog voda, jer prošle godine su se izlivale vode sa brda najviše, pa imaju problema komšije jer izliva ulice, ali inače je sve proteklo dobro – rekao je Pavle Kutić iz Priječana.
U Priječanima su svi krenuli da što prije očiste mulj i ispumpaju vodu. Problem su i dalje začepljeni kanali i kanalizacija.
– Bojali smo se da će se ponoviti 2014. godina, jer tada nam je sve uništilo u kući i sada sam ja prošla tako da nije bilo kod mene kod kuće vode, ali moje komšije, šest kuća je poplavljeno. Dobili smo samo od vatrogasnog po jednu pumpu za koju sami kupujemo gorivo i sami vučemo vodu u Vrbas, kanalizacija nam ne radi, ne možemo koristiti vc, ne možemo mašine paliti, ne možemo ništa – istakla je Željana Maletić.
Vodostaji rijeka na području Laktaša. Situacija u naseljima Trn, Bukovica i Јablan se stabilizuje, a voda se povlači iz poplavljenih objekata. Nadležne službe su na terenu.
Da se hidrološka situacija u slivu rijeke Vrbas postepeno stabilizuje potvrđuju i iz hidroelektrane Bočac. Kažu da građani ne treba da brinu jer se prema najnovijim podacima, protok vode smanjuje, prenosi RTRS.
– Trenutno vrijeme je lijepo, nemamo padavina, kao posljedica toga dolazi do stabilizacije hidroloških prilika u slivu rijeke Vrbas, odnosno do smanjenja dotoka u akumulaciju hidroelektrane Bočac trenutni dotok je negdje oko 293 metara kubnih u sekundi, to su zadnji podaci, to je negdje oko četrdeset i nešto kubika smanjenje oticanja prema Banjaluci. Približavamo se nekakvim najnormalnijim radnim uslovima – poručio je Goran Milanović, direktor “Hidroelektrana na Vrbasu”.
I iz Hidrometeorološkog zavoda najavljuju smanjenje padavina što će dobro doći da bi se krenulo u sanaciju štete.
Vodostaji Bosne i Ukrine u stalnom su opadanju pa se i situacija sa poplavama stabilizuje na području dobojske regije. Postoji opasnost od aktiviranja klizišta
Potporni zid zbog klizišta prijeti da uruši kuću Dragana Starčevića iz Malog Prnjavora.
Dragan živi sam, a nekoliko noći prespavao je kaže na poslu. Dio zida već je urušen.
Strahuje da bi nove padavine mogle pokrenuti klizište i potpuno urušiti kuću.
– Krenulo je sve sa njive. Otići će mi kuća, ne smijem spavati ovdje, zatrpaće me posve, neće me niko naći. Ako neko može pomoći, ja ne mogu sam ništa – kaže Starčević.
Građani kažu da straha nema. Nadaju se da je opasnost prošla.
Na području Doboja voda nije zaplavila stambene objekte, a svi putni pravci su prohodni.
Vodostaj rijeke Bosne pao je ispod kote redovne odbrane od poplave.
– Konačno je prošla bilo kakva opasnost. Nivo Bosne jutros je iznosio 306 centimetara, opao je za nekih 85 centimetara u odnosu na maksimum od juče ujutro – rekao je Јugoslav Stevanović iz Civilne zaštite Doboj.
Vodostaj Ukrine u Derventi nakon tri dana opada. Na sjednici kriznog štaba ukinuto je stanje vanredne odbrane od poplave.
Na snazi ostaju redovne mjere.
– Iako se stanje smiruje i prilično je stabilno, moramo da pazimo jer nikad se ne zna šta mogu naredni dani da donesu. Јedan ili dva su stambena objekta gdje je voda ušla u neke podrumske ili donje prostorije, nije ništa alarmantno, kako je izgledalo i kako je moglo biti, s obzirom na veliki protok vode – kaže Igor Žunić, gradonačelnik Dervente.
Dervenćani pomno prate vodostaj Ukrine. Razloga za brigu kažu nema.
Na području Modriče svi vodotoci su u opadanju. Zaplavljena su dvorišta u dvije mjesne zajednice ali voda nije ugrozila domaćinstva.
U Brodu je na snazi redovna odbrana od poplava, a vodostaj obodnog kanala je u padu.
Svi riječni tokovi na području opštine Stanari su u opadanju.
Јezero Drenova u Prnjavoru u blagom preliva preko brane, ali iz Civilne zaštite naglašavaju da nije prijetnja za bezbjednost.